Pomorze

Pomorze

W Polsce ta nazwa kojarzy się jednoznacznie, ale tym razem nie ma się czego obawiać. Bo Schleswig-Holstein, który już w listopadzie zawita do Gdańska, nie ma nic wspólnego z niemiecką marynarką wojenną. To prom pasażersko samochodowy, który w gdańskiej stoczni remontowej zyska nowy system oczyszczania spalin.

Policjanci z Gdańska zatrzymali 30-latka, podejrzanego o usiłowanie zabójstwa 75-letniej mieszkanki Gdyni. Mężczyzna 19 czerwca br. wspólnie z dwoma innymi sprawcami zadał kobiecie kilka ciosów nożem. 30-latek ukrywał się wiedząc, że jest poszukiwany. W jego zatrzymaniu przeszkodzić próbowało dwóch młodych mężczyzn. Cała trójka trafiła do policyjnego aresztu.

Mówiące mapy ułatwiające niewidomym poruszanie się po mieście, hybrydowy system lokalizacji czy wskaźnik rozmrożenia Chill-ID - to tylko niektóre wynalazki, prezentowane podczas trwających w Gdańsku 9. Targów Techniki Przemysłowej Nauki i Innowacji Technicon-Innowacje w Gdańsku.

Sąd obwodowy w Murmańsku pozostawił w czwartek w areszcie troje aktywistów organizacji ekologicznej Greenpeace, nie bacząc na to, że poprzedniego dnia Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej przekwalifikował zarzucany im czyn z "piractwa" na "chuligaństwo".

Zbigniew "Gutek" Gutkowski i Maciej "Świstak" Marczewski dotarli w czwartek jachtem "Energa" do Hawru. Z tego francuskiego portu 3 listopada dziesięć ekip wystartuje na trasę 10. atlantyckich regat Transat Jacques Vabre. Metą jest brazylijska Itajai. - Sprawdziliśmy, jak funkcjonują wszystkie urządzenia techniczne. Jacht spisał się doskonale - zapewnił "Gutek".

Kolejne zmiany na przejściu przy al. Hallera w Gdańsku. Tym razem drogowcy zmienili organizację ruchu przed niebezpiecznym przejściem dla pieszych, zwężając jezdnię po jednej stronie do jednego pasa, uniemożliwiając w tym miejscu wyprzedzanie. Okoliczni mieszkańcy uważają zmianę za nielogiczną. - Druga strona nie została w ogóle zabezpieczona - zwracają uwagę.

Zarzuty popełnienia korupcji postawiono Krystynie D. - emerytowana urzędniczka gdańskiego magistratu. Sąd zadecydował o jej tymczasowym aresztowaniu. W sumie w związku z aferą korupcyjną w Gdańsku zarzuty usłyszało już 14 osób.

Kilka godzin czekały w gigantycznej kolejce osoby, które chciały kupić w gdańskiej siedzibie NBP monety z wizerunkiem żubra. Choć do obiegu trafiło grubo ponad milion sztuk kolekcjonerskich dwuzłotówek, to od samego rana w kolejce pod NBP stało kilkaset osób.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej rozpoczął procedurę przedstawiania nowych zarzutów wszystkim aktywistom międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace zatrzymanym po akcji na Morzu Barentsa - poinformował jego rzecznik, gen. Władimir Markin. Jego oświadczenie ukazało się w czwartek na stronie internetowej Komitetu Śledczego FR.

Rosyjscy śledczy zmienili kwalifikację prawną przestępstwa, za jakie uznają akcję aktywistów Greenpeace na platformie wiertniczej Gazpromu. 30 członków załogi Arctic Sunrise ma odpowiadać już nie za "piractwo", a za "chuligaństwo". To oznacza, że aresztowanym, wśród których jest Polak, grozić będzie niższa kara. Greenpeace twierdzi, że nowy zarzut jest równie bezpodstawny, co poprzedni.