Pomorze

Pomorze

45 studentów Europejskiej Szkoły Wyższej w Sopocie zostało wyrzuconych z akademika. Na teren uczelni wszedł komornik z nakazem sądowym i nakazał opuszczenie budynku. Władze szkoły przekonują, że działał bezprawnie i złożyły już do sądu skargę w tej sprawie.

10 lutego 1926 r. Rada Ministrów nadała Gdyni prawa miejskie. W poniedziałek miasto świętuje swoje 88 urodziny. Jak co roku z tej okazji odbędzie się wiele uroczystości i jubileuszowych imprez. Uważać muszą kierowcy, bo na ponad godzinę zamknięte zostaną ulice w centrum miasta.

Sparaliżowany mistrz tańca wytrwale walczy o powrót do zdrowia. Nie jest sam. Ma wspaniałą rodzinę i ofiarnych kolegów, którzy kiedyś tańczyli z nim break-dance, a teraz, po jego wypadku, zbierają pieniądze na intensywną terapię. Taką, jakiej nie zapewniło mu państwo.

Dwa dodatkowe patrole policji i straży miejskiej patrolują ulice Sopotu w weekendowe noce. To skutek styczniowego ataku na syna biznesmena Ryszarda Krauzego, który został ugodzony nożem na ul. Bohaterów Monte Cassino.

Tygrys, Rekin, Orka i Mors – to cztery lodołamacze, które od ponad tygodnia walczą z lodową pokrywą na Wiśle. Kruszą ją, by umożliwić swobodne spływanie lodu do Zatoki Gdańskiej. Brak przepływu mógłby spowodować nawet powódź. Dodatnia temperatura na Pomorzu sprzyja pracy lodołamaczy.

Celem programu ochrony Zatoki Puckiej i Półwyspu Helskiego nie jest zamykanie akwenów dla turystów czy rybaków – zapewnił wojewoda pomorski podczas piątkowego spotkania z przedstawicielami urzędu morskiego i lokalnych samorządów. Projekt budził kontrowersje, ponieważ zawarte w nim propozycje zakładały zakaz łowienia na wodach przybrzeżnych, pływania motorówkami i wstępu na Ryf Mew.

Pomnik stalinowskiego agitatora Janka Krasickiego już wiosną ma zniknąć sprzed elbląskiej szkoły. Prezydent miasta uważa, że pomnik musi zająć "godne miejsce" i chce, by przeniesiono go do muzeum archeologiczno-historycznego. Usunięcia "Kazika" już wcześniej domagali się miejscy radni.

Po około półtorarocznej przerwie na swoją stałą trasę wracają pociągi SKM, kursujące na odcinku Gdańsk Główny - Tczew. Od marca na linii codziennie jeździć będzie 16 pociągów. Składy zawieszono w grudniu 2012 roku z powodu modernizacji linii kolejowej.

Fregata rakietowa ORP Kościuszko i śmigłowiec SH-2G na jej pokładzie zmierzają do Bergen. W przyszłym tygodniu wezmą udział w manewrach wojsk NATO na Morzu Północnym. Ich głównym celem jest ćwiczenie zwalczania okrętów podwodnych. Do Gdyni okręt powinien wrócić pod koniec miesiąca.

Marcin K. złożył w czwartek w koszalińskim sądzie pozew przeciw kołobrzeskiej parafii, jej byłemu proboszczowi Zbigniewowi R. oraz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Mężczyzna był w dzieciństwie molestowany przez księdza. Teraz domaga się opublikowania przeprosin na łamach gazet oraz 200 tys. zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.