Pomorze

Pomorze

Pomimo tego, że znajduje się w grupie ryzyka ze względu na wiek i choroby towarzyszące, udało mu się pokonać wirusa - mówi rzecznik toruńskiego szpitala. Pan Józef ma 98 lat i po trzech tygodniach walki wygrał z COVID-19. Tym samym jest jednym z najstarszych mężczyzn w Polsce, którzy przeżyli koronawirusa.

Neutralizacja zakończyła się powodzeniem – potwierdził dowódca operacji kpt. mar. Piotr Nowak, oceniając akcję detonacji Tallboya - największej odnalezionej w Polsce bomby z okresu II wojny światowej. - Operacja została przeprowadzona bezpiecznie, na poziomie światowym - zaznaczył rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

Neutralizacja 5,4-tonowej bomby Tallboy zalegającej na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) zakończyła się. Jak informuje rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, nastąpiła detonacja ładunku. Wszyscy nurkowie minerzy byli w bezpiecznej odległości.

Tallboy (wysoki chłopiec) to była jedna z najpotężniejszych bomb używanych w trakcie II wojny światowej. Jedna z nich spoczywa na dnie kanału w Świnoujściu. Saperzy nie mają wątpliwości, że choć minęło już 75 lat, od kiedy ją zrzucono, to wciąż jest to niezwykle niebezpieczna broń. Spróbują wydobyć i zneutralizować bombę. Akcję, która rozpocznie się poniedziałek, zaplanowali na pięć dni. To oznacza duże utrudnienia.

Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie możliwego niedopełnienia obowiązków przez policjantów i strażników więziennych przed wypuszczeniem na wolność Stefana W., podejrzanego o zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Matka W. informowała, że może on być niebezpieczny po wyjściu z więzienia. Według śledczych służby zadziałały jednak prawidłowo.