38. rocznica Porozumień Sierpniowych. Wałęsa z KOD-em, Solidarność z Dudą i Morawieckim

[object Object]
Prezydent złożył kwiaty przed bramą numer 2 Stoczni Gdańskiej
wideo 2/6

Porozumienia podpisanie w Gdańsku 31 sierpnia 1980 roku stały się początkiem przemian 1989 roku. W piątek mija 38 lat od tych wydarzeń. Lech Wałęsa obchodzi rocznicę razem z Komitetem Obrony Demokracji. Osobno świętuje Solidarność wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

Mija 38 lat od podpisania w sali BHP Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Podpisanie porozumień w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i powstanie Solidarności stało się jednocześnie początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego. Porozumienie zakończyło trwający dwa tygodnie strajk w Stoczni Gdańskiej.

"Sierpień 1980 był najbardziej masowym i znaczącym akordem walki o wolność narodów zniewolonych przez komunizm. Nigdy nie zapomnijmy tych dni, w których Polacy tak konsekwentnie byli solidarni i, pomimo wszystkich podziałów, tak sobie życzliwi, oddani i bliscy. #Solidarność" - napisał w piątek rano na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Z okazji rocznicy w Gdańsku odbywają się dwie osobne uroczystości.

Lech Wałęsa: Porozumienie zaczęło się w Gdańsku

O godzinie 9:15 rozpoczęły się uroczystości pod hasłem "Porozumienie zaczęło się w Gdańsku".

Lech Wałęsa, były lider NSZZ "Solidarność" i były prezydent wraz z synem Jarosławem Wałęsą, kandydatem na prezydenta Gdańska, szef PO Grzegorz Schetyna i przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, wzięli udział we wspólnej konferencji prasowej na wstępie obchodów 38. rocznicy Sierpnia'80 z ich udziałem.

Jarosław Wałęsa wyraził ubolewanie, że Polacy nie potrafią wspólnie świętować.

- Apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy powinni zrobić wszystko, żeby ta historia nie była zakłamywana i żebyśmy byli w wstanie docenić i szanować bohaterów tamtych dni. Przez ten szacunek, żebyśmy byli w stanie szukać wspólnego języka, żebyśmy potrafili się jednoczyć w dobrej i słusznej sprawie. Tą sprawą jest Polska. Żeby w Polsce rządy były praworządne, żeby Konstytucja była respektowana, żebyśmy kłócili się na programy - powiedział.

Lech Wałęsa wskazał, że należy znaleźć rozwiązania prawne i strukturalne dostosowane do nowej rzeczywistości.

- Otworzyła się epoka informatyzacji i globalizacji i ona wymaga innych struktur i innych programów. Dyskutujmy jak ma wyglądać Polska, Europa i jak ma wyglądać ta nowa rzeczywistość - powiedział Lech Wałęsa.

O godzinie 16:30 zaplanowany jest przemarsz od Sądu Okręgowego w Gdańsku. KOD wraz z gdańskim magistratem i fundacją im. Arkadiusza Rybickiego przejdą ulicami Śródmieścia i zatrzymają się przy Europejskim Centrum Solidarności.

O godzinie 18 sprzed sądu ruszy marsz "Droga do Wolności". Mają wystąpić m.in. Lech Wałęsa, Małgorzata Rybicka, Bogdan Borusewicz, Aleksander Hall, Paweł Adamowicz, Radomir Szumełda.

Solidarność: "Stocznia 4.0 Nowy początek"

W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" dla uczczenia 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W uroczystości wziął udział premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Wręczono także stypendia młodzieży szkolnej z Funduszu Stypendialnego NSZZ "Solidarność" w Gdańsku.

Po posiedzeniu Zarządu, o godzinie 15 prezydent Andrzej Duda razem z premierem Mateuszem Morawieckim złożyli kwiaty przed bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Później zaplanowany jest przemarsz do bazyliki pw. św. Brygidy, gdzie o godzinie 16 odbędzie się uroczysta msza święta z udziałem prezydenta RP i premiera. Następnie złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem Księdza Prałata Henryka Jankowskiego i poświęcona zostanie replika sztandaru NSZZ "Solidarność".

Planowane jest także wystąpienie Andrzeja Dudy.

Po uroczystej mszy, około godziny 18, złożone zostaną kwiaty pod tablicą upamiętniającą założycieli Solidarności oświatowej.

Uroczystości zakończą się o godzinie 20 na placu koło Sali BHP, gdzie odbędzie się koncert "Koniec lata z Solidarnością".

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/gp / Źródło: TVN24/PAP

Pozostałe wiadomości