Pomorze

Pomorze

Szczecin i wielki prom, który miał kursować z Polski do Szwecji. Nadzieja dla podróżnych i szansa na rozwój dla miejscowej stoczni, ale rok po ogłoszeniu tej inwestycji przez rząd - poza rdzewiejącą już stępką symbolizującą budowę - nic więcej nie ma. Nawet projektu tego statku. Jedyne co jest,- to wielka tajemnica i odważna deklaracja ministra gospodarki morskiej, który w rozmowie z Rafałem Stangreciakiem nie odpowiada na wiele konkretnych pytań, ale zapewnia, że kładzie głowę, że prom powstanie.

Kandydat na prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz zaprosił kandydata Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej Jarosława Wałęsę "do dobrej, poważnej rozmowy o Gdańsku". – Jeżeli chce ze mną porozmawiać, ma do mnie telefon, może zadzwonić – odpowiedział mu w sobotnich "Faktach po Faktach" Wałęsa.

Platforma Obywatelska i Nowoczesna przedstawiły swojego kandydata na prezydenta Gdańska w jesiennych wyborach samorządowych. To Jarosław Wałęsa, syn byłego prezydenta. Tymczasem ojciec kandydata reaktywował Komitet Obywatelski, który zachęcać ma do udziału w wyborach i pilnować, by były one uczciwe.

Musimy wykrzesać wszystkie siły, jakie w nas zostały, aby odzyskać to, co przez nieuwagę, nieroztropność straciliśmy - podkreślił były prezydent Lech Wałęsa w sobotę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku podczas inauguracji Komitetu Obywatelskiego skupiającego przedstawicieli nauki i kultury, profesorów prawa i przedstawicieli zawodów prawniczych, uczestników opozycji demokratycznej z lat PRL oraz autorytety środowisk obywatelskich. - Nie pozwolę na rozbicie i naszą klęskę - zapowiedział Wałęsa.

Suszek niedaleko Rytla. To tam w zeszłym roku pod walącymi się drzewami zginęły dwie harcerki. Wtedy politycy zapowiadali konieczność wyposażenia obozów w łączność radiową. W rok po tragedii zamiast obowiązkowych radiostacji mamy kodeks dobrych praktyk i pobożnych życzeń, że kiedy znów będzie potrzebna pomoc, ktoś kogoś w jakiś sposób powiadomi. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Pracownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa zostali wezwani do dwóch osób i przewróconej żaglówki. Na miejscu odnaleźli jednak sporych rozmiarów dmuchanego jednorożca. Niezrażeni udzielili mu pierwszej pomocy i przekazali właścicielom. Rzeczniczka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa: proszę, żeby wszyscy pilnowali swoich zabawek. Pomyślcie o innych.