Pomorze

Pomorze

- Ostatnie tak intensywne zakwity obserwowaliśmy w 2006 roku. Wtedy ponad 50 kąpielisk polskiego wybrzeża było zamkniętych właśnie z powodu sinic - mówi Justyna Kobos z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Sytuację może zmienić załamanie pogody, prądy wody albo wiatr.

Nie było tam nic, ale w krótkim czasie pojawiło się wszystko. Nad morzem, w sosnowym borze powstał raj dla zamożnych klientów. Jurata miała być najmodniejszym kurortem dla polskich "miljonerów". I była. Tu wypoczywali m.in. prezydent Ignacy Mościcki, Beckowie i temperamentna rodzina Kossaków. Lokalna prasa szybko okrzyknęła Juratę "polskim Palm Beach", a złośliwcy "Dziuratą".

W piątek po południu nurkowie przerwali akcję poszukiwania nastolatki, która wypadła z łodzi do Zalewu Kamieńskiego w rejonie Kamienia Pomorskiego (województwo zachodniopomorskie). Do wypadku doszło w czwartek po południu. Jak podkreślił aspirant sztabowy Bartłomiej Lisiecki ze straży pożarnej w Kamieniu Pomorskim, akcja poszukiwawcza jest utrudniona między innymi dlatego, że "woda jest bardzo mętna".

Ponad dwa dni płynęli wpław przez Bałtyk. Trzy kobiety i trzech mężczyzn, pływacy-amatorzy, pokonali ponad 170 kilometrów w lodowatej wodzie, walcząc z falami i własną słabością. – Czegoś takiego jeszcze nikt nie dokonał – cieszą się.