Trójmiasto

Trójmiasto

Test na koronawirusa w cztery minuty i bez wychodzenia z samochodu

Przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powstało centrum do testów na koronawirusa "drive-thru". Wcześniej zarejestrowani pacjenci przyjeżdżają samochodami, pobierany jest od nich wymaz i odjeżdżają. Badanie trwa kilka minut, a na wyniki czeka się około dwa dni.

Autobusy w maskach na ulicach Gdyni

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni w nietypowy sposób zachęca do zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Na ulice wyjechały autobusy w maseczkach.

Radni przekazali diety na dezynfekcję miasta

W nocy z czwartku na piątek w Nowym Mieście Lubawskim (woj. warmińsko-mazurskie) przeprowadzono dezynfekcję ulic. Odkażanie to inicjatywa miejskich radnych, którzy dodatkowo przekazali na ten cel swoje diety. Miejscowość jest największym ogniskiem epidemii na Warmii i Mazurach.

Zanim rozpoczną pracę, pracownicy szpitala są badani szybkim testem. "Jeśli wynik jest dodatni, są odizolowani"

Urządzenie działa podobnie do glukometru, a wynik pokazuje się po 10 minutach, podobnie do testu ciążowego - tłumaczy Rafał Cudnik, dyrektor medyczny szpitala na gdańskiej Zaspie. Przed placówką stanął kontener, w którym personel ma wykonywane szybki test serologiczny przed rozpoczęciem pracy. Testy nie wykryją koronawirusa, ale pozwalają - zdaniem przedstawicieli szpitala - wykryć potencjalną odpowiedź organizmu na kontakt z patogenem.

Wicemistrz Europy o wyzwaniach stojących przed polskim snookerzystą

Polska może być jedynie początkowym przystankiem. Droga do wielkiej snookerowej kariery wiedzie przez Wyspy - stwierdzili zgodnie wicemistrz Europy Paweł Rogoza i komentator Eurosportu Jarosław Kowalski, którzy byli gośćmi "Okna na sport" w czwartkowy wieczór. Zapraszamy do śledzenia kolejnych odcinków od poniedziałku do soboty o 21 w Eurosporcie 1 i w mediach społecznościowych stacji.

Skąd opóźnienia w wynikach testów? Co wpływa na ich liczbę? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Mając ograniczoną liczbę testów trzeba je dystrybuować tam, gdzie mają największe szanse być wykonane w sposób prawidłowy. I zostaną zużyte dla tych, którzy ich najbardziej potrzebują. To nie jest test, żeby zaspokoić swoją ciekawość - mówił w TVN24 profesor Zbigniew Gaciong, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Gość programu "Koronawirus. Raport" wyjaśniał, co wpływa na tempo i możliwości przeprowadzania testów na koronawirusa w Polsce.

"Pandemia wywoła najgłębszy kryzys od lat 30. XX wieku"

Pandemia ogarniająca świat sprawi, że globalny wzrost gospodarczy będzie "silnie negatywny" w 2020 roku - powiedziała w czwartek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa. Jej zdaniem będziemy świadkami najgłębszego załamania od wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku, który wybuchł po krachu giełdowym w 1929 roku.

Pajacyk sam dotrze do potrzebujących. Paczki żywnościowe już jadą do rodzin

W Gdańsku rozpoczęło się wielkie, ogólnopolskie przedsięwzięcie Polskiej Akcji Humanitarnej – do potrzebujących rodzin dostarczone zostaną paczki żywnościowe. To kontynuacja akcji dożywiania dzieci w szkołach Pajacyk, która - ze względu na epidemię - musiała zostać wstrzymana. Paczki trafią w sumie do ponad 750 rodzin, w Gdańsku do około 70.

Wycieńczony personel, zakażeni pensjonariusze w DPS-ach. "Proszę, bardzo proszę, zróbcie coś z tym"

Przybywa domów pomocy społecznej, które są odcięte od świata. Ich personel jest na skraju wyczerpania. Rząd uruchamia dodatkowe środki z budżetu i wprost apeluje do społeczeństwa o niesienie pomocy dla DPS-ów. - To kopanie studni, kiedy jest pożar - odpowiadają przedstawiciele Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Razem z Rzecznikiem Praw Obywatelskich ostrzegają, że sytuacja jest dramatyczna.