Pomorze

Pomorze

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzję o obcięciu o trzy miliony złotych dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Zdaniem dyrektora centrum może to zagrozić prawidłowemu funkcjonowaniu placówki. Z kolei ministerstwo odpowiada, że poziom finansowego wsparcia jest określony na poziomie 4 mln zł. "Wszystkie dotychczas przekazywane środki ponad tę kwotę wynikały wyłącznie z dobrowolnych decyzji Ministra KiDN, który uwzględniał prośby instytucji".

Ruszył proces 37-letniego trenera personalnego z Gdańska. Mężczyzna jest oskarżony o pobicie swojej partnerki w kwietniu tego roku. Poszkodowana miała złamany nos, liczne krwiaki i stłuczenia. Sprawa została nagłośniona przez kobietę na jednym z portali społecznościowych. Miłosz P. nie przyznaje się do winy - twierdzi, że oskarżenia o pobicie mają popsuć jego reputację jako trenera.

Robert Biedroń zrezygnował z mandatu słupskiego radnego. Pisemną rezygnację złożył do komisarza wyborczego i do wiadomości przewodniczącej rady miejskiej Beaty Chrzanowskiej. - Nie mam jeszcze programu, nie pokazałem jeszcze ludzi, z którymi będę to robił, nie mam jeszcze nazwy, a dzisiaj w sondażach mam już dziewięć procent - mówił Biedroń dziennikarzom w Szczecinie.

Odnalazł się słynny "słupek prezesa Kaczyńskiego", czyli wkopany przed wyborami samorządowymi geodezyjny znak, który miał wytyczać miejsce przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Na razie nie zostanie ponownie wkopany, bo urzędnicy boją się, że znów zniknie.

Mieczysław Struk z Koalicji Obywatelskiej został w poniedziałek ponownie marszałkiem województwa pomorskiego. Pełni tę funkcję od 2010 roku. W samorządzie województwa zasiada od początku jego powstania w 1998 roku.

Spłonęły pomosty nad Zalewem Szczecińskim, na długości około 700 metrów. Osoby, które widziały wideo z monitoringu, twierdzą, że to podpalenie. - Jak pokazuje nagranie, pojawiają się dwaj panowie i po 15 minutach widać pierwszą próbę podpalenia. Później już wybucha pożar taki, że prowadzi do dewastacji promenady - mówi Waldemar Echaust, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Policach.