Pomorze

Pomorze

Z tą siłą społeczną, która się w tym smutku objawia, wierzę, że nie zabraknie nam gdańszczanom mądrości, rozwagi i odwagi, żeby Gdańsk się rozwijał, był miastem otwartym i solidarnym - powiedziała w rozmowie z TVN24 pierwsza wiceprezydent Gdańska i przyszła komisarz miasta Aleksandra Dulkiewicz. Powtarzała, że o zmarłym Pawle Adamowiczu "nie umie mówić w czasie przeszłym". - Ja się nie żegnam. Wierzę, że to jest zawsze "do zobaczenia" - dodała.

Życie prezydenta Gdańska było wielkie, godne, dynamiczne, ale za krótkie - powiedział we wtorek metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który wpisał się do księgi kondolencyjnej wystawionej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Poinformował, że pogrzeb Pawła Adamowicza może odbyć się w sobotę, ale ostateczna decyzja w tej sprawie należy do rodziny.

- Podjęliśmy decyzję o tym, żeby wszystkie iluminacje świąteczne wygasić, także choinkę na Długim Targu. Wszystkie flagi, które wiszą na naszych masztach, zostały opuszczone do połowy, a flagi wzdłuż głównych ciągów ulic zostaną przybrane kirem - poinformował Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. W mieście ogłoszono żałobę od wtorku do dnia pogrzebu Pawła Adamowicza.

Śmierć prezydenta Pawła Adamowicza prowadzi do wygaśnięcia jego mandatu. W ciągu 90 dni od daty jego śmierci premier powinien zarządzić przedterminowe wybory. Wcześniej szef rządu wskazuje osobę pełniącą obowiązki prezydenta Gdańska - komisarza. Wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przekazała mediom, że to jej zaproponowano tę rolę.

"W związku z zaistniałą sytuacją, zawieszam swoją przygodę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy" - napisał na jednym z portali społecznościowych Łukasz Berezak, jeden z najbardziej znanych wolontariuszy. Jak mówi jego mama, nastolatek bardzo przeżył śmierć prezydenta Gdańska i rezygnację Jurka Owsiaka z prowadzenia fundacji.

W niedzielę wieczorem 27-letni Stefan W. śmiertelnie ranił nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jak przekazał reporter TVN24, powołując się na rozmowę z adwokatem mężczyzny, kiedy do śledczych i napastnika w trakcie przesłuchania dotarła informacja o śmierci prezydenta Gdańska, zatrzymany "nie okazał żadnych emocji, był wyciszony, skupiony przede wszystkim na sobie".

To strata wielkiego przyjaciela. Mogłem na niego bezwzględnie liczyć, czy to w pomocy materialnej, czy takiej duchowej. Nigdy się na nim nie zawiodłem - wspominał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza prezydent Sopotu Jacek Karnowski. - Do wielu z nas chyba do dziś nie dotarło, że Pawła nie ma z nami - dodał.

- Ci, którzy znali prezydenta Adamowicza, wiedzą, że był bliski obywatelom, był bardzo otwarty i umiał słuchać - powiedział szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, który w Strasburgu złożył kondolencję rodzinie zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Członkowie PE uczcili jego pamięć minutą ciszy.

Gdynia, Szczecin, Wrocław, Kraków, a nawet włoskie Palermo oddają hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska. W miastach flagi zostały opuszczone do połowy masztów, wystawiono też księgi kondolencyjne. W kolorach flagi Gdańska będzie dziś podświetlony stadion Areny Lublin, na Tauron Arenie w Krakowie pojawił się napis: "Myślami z Gdańskiem...". Poznań i Warszawa ogłaszają trzydniową żałobę.

Postępowy głos, człowiek związany z Gdańskiem od urodzenia, obrońca mniejszości - tak piszą o prezydencie Gdańska w poniedziałkowe popołudnie zagraniczne media. Paweł Adamowicz zmarł kilkanaście godzin po ataku nożownika podczas niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miał 53 lata.

Paweł Adamowicz niedawno po raz szósty został prezydentem Gdańska. Jako prezydent miasta zapraszał do siebie uchodźców, piętnował mowę nienawiści, nie unikał sporów z politycznymi adwersarzami. Działał w opozycji. Zmarł po ataku nożownika.

Usłyszałem, że ktoś ranił prezydenta, ale na początku nie było żadnych informacji, że to może być bardzo poważne - powiedział w TVN24 Robert Stockinger, który dla TVN i TTV pracował przy 27. Finale WOŚP w Gdańsku. W niedzielę wieczorem podczas tej imprezy został zaatakowany nożem prezydent miasta Paweł Adamowicz.