Pomorze

Pomorze

Decyzje w sprawie przyszłości Europejskiego Centrum Solidarności mają zapaść w najbliższy weekend - muzeum zostało pozbawione trzech milionów złotych dotacji przez ministra kultury Piotra Glińskiego. Minister pieniądze da, ale po spełnieniu pewnych warunków. Tymczasem pomorski urząd marszałkowski i władze miasta Gdańska zwiększają swoje dotacje. W piątek ma też ruszyć społeczna zbiórka pieniędzy na funkcjonowanie ECS.

Pojawił się zarzut, że policja nie poinformowała zakładu karnego o tym, iż sygnał o obawach związanych ze Stefanem W., zabójcą prezydenta Pawła Adamowicza, pochodził od jego matki - zauważył w środę w Sejmie minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Tłumaczył, że "to problem źródła informacji". Odpowiadając na pytania posłów zadeklarował, że oddaje się do dyspozycji" premiera Morawieckiego. - Za plecami kogokolwiek nie mam zamiaru się chować - zapewnił.

Zachowanie Stefana W. w czasie przebywania w zakładzie karnym w Malborku w styczniu 2016 roku znów uległo "wyraźnej zmianie". Zaczął słyszeć głosy. Miał wrażenie, że służby więzienne cofają czas, uważał, że jest świadkiem koronnym, aktorem - mówił w środę w Sejmie prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Przedstawił informację dotyczącą śledztwa w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

"Zaprzestanie wypłacania dla ludzi doświadczonych przez los świadczenia pielęgnacyjnego nie oznacza dla nich rezygnacji z pójścia do kina, czy wyjazdu na wakacje, jest to przerwanie procesu rehabilitacji i leczenia" - prezydent Sopotu Jacek Karnowski pisze do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o kontrolę wojewody, po której miasto musi oddać ponad 800 tysięcy złotych za świadczenia wypłacane opiekunom niepełnosprawnych.

Ze względu na tragiczną śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wniosek o pozbawienie księdza Jankowskiego tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska został przełożony na sesję pod koniec lutego. Prałatowi w licznych publikacjach prasowych zarzucono molestowanie seksualne nieletnich.

Propozycje, które zostały złożone są twarde, trudne - powiedziała pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz po wtorkowej rozmowie w ministerstwie kultury, poświęconej sprawie obniżonej dotacji na Europejskie Centrum Solidarności. - Będziemy szukać rozwiązań, które spowodują, że ta instytucja będzie mogła spokojnie i stabilnie funkcjonować - przekonywał wiceminister kultury, Jarosław Sellin.

Fregata rakietowa ORP Pułaski wypłynęła we wtorek rano z portu wojennego w Gdyni, aby po raz trzeci, po 11 latach, dołączyć do elitarnego Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1. Załoga zobaczy rodzinę i znajomych dopiero w czerwcu.

Największe partie w Polsce nie wystawiły kandydatów w przedterminowych wyborach prezydenta miasta Gdańska po śmierci Pawła Adamowicza. I tak jednak o to stanowisko powalczy osiem osób. Wśród kandydatów nie zabrakło kontrowersyjnych postaci.

Sformułowania użyte w aktach zgonu "wystawionych" przez Młodzież Wszechpolską 11 prezydentom miast Polski, między innymi Pawłowi Adamowiczowi, są przejawem rasizmu – przekonuje szczeciński prawnik i aktywista. Sam skierował już zawiadomienie do prokuratury, ale na tym nie poprzestaje – wniosek opublikował w internecie i zachęca innych, by też go złożyli.

- Następną piosenkę, piękną modlitwę, chcę zadedykować wyjątkowej osobie - powiedział podczas sobotniego koncertu w Gdańsku Andrea Bocelli. W tym momencie na telebimie pojawiło się zdjęcie Pawła Adamowicza z napisem "Panie Prezydencie, nigdy o Panu nie zapomnimy!". Po kilkuminutowych owacjach na stojąco, artysta zaśpiewał "Ave Maria pietas Vuletica".

Od rana mieszkańcy osiedla Cygańska Górka w Gdańsku nie mają ogrzewania i ciepłej wody. Do tego doszły kolejne, mniejsze usterki, między innymi na osiedlu Wzgórze Mickiewicza. Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej szacuje, że problem mógł dotknąć łącznie 130 budynków.

Grzegorz Braun, Piotr Walentynowicz i Andrzej Kania zapowiedzieli swój start w przedterminowych wyborach na prezydenta Gdańska. Swoją kandydaturę wcześniej zgłosiła także p.o. prezydenta Aleksandra Dulkiewicz. Kandydaci nie są jeszcze oficjalnie zarejestrowani. Muszą najpierw zebrać po trzy tysiące podpisów mieszkańców. Listę poparcia trzeba dostarczyć do 6 lutego. Wybory odbędą się 3 marca.