Pomorze

Pomorze

Nieco ponad doba. Tyle czasu było potrzebne na zebranie trzech milionów złotych, aby załatać lukę w budżecie po obniżeniu przez resort kultury dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności. Zbiórka wystartowała w piątek przed południem, a już w sobotę po godzinie 18 uzbierano całą zaplanowaną kwotę. Za wszystkim stoi Patrycja Krzymińska, która wcześniej zorganizowała rekordową zbiórkę do "ostatniej puszki Pawła Adamowicza".

Uważamy propozycję ministra kultury za niezgodną z prawem - powiedział Bogdan Lis po sobotnim nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Dodał, że według Rady jest to próba przejęcia ECS przez środowisko PiS. Rada przyjęła uchwałę o odrzuceniu ministerialnej oferty. - Jest obraźliwa - ocenił Władysław Frasyniuk.

Już ponad 1,9 miliona złotych udało się zebrać w internetowej zbiórce na Europejskie Centrum Solidarności, która ruszyła w piątek w południe. Jej celem jest zebranie trzech milionów. Inicjatorką pomysłu jest Patrycja Krzymińska, która wcześniej zorganizowała rekordową zbiórkę do "ostatniej puszki Pawła Adamowicza".

Przewrócona ciężarówka zablokowała dwa pasy ruchu obwodnicy Trójmiasta na wysokości Szadółek, w kierunku Łodzi. Jak poinformowała asp. Karina Kamińska z gdańskiej policji, ranny jest kierowca, został przetransportowany do szpitala.

Bilet droższy o prawie 400 złotych, problemy z jego zwrotem, brak pomocy przy wchodzeniu do pociągu z niepełnosprawnym dzieckiem, a na koniec narażenie dziecka na upadek - tak swoją podróż z Gdańska do Berlina opisuje Alicja Kaiser, mama 13-letniego Szymona. - Jest nam niezwykle przykro, iż pani Alicja oraz jej syn spotkali się z wieloma trudnościami - mówi Agnieszka Serbeńska, rzecznik PKP Intercity.

Przyzwyczailiśmy się do teatru, który jest odgrywany - tak była premier Ewa Kopacz (PO) skomentowała środową deklarację szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego o oddaniu się do dyspozycji premiera. Wojciech Skurkiewicz z PiS uznał, że minister "zachował się w sposób honorowy". Przychylne oceny płyną także od niektórych polityków opozycji. Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!) przyznała, że jest "pozytywnie zaskoczona" postawą Brudzińskiego.

Decyzje w sprawie przyszłości Europejskiego Centrum Solidarności mają zapaść w najbliższy weekend - muzeum zostało pozbawione trzech milionów złotych dotacji przez ministra kultury Piotra Glińskiego. Minister pieniądze da, ale po spełnieniu pewnych warunków. Tymczasem pomorski urząd marszałkowski i władze miasta Gdańska zwiększają swoje dotacje. W piątek ma też ruszyć społeczna zbiórka pieniędzy na funkcjonowanie ECS.

Pojawił się zarzut, że policja nie poinformowała zakładu karnego o tym, iż sygnał o obawach związanych ze Stefanem W., zabójcą prezydenta Pawła Adamowicza, pochodził od jego matki - zauważył w środę w Sejmie minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Tłumaczył, że "to problem źródła informacji". Odpowiadając na pytania posłów zadeklarował, że oddaje się do dyspozycji" premiera Morawieckiego. - Za plecami kogokolwiek nie mam zamiaru się chować - zapewnił.

Zachowanie Stefana W. w czasie przebywania w zakładzie karnym w Malborku w styczniu 2016 roku znów uległo "wyraźnej zmianie". Zaczął słyszeć głosy. Miał wrażenie, że służby więzienne cofają czas, uważał, że jest świadkiem koronnym, aktorem - mówił w środę w Sejmie prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Przedstawił informację dotyczącą śledztwa w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

"Zaprzestanie wypłacania dla ludzi doświadczonych przez los świadczenia pielęgnacyjnego nie oznacza dla nich rezygnacji z pójścia do kina, czy wyjazdu na wakacje, jest to przerwanie procesu rehabilitacji i leczenia" - prezydent Sopotu Jacek Karnowski pisze do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o kontrolę wojewody, po której miasto musi oddać ponad 800 tysięcy złotych za świadczenia wypłacane opiekunom niepełnosprawnych.

Ze względu na tragiczną śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wniosek o pozbawienie księdza Jankowskiego tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska został przełożony na sesję pod koniec lutego. Prałatowi w licznych publikacjach prasowych zarzucono molestowanie seksualne nieletnich.