Pomorze

Pomorze

Stare meble, pralka frania, telefon, suszarka - nietypowa wystawa przenosi zwiedzających do czasów PRL. A to wszystko w małym mieszkaniu w Szczecinie. - Te przedmioty są w rożnym stanie. Są fabrycznie nowe, nawet z metką, czasem zastępczą. Troszeczkę podniszczone albo zupełnie zdeformowane, ale wszytko jest oryginalne - przekonuje Justyna Machnik, przewodniczka miejska.

45-letni mężczyzna, który w tramwaju w Bydgoszczy zaatakował i dotkliwie pobił starszego mężczyznę, usłyszał zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej - poinformował w środę starszy aspirant Piotr Duziak z zespołu prasowego kujawsko-pomorskiej policji. Funkcjonariusze dowiedzieli się o sprawie z internetu, gdzie nagranie było szeroko udostępniane.

Sąd Okręgowy w Toruniu uchylił decyzje prezydenta Torunia i wojewody kujawsko-pomorskiego, które uniemożliwiały organizację manifestacji przed siedzibą Radia Maryja organizowaną przez Toruński Strajk Kobiet. Impreza pod nazwą "Chryja pod Radiem Maryja 2" ma odbyć się 3 maja, w urodziny ojca Tadeusza Rydzyka.

Dzieci podobno uciekały, kiedy go widziały. Ostrzegały się, wołając "Jankowski idzie". Ona też była wtedy dzieckiem, miała 11 lat i twierdzi, że była wielokrotnie molestowana przez duchownego, który potem stał się legendą Solidarności. Barbara Borowiecka opowiada, co spotkało ją 50 lat temu w Gdańsku. Pokazuje miejsca pełne bolesnych wciąż dla niej wspomnień. Reportaż magazynu "Czarno na białym" w TVN24.

Trzy przedszkolanki z Chojnic miały dręczyć dzieci, zamykać je w ciemnym miejscu, uciszać, wpychając chusteczki do ust. Tak twierdzili rodzice, którzy zaalarmowali dyrekcję przedszkola i policję. Sprawą zajął się burmistrz, który powiadomił kuratorium oświaty i rzecznika praw dziecka. W placówce rozpoczęła się kontrola. Tymczasem rodzice dostali oświadczenia o skreśleniu dzieci z listy przedszkolnej. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Debaty, koncerty, projekcje filmowe, wystawy i warsztaty - to główne wydarzenia tworzące program Święta Wolności i Solidarności, które odbędzie się w dniach 1-11 czerwca w Gdańsku. Ponad 100 imprez będzie zorganizowanych w 13 miejscach w centrum miasta. - Zapraszamy wszystkich niezależnie od poglądów politycznych; niezależnie od tego, gdzie dzisiaj są i gdzie byli 30 lat temu i czy w ogóle 30 lat temu byli na świecie - mówiła w poniedziałek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Uroczysta sesja Rad Miast Gdańska i Sopotu odbyła się w hali Ergo Arena. Radni podejmowali decyzję o nadaniu pobliskiemu skrzyżowaniu, znajdującemu się na granicy obu miast, nazwy rondo 4 Czerwca 1989 roku.

Przewrócona na bok ciężarówka zablokowała dwa pasy ruchu na obwodnicy Trójmiasta. - Została już usunięta, ale nadal trwają utrudnienia - mówi st. sierż. Jakub Radziwilski z policji w Pruszczu Gdańskim. 26-letni kierowca trafił do szpitala.

Po 19 dniach strajk nauczycieli został zawieszony, ale pozostało pytanie, co z wynagrodzeniem dla nauczycieli za czas, w którym nie prowadzili lekcji. Nauczyciele mogą spodziewać się nawet 70-procentowego obniżenia pensji. Samorządy wychodzą z pomocą i proponują - jak w Warszawie i w Łodzi - wypłacenie pieniędzy w formie dodatków. W Szczecinie potrącenie wynagrodzenia ma być rozłożone na raty. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zaznaczył w poniedziałek, że wycofywanie się niektórych samorządów z wypłaty wyrównań spotyka się z "ogromną dezaprobatą" związku.

Pijany, mimo zakazu, jechał rowerem po ulicy Bohaterów Monte Cassino w Sopocie. Nagle wjechał w przechodzącą tam kobietę. - Upadła i doznała obrażeń. Wszystko widzieli patrolujący ulicę policjanci. Udzielili poszkodowanej pomocy - mówi asp. Lucyna Rekowska, Komenda Miejska Policji w Sopocie. Kobieta trafiła do szpitala, a 44-latek usłyszał zarzuty.

Inspektorzy OTOZ Animals dostali anonimowe zgłoszenie: "na dachu mieszka pies". - Na początku nie chcieliśmy w to uwierzyć, ale pojechaliśmy szukać tego miejsca. I faktycznie. Ten pies miał budę na dachu, ten pies tam mieszkał - opowiada Ewelina von Bredow, Inspektor ds. Ochrony Zwierząt OTOZ Animals w Słupsku.

Prawie 7 tysięcy metrów n.p.m., mamy o połowę mniej tlenu niż ten, którym teraz oddychamy. Czujemy się jak na dużym kacu. Każdy krok to ogromny trud - opisuje Lucyna Kołodziejska, podróżniczka. Tak zdobyła Aconcaguę, najwyższy szczyt Ameryki Południowej. Teraz przed nią podróż na jedną najzimniejszych gór na ziemi, najwyższy szczyt w Ameryce Północnej - Denali. A to wszystko dla podopiecznych Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.