Pomorze

Pomorze

W poniedziałek zmarł w szpitalu 15-letni chłopiec, który ponad dwa tygodnie temu wpadł do osuwiska w nieczynnej żwirowni w Smolnie w województwie pomorskim i przez kilkanaście minut był przysypany zwałami piachu. Na wtorek zaplanowano sekcję zwłok.

20 maja Sąd Okręgowy w Gdańsku ogłosi wyrok w procesie w sprawie afery finansowej Amber Gold. W poniedziałek zakończyły się mowy końcowe, obrońcy obojga oskarżonych - Marcina P. i Katarzyny P. - wnieśli przed sądem o uniewinnienie swoich klientów, twórców piramidy finansowej.

Stare meble, pralka frania, telefon, suszarka - nietypowa wystawa przenosi zwiedzających do czasów PRL. A to wszystko w małym mieszkaniu w Szczecinie. - Te przedmioty są w rożnym stanie. Są fabrycznie nowe, nawet z metką, czasem zastępczą. Troszeczkę podniszczone albo zupełnie zdeformowane, ale wszytko jest oryginalne - przekonuje Justyna Machnik, przewodniczka miejska.

45-letni mężczyzna, który w tramwaju w Bydgoszczy zaatakował i dotkliwie pobił starszego mężczyznę, usłyszał zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej - poinformował w środę starszy aspirant Piotr Duziak z zespołu prasowego kujawsko-pomorskiej policji. Funkcjonariusze dowiedzieli się o sprawie z internetu, gdzie nagranie było szeroko udostępniane.

Sąd Okręgowy w Toruniu uchylił decyzje prezydenta Torunia i wojewody kujawsko-pomorskiego, które uniemożliwiały organizację manifestacji przed siedzibą Radia Maryja organizowaną przez Toruński Strajk Kobiet. Impreza pod nazwą "Chryja pod Radiem Maryja 2" ma odbyć się 3 maja, w urodziny ojca Tadeusza Rydzyka.

Dzieci podobno uciekały, kiedy go widziały. Ostrzegały się, wołając "Jankowski idzie". Ona też była wtedy dzieckiem, miała 11 lat i twierdzi, że była wielokrotnie molestowana przez duchownego, który potem stał się legendą Solidarności. Barbara Borowiecka opowiada, co spotkało ją 50 lat temu w Gdańsku. Pokazuje miejsca pełne bolesnych wciąż dla niej wspomnień. Reportaż magazynu "Czarno na białym" w TVN24.

Trzy przedszkolanki z Chojnic miały dręczyć dzieci, zamykać je w ciemnym miejscu, uciszać, wpychając chusteczki do ust. Tak twierdzili rodzice, którzy zaalarmowali dyrekcję przedszkola i policję. Sprawą zajął się burmistrz, który powiadomił kuratorium oświaty i rzecznika praw dziecka. W placówce rozpoczęła się kontrola. Tymczasem rodzice dostali oświadczenia o skreśleniu dzieci z listy przedszkolnej. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Debaty, koncerty, projekcje filmowe, wystawy i warsztaty - to główne wydarzenia tworzące program Święta Wolności i Solidarności, które odbędzie się w dniach 1-11 czerwca w Gdańsku. Ponad 100 imprez będzie zorganizowanych w 13 miejscach w centrum miasta. - Zapraszamy wszystkich niezależnie od poglądów politycznych; niezależnie od tego, gdzie dzisiaj są i gdzie byli 30 lat temu i czy w ogóle 30 lat temu byli na świecie - mówiła w poniedziałek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Uroczysta sesja Rad Miast Gdańska i Sopotu odbyła się w hali Ergo Arena. Radni podejmowali decyzję o nadaniu pobliskiemu skrzyżowaniu, znajdującemu się na granicy obu miast, nazwy rondo 4 Czerwca 1989 roku.

Przewrócona na bok ciężarówka zablokowała dwa pasy ruchu na obwodnicy Trójmiasta. - Została już usunięta, ale nadal trwają utrudnienia - mówi st. sierż. Jakub Radziwilski z policji w Pruszczu Gdańskim. 26-letni kierowca trafił do szpitala.