Pomorze

Pomorze

Funkcjonariusze użyli paralizatora elektrycznego, czyli tasera, wobec awanturującego się 24-letniego mężczyzny, który wkrótce po tym zmarł. Bydgoska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania jego śmierci. Wstępne wyniki sekcji zwłok nie rozwiały wątpliwości w tej sprawie. Prawdopodobną przyczyną śmierci mężczyzny była niewydolność krążeniowo-oddechowa - poinformowała nas Agnieszka Adamska-Okońska z Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

Na jednej ze szczecińskich ulic sytuacja jak z komedii absurdu – trwa przebudowa drogi, wokół jeździ ciężki sprzęt, teren jest rozkopany, a na środku, na małej wysepce, stoi samochód. Okazuje się, że właściciel nie przestawił auta przed rozpoczęciem prac, a kierownik budowy nie chciał czekać z rozpoczęciem remontu. Właściciel zabrał samochód dopiero w środę przed południem - po dwóch dobach od rozpoczęcia prac remontowych.

- W mojej ocenie wniosek Prawa i Sprawiedliwości o ponowne policzenie głosów oddanych w wyborach do Senatu w okręgu nr 100 nie jest zasadny - powiedział sędzia Marek Mazur, przewodniczący Okręgowej Komisji Wyborczej w Koszalinie. - Jeżeli te same komisje liczyły głosy do Sejmu i tam się uważa, że wszystko jest w porządku, to nie wiem, skąd bierze się próba podważania głosów - mówił z kolei Ryszard Bober z KW Polskie Stronnictwo Ludowe, który zdobył mandat senatora w innym okręgu, w którym PiS też chce powtórnego przeliczenia głosów do izby wyższej.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku otrzymała opinię sądowo-psychiatryczną dotyczącą stanu zdrowia psychicznego Stefana W., podejrzanego o zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prokuratury Grażyna Wawryniuk. Prokuratura na razie nie zdradza, co znajduje się w opinii, którą - według śledczych - prawdopodobnie trzeba będzie uzupełnić.

Szła prosto na tory, patrząc w ekran telefonu. Prawdopodobnie nie zdawała sobie sprawy, że jest o krok od tragedii. Szczeciński motorniczy opublikował nagranie z młodą dziewczyną, która omal nie wpadła pod prowadzony przez niego tramwaj. "Dziecko, które szło ku śmierci" - napisał w opisie. Wcześniej pokazał nagrania z innymi pieszymi, których nieodpowiedzialność i nieuwaga mogły skończyć się groźnymi wypadkami.

Jedne szyją, drugie prasują, trzecie obcinają nitki, jeszcze inne kroją - opisuje Zofia Szlacheta z Klubu Seniora w Nowym Warpnie (Zachodniopomorskie). Cel jest jeden - z gminy mają zniknąć jednorazowe foliówki. Zastąpić je mają torby, które kobiety same szyją ze starych firanek, pościeli, a nawet spodni. Powstało ich już prawie tysiąc, większość trafiła do gminnych sklepów. I, jak mówią kobiety, to nie koniec.

Gdańsk został laureatem nagrody Księżnej Asturii w kategorii Zgoda za 2019 rok. Wyróżnienie z rąk króla Hiszpanii odebrała w piątek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Miasto dostało 50 tysięcy euro. W uzasadnieniu swojej decyzji jury stwierdziło m.in., że "przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju".

Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał w piątek 56-letniego Adama S. na 2,5 roku więzienia za wykorzystanie seksualne 17-latki. Miało do tego dojść, kiedy fotograf robił małoletniej zdjęcia na konkurs modelek. Orzeczenie nie jest prawomocne. To kolejny proces Adama S. Wcześniej został on skazany na 10 lat więzienia za cztery gwałty na kobietach, ale ten wyrok uchylił sąd odwoławczy. Proces toczy się od nowa.

Już kilkanaście przypadków działalności tajemniczego wandala zgłosili rolnicy z trzech województw. Ktoś wiesza na polach kukurydzy śruby, które niszczą kombajny. Policja szuka sprawcy lub sprawców, ale rolnicy też nie zamierzają czekać z założonymi rękoma – zastawiają pułapki na "śrubiarza", bo tak go nazwali, i zrzucili się na nagrodę za informacje na jego temat.

Nie wiadomo, o co poszło. Na nagraniu z monitoringu widać jedynie, jak kierowca volkswagena goni rowerzystę. Wjechał za nim na chodnik tuż obok pieszych, przejechał przez tory tramwajowe i przejście dla pieszych. Kiedy wjechali na chodnik z drugiej strony ulicy, kierowca z impetem uderzył w uciekającego przed nim rowerzystę. Później pasażer wyszedł z auta i uderzył go kilka razy. Teraz policja szuka poszkodowanego.