"To starsza pani, chciała odpocząć". Słonicę musieli podnosić... strażacy

TVN24

TVN24, ZOO GdańskStrażacy podnosili słonicę w gdańskim zoo

Słonica z gdańskiego zoo położyła się, żeby odpocząć. Po kilkunastu minutach jej opiekunowie zauważyli, że nie wstaje. Nie udało się jej zwabić smakołykami. Postanowili wezwać... straż pożarną. Dwa zastępy pomogły podnieść Katkę.

Wszystko działo się kilka tygodni temu - 14 września. Katka położyła się i nie mogła sama wstać.

- Samemu ciężko podnieść 5-tonowego słonia. Pielęgniarze poprosili w końcu o pomoc strażaków. W takich sytuacjach są po prostu niezastąpieni - mówi Emilia Salach, rzeczniczka Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Jak mówi, to niecodzienna sytuacja, ponieważ słonie nawet śpią na stojąco. Długie leżenie może uszkodzić serce i płuca tych zwierząt.

Pomagała podczas akcji

Na miejsce przyjechały dwa zastępy, ze sprzętem do podnoszenia... samochodów i wagonów kolejowych.

- Pod Katkę podłożyli specjalną poduchę pneumatyczną i zaczęli ją podnosić. Kiedy była już w pozycji półsiedzącej poderwała się i wstała sama - opowiada Salach.

Jak się okazało, słonica bardzo pomagała podczas całej akcji. - Słonie to bardzo mądre zwierzęta. Katka współpracowała z opiekunami i strażakami. Podjadała smakołyki, które dawały jej energię. W jej oczach było widać, że chce wstać - wspomina rzeczniczka.

"To starsza pani, musiała odpocząć"

Jak zapewniają pracownicy gdańskiego zoo, Katka czuje się dobrze, a wrześniowa niemoc była spowodowana złym dniem.

- Słonie, tak jak ludzie, bardzo często odczuwają zmianę temperatur, nie lubią wilgotności i spadków ciśnienia. Katka to starsza pani. Najwidoczniej tamtego dnia odczuła, że w aurze coś się zmienia i chciała odpocząć - tłumaczy Emilia Salach.

Katka to afrykańska słonica. Ma już 50 lat. - W naszym zoo jest jeszcze Wika. Jest trochę młodsza od Katki, ale też zbliża się do 50-tki. Słonie żyją do 50-60 lat - mówi Salach.

Okazało się, że słonice zostały zabrane z cyrku. - Na razie obie czują się bardzo dobrze. Obserwujemy je i cieszymy się każdym dniem - podsumowuje kobieta.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK / Źródło: tvn24