Sopot zbiera wspomnienia mieszkańców z lat 1945 -1948

TVN24

Muzeum SopotuSopot zbiera wspomnienia mieszkańców z lat 1945 -1948

Muzeum Sopotu rozpoczęło projekt, w ramach którego chce zebrać wspomnienia mieszkańców z pierwszych trzech lat po zakończeniu II wojny światowej. Muzealnicy liczą na relacje w formie pisanej, dźwiękowej lub filmowej, a także na zdjęcia i dokumenty.

Odpowiedzialna za projekt Karolina Babicz-Kaczmarek z Muzeum Sopotu poinformowała w środę, że placówka liczy na wspomnienia i materiały które pokażą życie codzienne sopocian w latach 1945-1948.

- Dotąd ten czas w historii miasta nie był badany, a przecież właśnie w tym okresie miasto tworzyło się jakby na nowo: przedwojenna społeczność niemal przestała istnieć - część mieszkańców wyjechała, część nie żyła, a pozostali - razem z przyjezdnymi z Kresów, czy z Warszawy, uczyli się żyć w powojennym świecie - powiedziała Babicz-Kaczmarek.

Zbierają fotografie, dokumenty, wspomnienia

Muzeum liczy na relacje w formie, która będzie najbardziej odpowiadać autorom wspomnień. - Wystarczy zgłosić się do nas, chętnie pomożemy czy to w spisaniu, czy w nagraniu relacji - powiedziała Babicz-Kaczmarek.

Autorzy projektu mają też nadzieję na pozyskanie fotografii czy dokumentów. - Liczymy na bilety, rachunki, legitymacje, zaświadczenia, papiery urzędowe dotyczące np. przydziału mieszkania itp. Jeśli ktoś nie chce rozstawać się z takimi pamiątkami, chętnie je zeskanujemy - poinformowała Babicz-Kaczmarek.

Wspomnienia w internecie

Zebrane materiały będą przez Muzeum zamieszczane na stronie internetowej, na której już dziś znaleźć można wspomnienia mieszkańców, do których dotarli pracownicy placówki. 26 kwietnia w siedzibie muzeum zostanie otwarta wystawa prezentująca pozyskane dotąd wspomnienia, fotografie i dokumenty. - Jeśli efekty projektu związanego ze wspomnieniami z lat 1945-48 będą owocne, zorganizujemy kolejną wystawę - zapowiedziała Babicz-Kaczmarek.

Dodała, że w ramach przedsięwzięcia także sami pracownicy muzeum będą przeprowadzać kwerendy w różnego rodzaju archiwach, by zdobyć dodatkowe informacje na temat historii miasta w interesującym ich czasie.

Rodzina Bianga na sopockim molo, 1946 r
Muzeum Sopotu

Autor: ws/roody / Źródło: PAP