Był zwiadowcą groźnego dżihadysty. Będzie sądzony w Polsce za terroryzm

TVN24


Do Sądu Okręgowego w Katowicach trafił akt oskarżenia przeciw zatrzymanemu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Mouradowi T., podejrzanemu o terroryzm i udział w międzynarodowej organizacji terrorystycznej, tak zwanym Państwie Islamskim.

Tajne śledztwo w sprawie Marokańczyka podjęto we wrześniu 2016 roku. Wtedy też zatrzymano go w Polsce, a akt oskarżenia przesłano do sądu w połowie lutego 2018.

T. postawiono między innymi zarzut udziału w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym – międzynarodowej organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie (ISIS, Daesh). Jej celem jest zastraszenie obywateli krajów Unii Europejskiej.

Według śledczych T. pełnił rolę zwiadowcy Abdelhamida Abaaouda podejrzewanego o organizowanie serii skoordynowanych zamachów w Paryżu 13 listopada 2015 roku, w których zginęło 130 osób i 7 napastników, oraz o organizację zamachu na pociąg THALYS relacji Amsterdam - Paryż.

Abaaoud zginął w Saint-Denis

Abaaoud został zabity przez francuską policję w zasadzce w Saint-Denis pod Paryżem 18 listopada 2015 roku. Abaaoud wielokrotnie występował w materiałach propagandowych ISIS, miał zajmować się wysyłaniem bojowników i zwiadowców do krajów Europy Zachodniej oraz młodych muzułmanów na szkolenia wojskowe w Syrii. Szkolenia te miały być połączone z indoktrynacją religijną.

Abdelhamid Abaaoud

Zatrzymany w Polsce T. miał zbierać i przekazywać Abaaoudowi informacje z trasy, którą poruszał się po Europie.

Od zatrzymania przez delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach przebywał w areszcie, systematycznie wydłużanym przez sąd na wniosek nadzorującego śledztwo ABW śląskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Jeden z pierwszych aktów oskarżenia wobec bojownika IS

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP, że jest to jedna z pierwszych spraw w Polsce przeciw bojownikowi ISIS, zakończona aktem oskarżenia i postawieniem przed sądem osoby współpracującej z tak ważnym przedstawicielem tak zwanego Państwa Islamskiego.

- Postępowanie w tej sprawie było bardzo trudne dowodowo. Prowadzący śledztwo wykonywali osobiście czynności na terenie wielu krajów Unii Europejskiej. Przy zbieraniu materiału dowodowego korzystano też z ustaleń organów wymiaru sprawiedliwości państw UE dotyczących działalności ISIS - powiedział Żaryn, potwierdzając skierowanie aktu oskarżenia.

Autor: pk/AG / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dabiq

Tagi:
Raporty: