Rudzińska-Bluszcz ponownie jedyną kandydatką na RPO

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Rudzińska-Bluszcz: nie spotkałam się z zarzutem merytorycznym ze strony przedstawicieli Zjednoczonej PrawicyTVN24
wideo 2/6
TVN24Rudzińska-Bluszcz: nie spotkałam się z zarzutem merytorycznym ze strony przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy

W Sejmie ponownie zarejestrowano jedyną kandydaturę na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest to Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Kandydatka zgłoszona została przez posłów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL. Termin zgłaszania kandydatur upłynął we wtorek.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) poinformowała dziennikarzy w Sejmie, że "po raz kolejny jest tylko jedna kandydatka, dokładnie ta sama, którą rekomendowały organizacje społeczne i opozycja".

Kidawa-Błońska zaznaczyła, że w programie obecnego posiedzenia Sejmu nie ma głosowania nad RPO, zaplanowane zaś jest na przyszłym posiedzeniu, 5 listopada. Dodała, że będzie powtórzona procedura, która już raz miała miejsce w przypadku Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. - PiS nie zgłosił swojego kandydata, więc nie wiem, co zrobi - przyznała wicemarszałek Sejmu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz zgłosiły ponownie kluby Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy wraz z posłami PSL. Ponadto poparło ją do tej pory ponad tysiąc organizacji społecznych. Kandydata na RPO nie zamierzał, podobnie jak poprzednio, zgłaszać klub PiS. - Nie mamy w tej chwili kandydata - powiedziała we wtorek dziennikarzom rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

>> Zuzanna Rudzińska-Bluszcz w rozmowie z Magazynem TVN24

Bodnar czeka na następcę

Kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła 9 września. W Sejmie już raz podjęto próbę wyłonienia jego następcy. Wtedy także jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich była Rudzińska-Bluszcz, dotychczasowa współpracowniczka Bodnara i główna koordynatorka sądowych postępowań strategicznych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Podczas głosowania w zeszły czwartek nie uzyskała jednak poparcia sejmowej większości. Przeciwko jej kandydaturze byli innymi posłowie PiS i większość koła Konfederacji.

>> ZOBACZ CAŁE GŁOSOWANIE W SEJMIE

Autor:akw/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl