Polska

Żołnierze z USA dziś. Patrioty za kilka dni

Polska

TVN24Patrioty dotrą do Morąga już za kilkanaście dni

W poniedziałek do Morąga przyjeżdża pierwsza, 25-osobowa grupa amerykańskich żołnierzy. Będą oni obsługiwać baterie obrony powietrznej Patriot. Same rakiety w Polsce pojawią się za kilkanaście dni.

W połowie kwietnia MON informowało, że po zakończeniu przygotowań i konsultacji, w ostatnim tygodniu maja, do Morąga ma po raz pierwszy przyjechać amerykańska bateria obrony powietrznej Patriot. Rzecznik resortu Janusz Sejmej powiedział w poniedziałek, że termin ten pozostaje aktualny. Bateria i około stu osób obsługującego ją personelu ma stacjonować w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie).

Morąg wiele nie zarobi

Jak poinformował burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski od kilku dni w Morągu są już amerykańscy żandarmi. W poniedziałek do miasta przyjedzie 15 żołnierzy USA, a kolejna grupa, tym razem większa - bo 80-osobowa , ma się pojawić 20 maja. Wówczas zostaną oficjalnie powitani.

Sobierajski ocenił, że miasto nie zyska w szczególny sposób finansowo na obecności Amerykanów. Przyznał jednak, że przedsiębiorcy, którzy prowadzą restauracje czy sklepy, mogą zarobić.

USA zmieniło plany

W Polsce ma znajdować się - początkowo okresowo, a później na stałe - baza baterii rakiet obrony powietrznej Patriot, a w przyszłości także baza rakiet SM-3, wchodzących w skład systemu obrony balistycznej. Wzmocnienie obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu było warunkiem, który stawiała Polska w negocjacjach dotyczących udziału naszego kraju w amerykańskim programie obrony przeciwrakietowej. prawa

We wrześniu ubiegłego roku administracja Baracka Obamy ogłosiła rezygnację z planów ulokowania w Polsce wyrzutni rakiet przechwytujących, a w Czechach radaru dalekiego rozpoznania, przetransportowanego z Wysp Marshalla, na rzecz koncepcji wykorzystania wytwarzanych dotychczas z wersji morskiej rakiet SM-3, rozmieszczonych w Europie i na Bliskim Wschodzie. Nowa wizja zakłada wykorzystanie tych rakiet także w wersji naziemnej.

Najpierw budowa podsystemów

Zmienione podejście USA do programu globalnego systemu obrony balistycznej polega na zmianie kolejności budowy jego warstw. Stara koncepcja zakładała w pierwszej kolejności budowę części chroniącej terytorium USA i późniejsze uzupełnianie jej podsystemami regionalnymi. Obecna administracja chce najpierw zbudować podsystemy regionalne, chroniące amerykańskie wojska rozlokowane m.in. w Europie, a dopiero potem strategiczny segment ochraniający kontynent amerykański.

SM-3 (Standard Missile) to rakiety wchodzące w skład systemu wykrywania i zwalczania zagrożeń powietrznych Aegis, opracowanego dla US Navy i umieszczanego na amerykańskich okrętach od 1973 r. Aegis składa się z radarów, systemu kierowania ogniem i wyrzutni pocisków SM-3.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości