ZNP pisze do premiera: odwołajmy egzaminy

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
TVN24Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o ewentualnej zmianie terminów egzaminów

- Nie ma co ryzykować zdrowia tysięcy uczniów i nauczycieli – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Apel o odwołanie egzaminów wysłali też naukowcy z PAN, a maturzyści chcą od rządzących jasnej deklaracji: kiedy odbędą się matury?

- Gdybyśmy mieli teraz choćby przełożyć egzaminy ósmoklasisty i matury na czerwiec i lipiec, to tak naprawdę nikt nie może odpowiedzialnie powiedzieć, że wtedy już sytuacja w edukacji i na świecie będzie normalna – mówi tvn24.pl Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W poniedziałek ZNP wystąpiło z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego – związkowcy chcą odwołania egzaminów zewnętrznych.

- Nie ma co ryzykować zdrowia tysięcy uczniów i nauczycieli – podkreśla Broniarz.

ZNP przypomina, że w związku z pandemią COVID-19 szkoły zostały zamknięte w 165 krajach, a sytuacja ta dotknęła 1,5 mld uczniów oraz 63 mln nauczycieli i pracowników oświaty na całym świecie.

Justyna Suchecka o przygotowaniu szkół do zdalnego nauczaniaTVN24

Związkowcy: zmieńmy zasady rekrutacji

"Covid-19 wywołał także kryzys w edukacji i jako społeczność szkolna musimy zrobić wszystko, by zminimalizować jego negatywne skutki. Jednak naszym podstawowym zadaniem w tej chwili jest ochrona życia i zdrowia uczniów i ich rodzin oraz nauczycieli i pracowników oświaty. Dlatego jako nauczyciele apelujemy o odwołanie kwietniowych i majowych egzaminów zewnętrznych" – czytamy w liście ZNP do Mateusza Morawieckiego.

Zdaniem związkowców zorganizowanie egzaminów zewnętrznych w dotychczasowej formule, czyli w szkołach, wiąże się z narażeniem zdrowia i życia tegorocznych ósmoklasistów, maturzystów i uczniów przystępujących do egzaminów zawodowych, a także nauczycieli, pracowników oświaty oraz rodzin i najbliższych wszystkich tych osób, czyli milionów Polaków.

– A trzeba pamiętać, że egzaminy to nie tylko ten czas w szkołach, ale również ich sprawdzanie, które wiąże się z koszarowaniem sprawdzających prace egzaminatorów – dodaje Broniarz.

Ministerstwo edukacji w porozumieniu z nauczycielami oraz przedstawicielami uczelni wyższych powinno jak najszybciej wypracować adekwatną do obecnych warunków i bezpieczną formę rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz na studia w roku 2020.

Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o ewentualnej rezygnacji z egzaminu ósmoklasistyTVN24

Naukowcy: wystawmy im oceny

W poniedziałek apel o odwołanie egzaminów wystosował też Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. W liście do władz badacze przekonują, że wycofanie się przez rząd z tegorocznych egzaminów jest konieczną i wymaganą ochroną uczniów i nauczycieli przed skutkami epidemii.

Komitet Nauk Pedagogicznych PAN w swoim liście zaznacza, że przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych może mieć tragiczne do wyobrażenia co do skali oraz konsekwencji skutki, zarówno w perspektywie indywidualnej jak i społecznej. Specjaliści z PAN proponują wystawienie abiturientom szkół podstawowych i średnich świadectw ukończenia szkół z ocenami wystawionymi przez rady pedagogiczne.

Dla szeroko pojętej edukacji i wartości egalitaryzmu w oświacie, równość w dostępie do wiedzy ma fundamentalne znaczenie dla każdego demokratycznego państwa. Jako pedagodzy w sposób szczególny odczuwamy troskę o edukację dzieci i młodzież oraz poczuwamy się do stania na straży prorozwojowego charakteru funkcjonowania polskiej szkoły, szczególnie w tej dotkliwej - zagrażającej życiu i zdrowiu - sytuacji.

Sieć problemów dla szkoły w sieciTVN24

Maturzyści: chcemy wiedzieć kiedy egzmiany

Z kolei grupa tegorocznych maturzystów domaga się jasnego stanowiska, kiedy odbędą się egzaminy. Pod listem do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra Dariusza Piontkowskiego podpisało się już ponad 23 tys. osób.

"Wyrażamy ogromne zaniepokojenie brakiem konkretnych planów dotyczących przeprowadzenia egzaminów maturalnych. W sytuacji pandemii koronawirusa, która niewątpliwie odciska piętno na całym społeczeństwie, przystępowanie do matury byłoby narażeniem wielu uczniów i uczennic, a także nauczycieli i nauczycielek, członków komisji na ryzyko zakażenia. Ponadto, skutkami zamknięcia szkół są niewystarczające kontakty z nauczycielami, chaos spowodowany niską efektywnością zdalnych lekcji. W porównaniu do poprzednich roczników, nasz nie ma takich samych możliwości przygotowania się do egzaminów, co może się przełożyć na ich wyniki. Zastrzegamy, że przekładanie matur nie byłoby dla nas komfortowym rozwiązaniem, jednakże mając na uwadze dobro młodzieży i wszystkich szkolnych społeczności, należy podjąć odpowiedzialne decyzje, które dotyczą setek tysięcy młodych ludzi” – piszą maturzyści.

Harmonogram na razie bez zmian

W poniedziałek, 30 marca, o godz. 9 Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie i stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych próbne arkusze egzaminacyjne z języka polskiego dla ósmoklasistów. Zainteresowanie egzaminem było tak duże, że komisje miały problemy z utrzymaniem serwerów.

W tym tygodniu ósmoklasiści będą mogli rozwiązać też zadania próbne z matematyki i języka obcego. Od czwartku, 2 kwietnia w ten sam sposób opublikowane zostaną arkusze próbne dla maturzystów.

Egzaminy zewnętrzne zgodnie z planem powinny rozpocząć się 21 kwietnia dla ósmych klas oraz 4 maja dla maturzystów. Do tej pory ministerstwo zapewniało, że jeśli uczniowie wrócą do szkoły zgodnie z planem po Wielkanocy, te terminy nie ulegną zmianie.

Specustawa daje jednak premierowi możliwość zmiany harmonogramu roku szkolnego w tym przełożenia, a nawet odwołania egzaminów zewnętrznych, a co za tym idzie – zmiany zasad rekrutacji.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl