ZNP "rozważy" referendum ws. reformy edukacji, PO "jest gotowa wesprzeć"

Polska

Aktualizacja:
tvn24Lider PO i szef ZNP przed spotkaniem ws. reformy edukacji

PO jest gotowa wesprzeć ZNP w organizacji referendum dot. reformy edukacji - zadeklarował przewodniczący Platformy Grzegorz Schetyna. W środę w siedzibie ZNP trwa spotkanie związku m.in. z partiami politycznymi i samorządowcami w tej sprawie.

W spotkaniu udział biorą m.in. przedstawiciele PO, Nowoczesnej, Razem, samorządowcy, organizacje pozarządowe. Uchwalona reforma edukacji zakłada, że od 1 września 2017 r. rozpocznie się w Polsce wygaszanie gimnazjów. Przywrócone zostaną 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika, a w miejsce szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

ZNP chce referendum

ZNP zapowiada, że jeśli prezydent podpisze ustawy wprowadzające reformę związek "rozważy" zainicjowanie obywatelskiego ruchu na rzecz przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie nowego ustroju szkolnego. - Związek zwróci się o wsparcie i przeprowadzenie ewentualnej kampanii referendalnej w sprawie reformy edukacji do wszystkich obywateli, podmiotów i stowarzyszeń krytycznie oceniających reformę oświaty przygotowaną przez minister edukacji Annę Zalewską - zapowiedział ZNP. Przewodniczący PO zadeklarował, że jeśli "ZNP, polscy nauczyciele są gotowi do podjęcia akcji referendalnej, zbierania podpisów" to "PO jest gotowa wesprzeć ZNP w tej akcji". - Uruchomimy nasze struktury, ludzi, posłów, senatorów, lokalne aktywności, bo sprawa jest ważna - mówił Schetyna na wspólnej konferencji z szefem ZNP Sławomirem Broniarzem. Schetyna dodał, że PO jest też po spotkaniu z samorządowcami i "wszyscy są zaniepokojeni procesem wprowadzania tej ustawy i skutkami, które może ona wywołać". Szef PO zadeklarował, że Platforma nie zostawi "polskiej szkoły na pastwę ignorantów i ludzi, którzy (...) chcą wprowadzić w polskiej szkole złą zmianę, chcą uderzyć w fundamenty polskiej edukacji".

Przeciw reformie edukacji

Przewodniczący Związku, Sławomir Broniarz, dopytywany jak miałyby brzmieć pytania referendalne, odparł, że nie jest to jeszcze przesądzone, będzie je formułowało grono ekspertów. Jak dodał, pytania będą się odwoływały do tego co niesie zmiana w edukacji. - Intencja leży w tym, żeby kwestia dotycząca zagrożeń wybrzmiała w należyty sposób, żeby ona dotarła do rodziców, dotarła do środowisk, które odpowiadają za organizację oświaty - powiedział Broniarz. Podkreślił, że reforma "szkodzi polskiej szkole, szkodzi polskiemu dziecku, szkodzi polskiej edukacji". Szef ZNP przypomniał też, że związek rozpoczął przygotowania do strajku w oświacie. Jak powiedział, spór zbiorowy z pracodawcą jest wprost konsekwencją "złej reformy", która "wbrew deklaracjom minister edukacji Anny Zalewskiej będzie kosztowała i to miliardy złotych". - Boleśnie odczują to dzieci, rodzice, nauczyciele - mówił Broniarz. Szef ZNP zadeklarował, że w przygotowaniu ewentualnego referendum ważne będzie pozyskanie wsparcia wielu środowisk, m.in. PSL.

Spotkanie

W trakcie spotkania Broniarz przypomniał, że 19 grudnia ZNP zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o "zawetowanie ustaw wprowadzających reformę edukacji lub zarządzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy systemu edukacji". - Dzisiaj rozmawialiśmy i będziemy rozmawiać o ogólnonarodowym referendum. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że edukacja jest najważniejszą dziedziną życia społecznego, (...) motorem napędowym naszej gospodarki, (...) tym, co pozytywnie wyróżnia nas na tle ne tylko krajów europejskich, ale także krajów należących do OECD - powiedział Broniarz otwierając środowe spotkanie związku z przedstawicielami środowisk krytykujących reformę edukacji. Dodał, że związek nie chce, by "nieprzemyślane decyzje, których jedynym powodem jest chciejstwo polityczne" zniszczyły polską edukację. - Stąd też stanowisko ZNP jest następujące: chcemy zorganizować ogólnonarodowe referendum po to, żebyśmy pokazali - także przez tę dezaprobatę, poprzez wymiar statystyczny, poprzez zebranie miliona podpisów - że to nie jest sprawa tylko i wyłącznie nauczycieli, że to nie jest sprawa tylko i wyłącznie pracowników oświaty, że to nie jest sprawa tylko ZNP, ale że to jest sprawa, która powinna jednoczyć jak najszersze kręgi społeczne - zapewniał Broniarz. Zwrócił się zarazem o wsparcie kampanii referendalnej, zaznaczając, że ma na myśli ugrupowania parlamentarne i pozaparlamentarne, samorządowców, a także m.in. rodziców z ruchu "Rodzice przeciwko reformie edukacji" oraz organizacje skupione w koalicji "Nie dla chaosu w szkole" Zaraz po prezesie ZNP głos zabrał szef klubu PO Sławomir Neumann. - Tu jest Polska odpowiedzialna (...), tu są przedstawiciele tych, którzy nie zgadzają się na te reformy - Neumann. Powiedział, że reforma uderzy w wiele środowisk. Zadeklarował, że posłowie i samorządowcy z PO włączą się w akcję referendalną.

Minister edukacji o rekrutacji do szkół średnich w 2019 roku
wideo 2/35

Autor: mw\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: