Zmniejszenie polskiej armii zawodowej. PiS wpisuje zmiany do ustawy

TVN24

Do tej pory polska armia zawodowa miała limit 150 tysięcy żołnierzy (materiał z 15.08.2017 r.)tvn24
wideo 2/25

W ramach wprowadzania zmian w ustawie posłowie z sejmowej komisji obrony zmniejszyli limit żołnierzy armii zawodowej. Sprawę skomentował na Twitterze były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. "Odpowiedź na Zapad?" - zapytał poseł PO, zauważając, że chodzi o 20 tysięcy żołnierzy.

"PiS i Macierewicz przeforsowali wczoraj w Sejmie zmniejszenie limitu armii zawodowej o 20 tysięcy - ze 150 do 130 tysięcy żołnierzy. Odpowiedź na Zapad?" - napisała na swoim profilu na Twitterze poseł PO i były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Zapad'17 to wspólne rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe, które potrwają do 21 września.

Nie więcej niż 130 tysięcy

Podczas piątkowego posiedzenia komisji obrony posłowie przegłosowali zmiany ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz w prawie o zamówieniach publicznych.

W artykule pierwszym ustawy o polskiej armii wprowadzono między innymi zapis, że w ramach liczby stanowisk etatowych żołnierzy Sił Zbrojnych przeznacza się dla żołnierzy zawodowych nie więcej niż 130 tysięcy stanowisk.

Oznacza to, że liczba żołnierzy zawodowych zmniejszy się o 20 tysięcy. Do tej pory polska armia liczyła sobie bowiem 150 tysięcy etatów dla wojskowych.

"PiS był głuchy na argumenty"

Jak podkreślał dalej Siemoniak w swoich wpisach na Twitterze, Platforma Obywatelska zgłosiła poprawkę w tej sprawie w czasie obrad komisji oraz wniosek na sali plenarnej, jednak nie zostały one uwzględnione, bo - jak skomentował były szef MON - "PiS był głuchy na argumenty".

"Bardzo wyraźnie i szeroko trzy razy wskazywaliśmy, że trzeba to poprawić. Przy przedstawicielach rządu także. I nic" - zaznaczył poseł PO.

"Armia nie lubi rewolucji i gry politycznej żołnierzami"
tvn24

Autor: mart//now / Źródło: tvn24.pl