Polska

Według Magierowskiego prezydent nie może zaprzysiąc trójki sędziów, bo TK liczyłby 18 członków

Polska

tvn24Andrzej Duda nie zamierza zmieniać zdania

- Prezydent przyjął ślubowanie od pięciu wybranych przez Sejm tej kadencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nie może zaprzysiąc tej trójki (wybranej przez poprzedni Sejm - red.), bo wtedy liczba sędziów byłaby niezgodna z prawem - mówił w rozmowie z TVN24 Marek Magierowski. Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta komentował publikację wyroku TK, w którym orzeczono, że wybór trzech sędziów odbył się zgodnie z przepisami.

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia. Stwierdzono w nim m.in., że wybór trzech z pięciu sędziów TK przez Sejm poprzedniej kadencji został dokonany zgodnie z przepisami. Prezydent Andrzej Duda, nie czekając na decyzję Trybunału, przyjął ślubowanie od pięciu sędziów wybranych przez nowy Sejm.

Jak tłumaczył w środę na antenie TVN24 konstytucjonalista Marek Chmaj, publikacja orzeczenia TK oznacza, że prezydent powinien niezwłocznie ślubowanie od trzech sędziów, których wybór został uznany za zgodny z konstytucją.

"Sprawa zamknięta"

Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski podkreślił, że Andrzej Duda uważa "sprawę zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego za zamkniętą".

- Prezydent przyjął ślubowanie od pięciu nowo wybranych przez Sejm tej kadencji sędziów. Nie może zaprzysiąc tej trójki, o której mowa, bo wtedy liczba sędziów TK byłaby niezgodna z prawem. To wszystko, co mogę na ten temat powiedzieć - zaznaczył.

Jak dodał, orzeczenie Trybunału "niczego w stanowisku pana prezydenta nie zmienia".

- Stojąc na straży konstytucji, pan prezydent nie może zaprzysiąc trójki sędziów - powtórzył.

- Trybunał ocenił jedynie zgodność wyboru z ustawą o TK, nie mógł natomiast ocenić zgodności z szeroko rozumianym prawem. Ten wybór został wykonany na mocy ustawy o TK i regulaminu Sejmu. Regulamin Sejmu został w kilku miejscach rażąco złamany. Stąd wniosek, iż ten wybór został dokonany niezgodnie z prawem - wyjaśnił stanowisko prezydenta.

Autor: kg/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Raporty: