"W jaki sposób macie państwo zamiar uregulować przyzwoitość?"

[object Object]
Dyskusja w "Ławie polityków" o dymisji marszałka Marka Kuchcińskiegotvn24
wideo 2/27

W poniedziałek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spotyka się zespół, który będzie pracował nad projektem ustawy i aktami wykonawczymi - mówił w "Ławie polityków" o planowanych pracach nad ustawą regulującą loty najważniejszych osób w państwie szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Joanna Scheuring-Wielgus z koła poselskiego Teraz! zwracała uwagę, że politycy PiS mieli "cztery lata, żeby te kwestie uporządkować". - W jaki sposób macie państwo zamiar uregulować przyzwoitość? Czy naprawdę nie wystarczy być przyzwoitym? - dopytywał Grzegorz Długi z Kukiz'15.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM NA TVN24GO

W piątek z funkcji marszałka Sejmu zrezygnował Marek Kuchciński. Miało to związek ze sprawą jego lotów rządowym samolotem, w którym towarzyszyli mu jego bliscy, a także inni politycy z Prawa i Sprawiedliwości.

Jego następczynią została dotychczasowa minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: Loty marszałka Kuchcińskiego >

Dworczyk: pan marszałek podjął suwerenną decyzję

O tej sprawie dyskutowano w niedzielę w "Ławie polityków" w TVN24.

Szef kancelarii premiera, minister-członek Rady Ministrów Michał Dworczyk, odnosząc się do rezygnacji marszałka Sejmu, tłumaczył, że "pan marszałek Kuchciński podjął suwerenną decyzje, świadczącą o pewnej odpowiedzialności politycznej".

Mówiąc o przestrzeganiu procedur w czasie lotów byłego już marszałka Sejmu, zapewniał, że "żaden artykuł instrukcji HEAD nie został złamany, natomiast możemy dyskutować o nadużyciach władzy".

Ocenił, że zapisy mówiące o przygotowaniu lotów najważniejszych osób w państwie "wymagają doprecyzowania". - W najbliższy poniedziałek (12 sierpnia - red.) o 14 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spotyka się zespół, który będzie pracował nad projektem ustawy i aktami wykonawczymi. Zostali zaproszeni wszyscy szefowie klubów i kół (parlamentarnych - red.). Zapraszamy do tego, żebyśmy wspólnie stworzyli ponadczasowe prawo, które to ureguluje - mówił szef kancelarii premiera.

Wcześniej, w piątek, Dworczyk poinformował, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przygotowaniu nowej ustawy o organizacji lotów najważniejszych osób w państwie.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH PROPONOWANYCH PRZEZ KANCELARIĘ PREMIERA

Michał Dworczyk zapowiada prace nad ustawą dotyczącą lotów najważniejszych osób w państwie
Michał Dworczyk zapowiada prace nad ustawą dotyczącą lotów najważniejszych osób w państwie tvn24

Scheuring-Wielgus: pokazaliście rozpasanie

Joanna Scheuring-Wielgus z koła poselskiego Teraz!, odnosząc się do propozycji formułowanych przez Dworczyka, mówiła, że politycy PiS mieli "cztery lata, żeby te kwestie uporządkować". - Sytuacja z lotami marszałka Kuchcińskiego pokazuje, że nie tylko nie uporządkowaliście, ale pokazaliście rozpasanie i Bizancjum polityków Prawa i Sprawiedliwości - dodała.

- Jeżeli chce pan być wiarygodny, to chciałabym, żeby jak najszybciej przekazał pan informacje o lotach premiera Mateusza Morawieckiego. Przekazał pan, ile było tych lotów, ale niech opinia publiczna pozna, z kim leciał, kto mu towarzyszył, z jakiego powodu były te loty (...) i wtedy zobaczymy, czy rzeczywiście jest to wiarygodne - zwróciła się do szefa kancelarii premiera.

Odniosła się w ten sposób do opublikowanej w piątek przez kancelarię premiera listy lotów Mateusza Morawieckiego w latach 2017-2019. Zawiera ona 207 pozycji.

Zapowiedziała także, że w poniedziałek złoży w tej sprawie pytanie poselskie.

 Scheuring-Wielgus: pokazaliście rozpasanie
Scheuring-Wielgus: pokazaliście rozpasanietvn24

Stefaniak: zachowanie Kuchcińskiego przypomina "Lot nad kukułczym gniazdem"

Jakub Stefaniak z PSL-Koalicji Polskiej ocenił, że "chyba gorszego marszałka od Marka Kuchcińskiego być nie może". Stwierdził, że zachowanie jego i urzędników Kancelarii Sejmu przypomina mu sytuację przedstawioną w filmie "Lot nad kukułczym gniazdem". - Tam głównym bohaterem jest taki drobny złodziejaszek, który udaje wariata, żeby uniknąć kary - mówił.

Stwierdził, że słuchając tłumaczeń byłego marszałka Sejmu i podległych mu urzędników, ma wrażenie, że zachowują się "dokładnie tak samo" jak wspomniany przez niego bohater filmu.

Stefaniak: zachowanie Kuchcińskiego przypomina "Lot nad kukułczym gniazdem"
Stefaniak: zachowanie Kuchcińskiego przypomina "Lot nad kukułczym gniazdem"tvn24

Arłukowicz: to jest problem systemowy

Bartosz Arłukowicz (klub Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska), mówił, że "problem marszałka Kuchcińskiego byłby być może mniejszy, gdyby to była sytuacja jednorazowa". - Ale to jest problem systemowy - podkreślił.

- Prawdziwa przyczyna tego wszystkiego tkwi w tym, że wy nie potraficie ułożyć dorobku swojego życia przy pomocy własnych rąk, doświadczenia, wiedzy, którą nabyliście. Wy jesteście ekipą, która buduje swoje życie na środkach publicznych i to jest problem - zwracał się w stronę ministra Dworczyka.

- Mentalność sprowadza was do tego, że wy dzisiaj musicie czerpać z tych środków publicznych, bo po to przyszliście do polityki - dodał.

 Arłukowicz: to jest problem systemowy
Arłukowicz: to jest problem systemowytvn24

Senyszyn: sprawa lotów to kropla w morzu przewin

Joanna Senyszyn z SLD, mówiąc o sprawie lotów marszałka Kuchcińskiego, stwierdziła, że "to jest kropla w morzu jego przewin". - Przede wszystkim marszałek Kuchciński zlikwidował całkowicie sejmową debatę. Jeżeli ktoś się wypowiadał, a marszałkowi się to nie podobało, to po prostu wyłączał mu mikrofon - wskazywała. Oceniła, że "to jest szczyt bezczelności, to jet właśnie ta arogancja, przed którą ostrzegał PiS, to jest ta arogancja władzy".

Senyszyn: sprawa lotów to kropla w morzu przewin
Senyszyn: sprawa lotów to kropla w morzu przewintvn24

Odnosząc się do propozycji zmiany przepisów dotyczących lotów najważniejszych osób w państwie, którą zaproponowała kancelaria premiera, Senyszyn mówiła, że w instrukcji HEAD jest wyraźnie określone, kto może latać w ramach tej procedury, a sama instrukcja została przyjęta w 2018 roku, już za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

ZOBACZ CAŁĄ INSTRUKCJĘ ORGANIZACJI LOTÓW Z NAJWAŻNIEJSZYMI OSOBAMI W PAŃSTWIE W SIŁACH ZBROJNYCH RP

Długi: W jaki sposób macie państwo zamiar uregulować przyzwoitość?

Grzegorz Długi z Kukiz'15 Długi ocenił, że "cała ta awantura dookoła lotów jest źle skierowana". - To jest awantura (o to - red.), kto latał, a jest pytanie, kto będzie latał ( w przyszłości - red.) - stwierdził. - To jest kwestia, jak się okazało, bardzo "wyborcza" - dodał, zwracając uwagę na to, jak sprawa lotów marszałka Kuchcińskiego może wpłynąć na wynik jesiennych wyborów parlamentarnych.

Nawiązując do słów Michała Dworczyka o "suwerennej decyzji" marszałka Kuchcińskiego, stwierdził, że "ta suwerenna rezygnacja jest tylko po to, żeby ta opcja polityczna dalej mogła latać".

Z kolei odnosząc się do pomysłów zmian przepisów, dotyczących lotów najważniejszych osób w państwie, skierował w kierunku Michała Dworczyka pytanie: "W jaki sposób macie państwo zamiar uregulować przyzwoitość?". - Czy naprawdę nie wystarczy być przyzwoitym? - pytał.

Autor: mjz/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Piotr Nowak

Raporty:
Pozostałe wiadomości