Polska

Zmiana klauzuli sumienia dla lekarzy ws. aborcji? Jest pismo do ministra

Polska

tvn24Zmian chce pełnomocniczka rządu ds

Gdy lekarz odmówi wykonania aborcji ze względu na klauzulę sumienia, to zatrudniająca go placówka zdrowia, a nie on sam, powinna wskazać innego lekarza, który wykona świadczenie medyczne - uważa pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Pełnomocniczka chce zaproponować taką zmianę w ustawie o zawodzie lekarza. Kozłowska-Rajewicz, która w sobotę brała udział w Kongresie Kobiet w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki, powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że przygotowała pismo w sprawie do ministra zdrowia i niedługo minister je otrzyma. - Klauzula sumienia dla lekarzy zapisana w ustawie o zawodzie lekarza mówi, że lekarz może odmówić świadczenia i ma obowiązek wskazać innego lekarza, który to świadczenie wykona. On oczywiście tego nie robi, ponieważ nie ma wiedzy, który lekarz tej klauzuli nie zastosuje - wyjaśniła. Pismo w drodze do ministerstwa zdrowia W jej ocenie jest to jedna z przyczyn tego, że "nie działa" ustawa dotycząca przerywania ciąży w szczególnych wypadkach.

- Mam taki pomysł, aby to nie lekarz musiał wskazywać tego drugiego lekarza, ale podmiot, który ma kontrakt z NFZ - powiedziała Kozłowska-Rajewicz. Jak dodała, "ten kto decyduje się na kontrakt, musi mieć możliwość wykonania pełnego zakresu świadczeń". Według niej, nie chodzi o wywieszenie listy lekarzy, którzy podpisali bądź nie klauzulę sumienia, ale o to, aby wyznaczona osoba w placówce zdrowia informowała zainteresowaną kobietę o innych lekarzach, którzy mogą wykonać świadczenie. Rzeczniczka prasowa ministerstwa zdrowia Agnieszka Gołąbek powiedziała, że na razie trudno jej odnieść się do pisma Kozłowskiej-Rajewicz, ponieważ nie zna jego treści. - Oczywiście jeżeli wpłynie do ministra zdrowia taki list, to udzielimy odpowiedzi - dodała Gołąbek.

Autor: dp//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości