Polska

Złożono wniosek o zwolnienie z więzienia Henryka Długosza

Polska

TVN24Henryk Długosz jeszcze jako poseł

Do Sądu Okręgowego w Krakowie wpłynął wniosek o warunkowe, przedterminowe zwolnienie byłego posła SLD Henryka Długosza. Odbywa on karę półtora roku pozbawienia wolności w związku z tzw aferą starachowicką.

Długosz karę odbywa od lutego 2006 roku, ale faktycznie odbył z niej tylko 8 miesięcy, resztę spędził na lekarskich zwolnieniach.

Wniosek o przedterminowe zwolnienie złożył dyrektor Zakładu Karnego w Nowej Hucie, gdzie Długosz ma odbywać wyrok (jest na zwolnieniu lekarskim poza zakładem). Dyrektor złożył go z urzędu, w sytuacji gdy skazany nie sprawia kłopotów wychowawczych ma automatycznie prawo do ubiegania się o warunkowe zwolnienie po odbyciu połowy okresu kary. We wniosku podkreślono nienaganny przebieg odbywania kary, intensywny progres w resocjalizacji. Decyzję w tej sprawie krakowski sąd podejmie pod koniec sierpnia.

Długosz, który od lutego zeszłego roku odbywał karę półtora roku pozbawienia wolności w Nowej Hucie, trafił pod koniec września 2006 r. na oddział szpitalny Aresztu Śledczego w Krakowie. Po konsultacji z lekarzami na początku października został przewieziony do szpitala im. Jana Pawła II. W tym samym dniu sąd udzielił mu pierwszej trzymiesięcznej przerwy w karze, biorąc pod uwagę opinię lekarzy i konieczność przeprowadzenia operacji układu oddechowego.

Łącznie Henryk Długosz przez dziewięć miesięcy przebywał na wolności, ze względu na zły stan zdrowia. 3 lipca br., po upływie kolejnej przerwy, zgłosił się do Aresztu Śledczego w Kielcach, ubiegając się o kolejną przerwę w karze. Termin badania lekarskiego, niezbędnego do rozpoznania wniosku, wyznaczono mu na 21 lipca. Badanie odbyło się, ale skazany wycofał wniosek o dalszą przerwę i sąd umorzył postępowanie w tej sprawie.

Byli posłowie SLD Henryk Długosz i Andrzej Jagiełło, oraz były wiceminister SWiA Zbigniew Sobotka zostali skazani w sprawie przecieku informacji o planowanej akcji policji przeciwko mafii w Starachowicach. Zbigniew Sobotka został wówczas ułaskawiony przez prezydenta Kwaśniewskiego.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24