Ziobro złożył wniosek o wykluczenie trzech sędziów. Rozprawa w trybunale odroczona

Polska

tvn24Wtorkowa rozprawa została odroczona

Trybunał Konstytucyjny odroczył wtorkową rozprawę, na której w pełnym składzie miał rozpoznać wniosek prezydenta Andrzeja Dudy dotyczący kuratorów sądowych. To konsekwencja wniosku prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który domaga się wyłączenia ze składu sędziowskiego trzech sędziów wybranych w 2010 roku.

Trybunał miał rozpoznać sprawę w pełnym składzie we wtorek o godzinie 9. Miała jej przewodniczyć prezes Julia Przyłębska, która jest także sędzią sprawozdawcą tej sprawy.

Trybunał Konstytucyjny poinformował w komunikacie, że przewodniczący składu odroczył rozprawę do czasu rozpoznania wniosku prokuratora generalnego o wyłączeniu ze składu orzekającego trzech sędziów.

Potwierdziły się nieoficjalne informacje reportera TVN24 Rafała Poniatowskiego o złożeniu takiego wniosku.

Jak relacjonował reporter, Zbigniew Ziobro domaga się wyłączenia z pełnego składu Trybunału Konstytucyjnego Stanisława Rymara, Piotra Tulei oraz Marka Zubika.

Ziobro zaskarżył wybór sędziów

W styczniu Ziobro zaskarżył do Trybunału uchwałę Sejmu z 2010 roku o ich wyborze.

Jego zdaniem te trzy osoby nie zostały wybrane na sędziów TK zgodnie z konstytucyjnymi zasadami - nie spełniono wymogu, że sędzia TK musi być wybierany przez Sejm w oddzielnym, indywidualnym głosowaniu, a więc w trybie odrębnej uchwały, z wyznaczeniem mu kadencji. Według Ziobry, składy orzekające TK z udziałem tych sędziów "można uznać za niezgodne z prawem", a orzeczenia tych składów - za wadliwe. W sprawie tego zaskarżenia Ziobry stanowiska sformułowały już między innymi Sejm i Rzecznik Praw Obywatelskich. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wniósł do TK o umorzenie postępowania ze względu na niedopuszczalność wyroku - gdyż TK nie może ocenić sejmowej uchwały o wyborze trzech sędziów Trybunału. Także RPO wniósł o umorzenie sprawy z zaskarżenia Ziobry.

Ustawa o kuratorach

Wyznaczony na wtorek 28 lutego termin rozprawy dotyczący nowelizacji ustawy o kuratorach był już trzecim, w którym Trybunał miał rozpoznać tę sprawę. Po raz pierwszy rozprawę odroczono 25 października. TK podjął wówczas taką decyzję z powodu nieobecności przedstawiciela prezydenta. Kolejny termin rozprawy Trybunał wyznaczył na 29 listopada. Wówczas - jak informował TK dzień przed zaplanowanym terminem - rozprawę odwołano w związku z "niedyspozycją zdrowotną" sędzi sprawozdawcy Julii Przyłębskiej.

Chodzi o nowelizację, która miała określić zasady tworzenia sekretariatów kuratorskich przy sądach. Prezydent skierował ją do Trybunału - przed podpisaniem - w sierpniu zeszłego roku.

W sprawie chodzi o sposób uchwalenia nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych i prawidłowość rozpatrzenia przez Sejm poprzedniej kadencji poprawek Senatu do tej ustawy. W uzasadnieniu wniosku prezydent wskazał, iż analiza przebiegu procedury ustawodawczej w zakresie trybu rozpatrzenia przez Sejm poprawek senackich do przedmiotowej ustawy wzbudziła poważne zastrzeżenia co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego.

Autor: js/sk / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24