Ziobro: sędziowie-członkowie Państwowej Komisji Wyborczej będą nimi do końca kadencji

[object Object]
Ziobro: wszyscy członkowie PKW będą nimi do końca kadencjitvn24
wideo 2/30

Wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego, członkowie Państwowej Komisji Wyborczej powołani przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, będą nimi do końca kadencji - zapewnił w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że nowa ustawa o Sądzie Najwyższym nie dotyczy PKW.

Uchwalona w czwartek przez Sejm nowa ustawa o Sądzie Najwyższym jest w piątek jest przedmiotem debaty w Senacie.

W trakcie obrad odbyła się konferencja prasowa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który chciał rozwiać wątpliwości dotyczące ewentualnego wpływu znowelizowanej ustawy o SN na obecny skład Państwowej Komisji Wyborczej.

- W artykule 157 paragraf 7 (kodeksu wyborczego - ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku - red.) jest jasno powiedziane, że w skład Państwowej Komisji Wyborczej może wchodzić lub zostać powołany także sędzia w stanie spoczynku. A więc przepis ten wyraźnie przewiduje możliwość zasiadania w Państwowej Komisji Wyborczej nie tylko sędziów w stanie czynnym, ale również sędziów w stanie spoczynku - wyjaśnił.

Jak kontynuował, w stosownym przepisie wskazane są także "jedyne możliwe okoliczności wygaśnięcia członkostwa w Państwowej Komisji Wyborczej". - Wśród nich nie ma żadnego takiego trybu, który pozwalałby zakładać, że jest jakiekolwiek, choćby najmniejsze zagrożenie dla obecnego składu Państwowej Komisji Wyborczej - dodał.

- Chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości. Projektowana ustawa (o Sądzie Najwyższym) nie dotyczy Państwowej Komisji Wyborczej, ponieważ my nie interesujemy się wyborami. Projektowana ustawa dotyczy Sądu Najwyższego w zakresie jego funkcjonalności i standardów, które chcemy, aby ten sąd spełniał w polskim wymiarze sprawiedliwości, w polskiej rzeczywistości sprawiedliwości - powiedział na konferencji minister.

Wcześniej podczas debaty wiceszef MS Marcin Warchoł odpowiadając na pytania senatorów, mówił, że przeniesienie obecnych sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku może oznaczać konieczność wyboru trzech nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej, na miejsce sędziów SN będących obecnie w składzie PKW.

Warchoł zastrzegł jednak, że jest to tylko jego "opinia na gorąco" i kwestia ta wymaga dokładnego przeanalizowania.

Zbigniew Ziobro - sprostowanie wyjaśnień Marcina Warchoła
Zbigniew Ziobro - sprostowanie wyjaśnień Marcina Warchołatvn24

Dowód intencji rządu

Ziobro zaznaczył, że "mogliśmy tego rodzaju zmiany wprowadzić, gdyby była taka intencja". - To, że nie wprowadzaliśmy jakichkolwiek zmian dotyczących zasad powoływania bądź wygaszenia członków Państwowej Komisji Wyborczej, jest najlepszym dowodem, zadającym kłam demagogicznym relacjom przedstawicieli opozycji, jakoby naszym celem był proces wyborczy i zainteresowanie procesem wyborczym - oświadczył Ziobro.

- Gwarantuję państwu: wszyscy powołani przez pana prezydenta Bronisława Komorowskiego na 9-letnią kadencję członkowie Państwowej Komisji Wyborczej będą nimi do końca kadencji, chyba, że zajdzie jakakolwiek przesłanka, okoliczność określona w artykule 158 paragraf 1 Kodeksu wyborczego, wśród, których nie ma okoliczności związanych ze zmianą ustawy o Sądzie Najwyższym. I to chciałbym bardzo wyraźnie powiedzieć - podkreślił Ziobro.

Obecnie w składzie Państwowej Komisji Wyborczej jest trzech sędziów Sądu Najwyższego: Wiesław Kozielewicz, Wiesław Błuś i Krzysztof Strzelczyk (powołani w roku 2014).

9 członków PKW

Artykuł 168, paragraf 1 Kodeksu wyborczego głosi, że wygaśnięcie członkostwa w Państwowej Komisji Wyborczej następuje w przypadku: zrzeczenia się członkostwa (członkostwo w komisji wyborczej wygasa z dniem podpisania zgody na kandydowanie w wyborach bądź objęcia funkcji pełnomocnika lub męża zaufania), śmierci członka Komisji, ukończenia 70 lat przez członka Komisji będącego sędzią w stanie spoczynku, odwołania przez Prezydenta Rzeczypospolitej na uzasadniony wniosek Prezesa, który wskazał sędziego, jako członka Komisji.

Uchwalona w czwartek przez Sejm nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, której projekt przygotowali posłowie PiS, przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

W skład PKW wchodzi 9 osób: 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego wskazanych przez Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, 3 sędziów Sądu Najwyższego wskazanych przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, 3 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazanych przez Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości