Polska

Ziobro: Rada Bezpieczeństwa Narodowego powinna zająć się katastrofą smoleńską

Polska

tvn24Ziobro: Niech Rada zajmie się kwestią wyjaśniania katastrofy smoleńskiej

Rada Bezpieczeństwa Narodowego powinna zająć się sprawą wyjaśniania katastrofy smoleńskiej - uważa szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, który przed rozpoczęciem dzisiejszego posiedzenia RBN spotkał się z dziennikarzami. Ziobro poinformował, że zamierza zaproponować rozszerzenie porządku obrad Rady.

- Mamy coraz większy spór i nic nie wskazuje na to, że to się zatrzyma. Rzecz ma wpływ na postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej i na naszą wiarygodność. Ma też fundamentalny wpływ na bezpieczeństwo państwa. To jest nam niepotrzebne, nie potrzebujemy wojny polsko-polskiej - argumentował Ziobro.

I dodał: - Nie służy sprawie mówienie, że wszystko jest wyjaśnione. Nie służy też sprawie emocjonalne twierdzenie, że mamy do czynienia z mordem i zabójstwem prezydenta i dziewięćdziesięciu kilku osób. Dziś potrzeba spokojnego i merytorycznego wyjaśnienia tej sprawy. Nie da się tego zrobić przez zaangażowanie polityków - podkreślił Ziobro.

Dlatego - jak podkreślił - Solidarna Polska proponuje powołanie "obywatelskiej komisji z udziałem czynnika międzynarodowego". Na jej czele mógłby stanąć prezes PAN bądź inny przedstawiciel świata nauki - zaznaczył szef SP.

Nad bezpieczeństwem Według planów czwartkowe posiedzenie RBN ma być poświęcone rezultatom strategicznego przeglądu bezpieczeństwa narodowego oraz kwestii samolotów dla VIP-ów.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta. W skład RBN wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie spraw wewnętrznych, obrony, spraw wewnętrznych i administracji oraz szefowie partii zasiadających w parlamencie. Z udziału w pracach RBN zrezygnował prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Autor: mn//bgr/k / Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty: