Polska

Ziobro w siedzibie PiS przed spotkaniem Kaczyńskiego z Dudą

Polska

Zbigniew Ziobro nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarzy
Zbigniew Ziobro nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarzytvn24
wideo 2/35

Blisko dwie godziny Zbigniew Ziobro spędził w siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Minister sprawiedliwości przyjechał przed godziną 15 i opuścił budynek chwilę po tym, gdy Jarosław Kaczyński wyruszył na spotkanie z prezydentem w Belwederze.

Po wyjściu Ziobro nie chciał odpowiedzieć, czy omawiał z prezesem PiS szczegóły dotyczące prezydenckich ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. - Śpieszę się, mam ważne obowiązki - odpowiedział krótko dziennikarzom.

Trzecie spotkanie Duda-Kaczyński

Spotkanie prezesa PiS z prezydentem w Belwederze rozpoczęło się chwilę po godzinie 17. - Takie spotkanie to normalna procedura uzgadniania reformy państwa pomiędzy prezydentem a większością sejmową - wyjaśniał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Tematem rozmowy będą prezydenckie projekty ustaw w sprawie KRS i Sądu Najwyższego, w tym przebieg prac nad nimi w parlamencie.

To trzecie spotkanie Dudy z Kaczyńskim. Pierwsze miało miejsce na początku września. Rozmowa obu polityków trwała wówczas prawie 2,5 godziny i - jak informowała rzeczniczka partii Beata Mazurek - dotyczyła przygotowywanych przez prezydenta projektów ustaw o SN i KRS.

Drugie spotkanie Andrzeja Dudy z prezesem PiS, dotyczące tych samych zagadnień, odbyło się 22 września, również w Belwederze, i trwało półtorej godziny. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślał jednak, że podczas obu spotkań prezydent Duda nie zaprezentował Jarosławowi Kaczyńskiemu swoich projektów ustaw w sprawie KRS i Sądu Najwyższego.

"Prezydent oczekuje na propozycje Kaczyńskiego"

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział przed piątkowym spotkaniem, że "prezydent oczekuje na propozycje, jakie przedstawi prezes Jarosław Kaczyński".

- Spokojnie czekamy na popołudniową rozmowę - powiedział Szczerski. Podkreślił również, że prezydent "jest otwarty na rozmowę o projektach ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym, gdyż zależy mu, aby zaproponowane przez niego reformy tych instytucji wymiaru sprawiedliwości weszły w życie, zyskując poparcie większości parlamentarnej".

- Jednocześnie prezydent jasno określił swoje oczekiwania co do warunków, jakie ta reforma ma spełnić i rozmowy mogą się toczyć w ich ramach - podkreślił Szczerski.

"Gwarancje poparcia dla składu i zmian personalnych"

Jak wymieniał, chodzi między innymi o "gwarancje wielopartyjnego charakteru poparcia dla składu KRS, obiektywnych kryteriów zmian personalnych w Sądzie Najwyższym, wycofania roli prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości oraz większego uspołecznienia prac Sądu Najwyższego i KRS między innymi poprzez otwartą formułę zgłaszania kandydatów czy instytucje skargi nadzwyczajnej".

Autor: //now

Źródło zdjęcia głównego:  | TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości