Polska

Ziobro o sprawie ekstradycji Polańskiego: nie może być ochrony za tak ohydne czyny

Polska

Ziobro o sprawie Polańskiego
tvn24Ekstradycji Polańskiego domaga się amerykański wymiar sprawiedliwości

Nie wolno nagradzać przestępcy za to, że uciekał przed odpowiedzialnością i organami wymiaru sprawiedliwości, wykorzystując swoją pozycję majątkową i społeczną - powiedział były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W ten sposób skomentował trwające postępowanie w sprawie ekstradycji Romana Polańskiego do USA.

Prawdopodobnie w piątek krakowski sąd zadecyduje, czy ekstradycja Romana Polańskiego do USA jest dopuszczalna. Na posiedzeniu w tej sprawie sąd przewidział wystąpienia stron, czyli prokuratora i obrońców.

Sąd ogłosi też swoją decyzję. Jeżeli zapadnie prawomocne postanowienie o niedopuszczalności ekstradycji, będzie ono ostateczne.

Jeśli natomiast sąd prawomocnie stwierdzi dopuszczalność ekstradycji, ostateczna decyzja w tej sprawie należeć będzie do ministra sprawiedliwości.

"Nie może stać ponad prawem"

- Pan Polański nie może stać ponad prawem - mówił dzisiaj podczas spotkania z dziennikarzami w Sejmie Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie PiS.

- Dlatego uważam, że przyszły minister sprawiedliwości, jeśli przyjdzie mu podejmować taką decyzję i ktokolwiek nim będzie, winien wyrazić zgodę na ekstradycję Polańskiego do Stanów Zjednoczonych - dodał Ziobro.

- Nie wolno nagradzać przestępcy za to, że uciekał przed odpowiedzialnością i organami wymiaru sprawiedliwości, wykorzystując swoją pozycję majątkową i społeczną - tłumaczył. - Nie może być ochrony z uwagi na status osoby przed odpowiedzialnością za tak ohydne czyny jak wykorzystanie seksualne nieletniej pod nieobecność rodziców. Pedofilia jest złem i trzeba je zdecydowanie ścigać - podkreślił Ziobro.

"Odrzucamy ten sposób myślenia"

W podobnych słowach o sprawie Polańskiego w trakcie kampanii wyborczej mówił Jarosław Kaczyński.

- Niezależnie od tego, czy to jest człowiek zupełnie bez sławy, czy ktoś bardzo wysoko ustawiony w hierarchii społecznej, to prawo jest jedno i musi być w taki sam sposób stosowane - mówił w połowie października prezes PiS podczas spotkania z wyborcami. Przekonywał, że w Polsce ta zasada jest łamana właśnie w przypadku Polańskiego.

- My ten sposób myślenia całkowicie odrzucamy - dodał Kaczyński.

Jarosław Kaczyński o ekstradycji Romana Polańskiego
Jarosław Kaczyński o ekstradycji Romana Polańskiegotvn24

Obrońcy: wniosek jest bezzasadny

Ekstradycji Polańskiego domagają się Stany Zjednoczone. W 1977 r. reżyser został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią. Przed ogłoszeniem wyroku opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim wtedy ugody.

Obrońcy Polańskiego - adwokaci Jan Olszewski i Jerzy Stachowicz - chcieli przed sądem wykazać, że wniosek o ekstradycję jest bezzasadny z powodu zawarcia ugody przed sądem amerykańskim i odbycia kary przez poszukiwanego.

Jak podnosili przed sądem, w ramach uzgodnionej kary reżyser dobrowolnie stawił się do zakładu karnego w Chino w Kalifornii i spędził tam 42 dni na tzw. obserwacji diagnostycznej, która maksymalnie może trwać 90 dni. Po tym okresie został zwolniony przez władze więzienne, według których jego dalszy pobyt w więzieniu nie był wskazany. Jednak przed ogłoszeniem wyroku opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej ugody.

Wniosek USA o ekstradycję Polańskiego trafił do Polski na początku 2015 r. Wcześniej - w październiku 2014 r. - władze USA wystąpiły o aresztowanie Polańskiego do czasu złożenia formalnego wniosku o ekstradycję. Krakowska prokuratura, do której przekazano sprawę, uznała, że aresztowanie nie jest konieczne.

Polański złożył wyjaśnienia na pierwszym posiedzeniu sądu 25 lutego. Trwały one blisko 9 godzin i odbywały się za zamkniętymi drzwiami.

Mecenas Schramm: Polański nie powinien zostać wydany, przestępstwo przedawniło się w Polsce
Mecenas Schramm: Polański nie powinien zostać wydany, przestępstwo przedawniło się w Polscetvn24

Autor: ts,wini/ja / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości