Polska

Ziobro donosi do prokuratury ws. e-podręczników

Polska


Solidarna Polska apeluje do premiera Donalda Tuska o dymisję minister edukacji narodowej Krystyny Szumilas. Żądanie ma związek z "aferą e-podręcznikową", za którą zdaniem partii odpowiedzialność ponosi szefowa resortu. Ponadto SP w związku ze sprawą złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Zbigniew Ziobro w imieniu partii zawiadomił prokuraturę o "uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa korupcji przez funkcjonariuszy publicznych – pracowników Ministerstwa Edukacji Narodowej, jak też podległych mu instytucji, w szczególności Ośrodka Rozwoju Edukacji, w związku z przygotowaniem i wdrożeniem projektu e-podręcznika"

"Łapownictwo, przekroczenie uprawnień"

Solidarna Polska wniosek uzasadnia doniesieniami prasowymi, z których m.in. wynika, że "w związku z rozstrzygnięciami dotyczącymi ww. projektu mogło dojść do przestępstwa łapownictwa oraz przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych lub osoby pełniące funkcje publiczne".

Partia argumentuje, że "liczne wątpliwości budzi pierwszy konkurs na partnera merytorycznego projektu, który wygrała firma Progress Framework", która współpracuje z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, z którą to z kolei związana jest Joanną Berdzik, wiceminister edukacji odpowiedzialną do połowy lipca br. za e-podręcznik.

Po publikacjach prasowych wskazujących nieprawidłowości konkurs został unieważniony.

Ziobro nie chce takiej minister

Ponadto SP wylicza, że do dymisji podał się również Jarosław Wojdyła dotychczasowy p.o. dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji, który według "Rzeczpospolitej" był karany, a pracę miał dostać dzięki pomocy żony – wicedyrektora jednego z departamentów MEN.

To tylko niektóre argumenty, jakie w piśmie do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, wymienia Ziobro.

"Ta sytuacja nie pozostawia wątpliwości, że minister Szumilas nie sprawuje właściwego nadzoru nad podległymi jej agendami i toleruje patologie, które mogą mieć bardzo poważne skutki zachowań noszących znamiona korupcji" - podsumowuje SP i jak podkreśla, z tego powodu żąda dymisji szefowej MEN.

Autor: nsz/tr/k / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości