Prokuratorzy powołani do zbadania sprawy z filmu "Tylko nie mów nikomu" już pracują

Polska

W zespole powołanym przez Ziobrę będzie trzech prokuratorówtvn24
wideo 2/36

Trzech prokuratorów "dokona prawno-karnej oceny" zdarzeń przedstawionych w filmie braci Sekielskich - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa. Zespół powołany przez prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę rozpoczął już swoje prace - wynika z informacji, jakie zdobyła TVN24.

W sobotę 11 maja w internecie został opublikowany film dokumentalny Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" - zapis dramatu osób wykorzystywanych przez księży pedofilów. Pokazano w nim wyznania poszkodowanych, którzy stanęli oko w oko ze swoimi oprawcami. Są także wyznania tych, którzy przyznają się do winy.

CZYTAJ WIĘCEJ O FILMIE BRACI SEKIELSKICH >

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro powołał w poniedziałek zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie Tomasza i Marka Sekielskiego.

Trzech prokuratorów "dokona prawno-karnej oceny zdarzeń"

W czwartek TVN24 dowiedziała się w Prokuraturze Krajowej, że powołany niedawno zespół rozpoczął już swoje prace, a w jego skład weszło trzech prokuratorów.

Jak czytamy w informacji przesłanej TVN24 przez dział prasowy Prokuratury Krajowej, "dokładnym wyjaśnieniem wszystkich okoliczności zdarzeń przedstawionych w filmie 'Tylko nie mów nikomu' zajmie się zespół prokuratorów. Został on powołany decyzją Prokuratora Generalnego - Zbigniewa Ziobro".

"Trzech prokuratorów Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej dokona prawno-karnej oceny zdarzeń przedstawionych w filmie" - poinformowano.

Przekazano także, że "prokuratorzy ustalą, czy zdarzenia te były przedmiotem postępowania karnego, czy w związku z tymi zdarzeniami były składane zawiadomienia, czy te zdarzenia są lub lub były przedmiotem postępowań, jaki jest ewentualny zakres tych postępowań, a także czy możliwe jest wszczęcie nowych postępowań".

Ziobro: prokuratura będzie działać w oparciu o fakty

O pracę tego zespołu pytany był w czwartek prokurator generalny i szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Przekonywał, że "polskie prawo, gdy rządziła opozycja, pozwalało nie informować organów ścigania, również osobom pełniącym ważne funkcje w Kościele, o wiarygodnych informacjach dotyczących tego rodzaju przestępstw (pedofilii - red.)".

- Polskie prawo nakazało informować dzięki mojej inicjatywie i pana prezydenta Andrzeja Dudy, i to pokazuje i różnicuje tych, którzy dużo gadają, mają gębę pełną frazesów, od tych, którzy działają - powiedział Ziobro. Podkreślił, że "prokuratura będzie działać w oparciu o fakty".

Ziobro: prokuratura będzie działać w oparciu o faktytvn24

"Zostaną wyciągnięte wnioski"

Nie wiadomo, kiedy zostaną przedstawione wyniki pracy zespołu prokuratorów. W czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapewniał, że "po analizie filmu zostaną wyciągnięte wnioski, społeczeństwu zostaną przedstawione informacje".

- Jeżeli będzie możliwość wyciągnięcia odpowiedzialności - bo jest też kwestia przedawnienia się pewnych czynów - to z całą pewnością będzie wyciągnięta - dodał.

- Myślałem, że jednak zostanie to dostrzeżone w sensie pozytywnym, ta natychmiastowa reakcja prokuratora generalnego - stwierdził Wójcik, mówiąc o powołaniu zespołu prokuratorów przez Ziobrę.

Autor: mjz, akr / Źródło: tvn24