Ze Szczecina pokierują siłami szybkiego reagowania NATO?

NATO ChannelNATO szykuje nową inwestycje w nowych krajach członkowskich

Na wrześniowym szczycie przywódcy krajów członkowskich NATO będą decydować o tym, czy i jak wesprzeć wschodnią flankę Sojuszu. Jednym ze sposobów mogłoby być wzmocnienie szczecińskiego korpusu wielonarodowego. - Obowiązki będą związane z obroną kolektywną, ale również z reagowaniem kryzysowym. Czekamy na zadania dodatkowe w tym zakresie - wyjaśnił w rozmowie z TVN24 jego dowódca, gen. Bogusław Samol.

Przywódcy państw członkowskich NATO długo unikali jasnych deklaracji i szczegółów na temat zwiększenia obecności Sojuszu na wschodzie. Milczenie przerwał David Cameron, który w wystosowanym do innych krajów NATO zaapelował o wzmocnienie wschodniej flanki.

- Trzeba wzmocnić bazę NATO w Polsce, zmienić lokalizację sprzętu i zapasów, wprowadzić nowy plan ćwiczeń. Wysłać jasny sygnał, że nie damy się zastraszyć agresywnej polityce Rosji - argumentował Cameron.

Konkretne decyzje w tej sprawie zapadną na szczycie w Walii, który zaplanowano na początek września.

Nowe zadania

Na terenie naszego kraju mógłby się znaleźć sprzęt, którym obecnie nie dysponujemy oraz zapasy dla potężnej siły uderzeniowej. Wzmocniony zostałby również międzynarodowy korpus w Szczecinie.

Jak przekonują eksperci, wzmocnienie istniejącej już jednostki zamiast tworzenia nowej, mogłoby przekonać niechętne do pomysłu zwiększania obecności na wschodzie państwa.

Były wiceminister obrony gen. Waldemar Skrzypczak podkreślił w rozmowie z TVN24, że wiele będzie zapewne zależało od stanowiska Niemiec. - Języczkiem u wagi będzie decyzja Berlina, którą trzeba widzieć przez pryzmat jej relacji z Moskwą - wyjaśnił.

Wielonarodowy Korpus Północ – Wschód w Szczecinie to jednostka NATO, która ma już 15 lat. Służą w niej oficerowie z 13 krajów. Na razie to korpus o tzw. niskiej gotowości, po zmianach mógłby kierować siłami szybkiego reagowania NATO.

- Obowiązki będą związane z obroną kolektywną, ale również z reagowaniem kryzysowym. Czekamy na zadania dodatkowe w tym zakresie - powiedział w rozmowie z TVN24 dowódca korpusu, gen. Bogusław Samol.

Autor: kg//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: NATO Channel

Pozostałe wiadomości