Polska

Prokuratura: 800 milionów złotych wyłudzono ze SKOK-u Wołomin

Polska

tvn24SKOK Wołomin jest tylko jedną z ponad 50 działających w Polsce kas

800 mln zł wyłudzono łącznie ze SKOK w Wołominie - ustaliła prokuratura prowadząca śledztwo ws. wyłudzania kredytów w SKOK Wołomin. 64 osoby usłyszały już zarzuty w tej sprawie - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak powiedział rzecznik tej prokuratury Dariusz Domarecki, łączna kwota wyłudzeń to 800 mln zł. W sprawie postawiono już zarzuty 64 osobom, ale śledztwo trwa i niewykluczone są kolejne zarzuty.

Zarząd wiedział, brał udział w wyłudzeniu

Według Domareckiego mechanizm wszystkich wyłudzeń był bardzo podobny. Osoby wyłudzające zaciągały pożyczki za pomocą dokumentów, w których poświadczano nieprawdę. Kolejnym mechanizmem wykorzystywanym było zawyżanie wartości nieruchomości, na które były brane pożyczki.

Jak powiedział rzecznik, w śledztwie ustalono także, że członkowie zarządu kasy brali udział w tym procederze i im także zostały przedstawione zarzuty. Mieli oni wiedzieć o nieprawidłowościach przy udzielanych pożyczkach.

Śledztwo prowadzone przez gorzowską prokuraturę dotyczy doprowadzenia Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości. Za tego rodzaju przestępstwa podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

W lutym br. warszawski sąd ogłosił upadłość SKOK Wołomin.

W grudniu Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o zawieszeniu działalności SKOK w Wołominie. KNF podała, że decyzja spowodowana jest utratą możliwości regulowania przez tę Kasę zobowiązań w zakresie wypłaty środków deponentom oraz członkom kasy.

Autor: fil\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości