Polska

Zdelegalizowany "Marsz Niepodległości" dotarł do mety

Polska

[object Object]
Starcia na ul. Skorupkitvn24
wideo 2/31

W Warszawie zakończył się "Marsz Niepodległości". W stolicy jest już spokojniej. Policja pilnuje, by manifestanci rozeszli się do domów. W czasie marszu doszło do burd, rannych zostało siedmiu policjantów. Po niespełna dwóch godzinach od startu, warszawski ratusz na żądanie policji, rozwiązał zgromadzenie, mimo to marsz był kontynuowany.

23:18

Ostatnie dane policji mówią o 67 osobach zatrzymanych w związku z burdami w Warszawie.

21:49

Wśród zatrzymanych osób jedna jest podejrzewana o podpalenie instalacji "Tęcza" i trzy - w związku z podpaleniem budki strażniczej przy ambasadzie i próbami wejścia na jej ogrodzenie.

21:41

Jak informuje policja, zatrzymanych w związku z burdami jest już ponad 50 osób.

21:37

- Odpowiadaliśmy za bezpieczeństwo uczestników marszu, a nie za wszystkich ludzi w Warszawie - podkreśla Krzysztof Bosak.

21:16

- Przeszliśmy planowaną trasą. Mamy wrażenie, że marsz był większy niż w zeszłym roku. W obrębie naszego zgromadzenia nie doszło do żadnych starć - mówi na antenie TVN24 Krzysztof Bosak, współorganizator zgromadzenia.

Jak dodaje, "policja zaczęła bezsensownie napierać na marsz od tyłu, od ulicy Belwederskiej." Jak tłumaczy, nie widział żadnych kamieni lecących w kierunku rosyjskiej ambasady. - Jak zobaczę jakieś materiały, to się możemy do tego odnosić - mówi.

21:13

21:12

Według prezesa Stowarzyszenia Marszu Niepodległości Witolda Tumanowicza "z punktu widzenia bezpieczeństwa decyzja o rozwiązaniu marszu nie miała żadnego znaczenia", a mogłaby wprowadzić chaos, gdyby dotarła do wszystkich uczestników.

21:09

W bójkach w Warszawie poszkodowanych zostało 19 osób - poinformowała Edyta Gałązkowska z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Meditrans.

Jak powiedziała Gałązkowska, do szpitali zostało przewiezionych 14 osób. Miały one m.in. urazy głowy i złamania nosa. Wszystkie osoby były przytomne. Pięciu poszkodowanym udzielono pomocy medycznej na miejscu zdarzenia.

21:03

Liczba osób zatrzymanych podczas burd w Warszawie wzrosła do 39.

20:19

Minister Sikorski odnosi się do burd, pisząc, że to "obciach". Oczywiście na Twitterze:

20:07

Premier o burdach: - Sytuacja jest nie do zaakceptowania. Tego typu zdarzenia nie mogą mieć miejsca. Każdy, kto toleruje i akceptuje tego typu zdarzenia, ponosi za nie współodpowiedzialność.

Tusk: każdy kto to toleruje, ponosi współodpowiedzialność
Tusk: każdy kto to toleruje, ponosi współodpowiedzialność tvn24
20:05

Jak poinformowała policja, dotychczasowy bilans "Marszu Niepodległości", to 7 rannych policjantów i 32 zatrzymanych uczestników zgromadzenia.

19:38

- Sytuacja w Warszawie jest opanowana, ale to nie oznacza jeszcze końca pracy policjantów - mówi na antenie TVN24 Mariusz Sokołowski, rzecznik KGP. Jak dodaje policja jest jeszcze w takich miejscach, gdzie "niektórzy mogą się jeszcze gromadzić i chcieć zrobić komuś krzywdę." Funkcjonariusze są m.in. przy Agrykoli, gdzie o godz. 19 rozpoczął się wiec.

Policja: zbieramy materiał z monitoringu
Policja: zbieramy materiał z monitoringu tvn24
19:34

19:34

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji cytuje na Twitterze agencję Itartass, pisząc: "Nacjonaliści, uczestniczący w marszu w Warszawie rzucali petardy na terytorium ambasady Federacji Rosyjskiej". Wpis jest skierowany do polskiego MSZ i szefa polskiej dyplomacji.

19:15

W "Marszu Niepodległości" w Szczecinie, które zorganizowały tamtejsze struktury PiS, wg policji uczestniczyło ponad 2 tys. osób. Jego uczestnicy przeszli z pl. Orła Białego na pl. Szarych Szeregów, gdzie znajduje się popiersie Józefa Piłsudskiego i dołączyli do oficjalnych uroczystości zorganizowanych przez miasto.

Na czele marszu niesiono długą na kilkanaście metrów biało-czerwoną flagę a mniejsze flagi powiewały nad maszerującymi. Skandowali oni m.in. "Chwała bohaterom", "Naszym znakiem orzeł biały", "Dumny Szczecin maszeruje" czy "Niech żyje Polska". Na jednym z transparentów, na którym przedstawiono eksplodującego prezydenckiego tupolewa można było przeczytać w trzech językach "To był zamach".

W ocenie policji marsz przebiegł spokojnie, nie zanotowano incydentów.

19:06

19:04

Jak informuje Rafał Poniatowski, emocje opadły w momencie, kiedy ludzie zaczęli opuszczać pl. Na Rozdrożu.

18:58

- Plac Na Rozdrożu został otoczony przez policję. Manifestanci zostali wezwani do opuszczenia tego rejonu i to dość szybko i sprawnie się stało - relacjonuje reporter TVN24 Rafał Poniatowski. Jak dodaje, organizatorzy marszu nawoływali, by przenieść się na Agrykolę.

18:50

18:34

Relacje Reporterów 24 z incydentów podczas "Marszu Niepodległości":

18:30

- Polska była podzielona, te podziały były niekiedy głębokie, ale jednak nic nie przeszkodziło jedności, - powiedział Jarosław Kaczyński podczas obchodów Święta Niepodległości w Krakowie. - Nowoczesność przychodziła wraz z Polską, wraz z niepodległością - dodał. Jak zaznaczył, "dzisiaj nasza siła to musi być wspólnota." - Jeden Jarosław nie poradzi - zakończył swoje przemówienie prezes PiS.

Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego
Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego tvn24
18:30

- Polska musi być jedna i źródeł postępu i nowoczesności musisz szukać u siebie - mówił Jarosław Kaczyński. - To jest także bardzo ważne przesłanie tego dnia i trzeba o nim pamiętać - podkreślał.

18:21

18:19

18:08

Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, kto nie opuszcza zbiegowiska publicznego pomimo wezwania właściwego organu, podlega karze aresztu albo grzywny. Karze aresztu do 14 dni, ograniczeniu wolności albo grzywnie podlega zaś ten, kto przewodniczy zgromadzeniu po rozwiązaniu go.

18:06

Magdalena Łań z wydziału prasowego stołecznego ratusza, poinformowała, że wiec w Parku Agrykola został zgłoszony jako osobne zgromadzenie i nie zostało ono rozwiązane. We wniosku ws. zorganizowanie zgromadzenia w godz. 10-20 organizatorzy zapowiedzieli obecność do 10 tys. osób.

18:03

Uczestnicy rozwiązanego marszu idą na Agrykolę, gdzie po pochodzie zaplanowano wiec. - Nawet jeśli informacja o rozwiązaniu marszu jest prawdą, my teraz prowadzimy ludzi na drugie, legalne zgromadzenie - powiedział Witold Tumanowicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

17:57

Na ul. Belwederskiej stoi kordon policji. Funkcjonariusze nawołują uczestników marszu, by się rozeszli.

17:51

17:39

- Żaden świstek z ratusza nie zatrzyma patriotycznego pochodu dziesiątek tysięcy ludzi - powiedział na antenie TVN24 Artur Zawisza, jego współorganizator. - Te incydenty mają wtórny charakter. Powinny być powstrzymane przez policję. Marsz idzie dalej - dodał i stwierdził, że to "lewacy" zaatakowali marsz, obrzucając jego uczestników butelkami.

Zawisza: żaden świstek z ratusza nie zatrzyma patriotycznego pochodu
Zawisza: żaden świstek z ratusza nie zatrzyma patriotycznego pochodutvn24
17:31

Rzecznik prasowy MSZ po informacjach o pożarze przy bramie rosyjskiej ambasady:

17:30

17:29

Policja ostrzega, że wobec uczestników marszu może użyć przymusu bezpośredniego.

17:27

17:19

Mariusz Mrozek, KSP: Już 4 rannych funkcjonariuszy trafiło do szpitala w czasie "Marszu Niepodległości"

17:18

Policja wzywa do "zachowania zgodnego z prawem" i wzywa osoby postronne, w tym dziennikarzy, do opuszczenia miejsca zgromadzenia. Według relacji reportera PAP od strony Al. Ujazdowskich zbliża się kilkuset policjantów, z armatkami wodnymi.

Policja apeluje do uczestników marszu o rozejście się
Policja apeluje do uczestników marszu o rozejście siętvn24
17:17

"Marsz Niepodległości" przechodzi ulicą Spacerową, na tyłach ambasady Federacji Rosyjskiej płonie budka policji ochraniającej budynek. Główne wejście do ambasady od strony ul. Belwederskiej zabezpieczają oddziały policji - podaje PAP. Kilku uczestników marszu próbowało wspiąć się na ogrodzenie ambasady. Na jej teren rzucane są petardy i race.

17:16

- Manifestacja została rozwiązana na mocy przepisów - powiedział na antenie TVN24 Bartosz Milczarczyk, rzecznik warszawskiego ratusza. Jak dodał, dochodziło do starć, bójek, ataku na policjantów. Ratusz wydał taką decyzję na wniosek policji.

- Organizatorzy muszą pamiętać, że jest to teraz zgromadzenie nielegalne - podkreślił.

Ratusz rozwiązał manifestację
Ratusz rozwiązał manifestację tvn24
17:15

17:13

Niepokoje w czasie Marszu Niepodległości zaczęły się od starć na ul. Skorupki

17:13

Ucierpiało mienie warszawiaków:

17:12
Komunikat Urzędu Miasta w spr
17:12
Policja na ulPaweł Supernak | PAP
17:11

Policja przez megafony ostrzega uczestników marszu, że może użyć środków przymusu bezpośredniego.

17:09

Krzysztof Bosak, członek zarządu stowarzyszenia Marsz Niepodległości na antenie TVN24 poinformował, że czoło marszu idzie w spokoju.

Zdaniem Bosaka, marsz przebiega spokojnie, a decyzja ratusza to błąd
Zdaniem Bosaka, marsz przebiega spokojnie, a decyzja ratusza to błądtvn24
17:07

"W związku z zakłóceniem porządku i narażeniem życia i zdrowia uczestników oraz służb porządkowych (poszkodowani policjanci, zaatakowany skuot przy ul. Skorupki, spalenie tęczy na pl. Zbawiciela i podpalenie 2 samochodów przy ul. Skorupki), a tym samym utracenie przez demonstrację pokojowego charakteru, na wyraźne żądanie policji, decyzją Urzędu m.st. Warszawy Marsz Niepodległości został rozwiązany o godz. 16.42." - napisano w komunikacie Urzędu Miasta.

Jak dodano, "pomimo podjętej decyzji o rozwiązaniu zgromadzenia marsz jest kontynuowany."

17:05

Marsz został rozwiązany - poinformował Urząd Miasta.

17:00

Policja: będziemy izolować prowodyrów
Policja: będziemy izolować prowodyrówtvn24
16:56

Podczas akcji gaszenia tęczy strażacy zostali obrzuceni kamieniami i flarami - poinformował kpt. Artur Laudy ze stołecznej PSP.

16:54

Uczestnicy marszu idą ulicą Spacerową. Na czele pochodu idzie grupa rekonstruująca Narodowe Siły Zbrojne. Cały czas odpalane są petardy i race.

Policja o incydentach podczas marszu
Policja o incydentach podczas marszutvn24
16:50
16:45

Politycy na Twitterze komentują "Marsz Niepodległości":

16:41

Zaledwie w czwartek zakończono malowanie tęczy farbą zabezpieczającą przed ogniem i montowanie kwiatów. W poniedziałek po kolorowej tęczy na placu Zbawiciela został sam szkielet.

16:40

Kraków: Złożeniem kwiatów pod pomnikiem papieża Jana Pawła II i mszą świętą w Katedrze Wawelskiej rozpoczęły się organizowane przez PiS obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w uroczystości biorą członkowie i zwolennicy PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele, przedstawiciele klubów "Gazety Polskiej" oraz blisko 500-osobowa grupa Węgrów zaproszonych przez te kluby.

16:38

Jak podaje MSW, dwóch policjantów zostało rannych.

16:36
Przepychanki przy ul. Skorupki
Przepychanki przy ul. Skorupkitvn24
16:32

Na ulicy Skorupki, gdzie mieści się m.in. "Skłot Przychodnia" doszło do przepychanek. Uczestnicy marszu rzucali kamieniami, kostką brukową i butelkami w okna, skąd tym samym odpowiadali im ludzie znajdujący się wewnątrz i na dachu budynku.

Na miejscu przed godz. 16 pojawiły się oddziały policji, kilka osób zostało poturbowanych, przyjechały karetki pogotowia.

16:21

Na Pl. Zbawiciela płonie tęcza. Konstrukcja płonęła już kilka razy. Ostatni pożar wydarzył się pod koniec lipca.

Tęcza w płomieniach
Tęcza w płomieniachtvn24 (film bez dźwięku)
16:17

Mariusz Sokołowski, rzecznik KGP, poinformował w rozmowie z tvn24.pl, że w związku incydentami zatrzymano już co najmniej kilkanaście osób.

Gorąco na trasie Marszu Niepodległości PAP Leszek Szymański

15:52

Kilkuset uczestników mimo apeli Straży Marszu odłączyło się od niego; wielu z nich jest zamaskowanych. Jak poinformowała tvnwarszawa.pl, niespokojnie jest w okolicy ulic Skorupki i Hożej.

15:46

Na trasie przemarszu doszło do przepychanek.

15:37

Organizatorzy "Marszu Niepodległości" ze sceny na pl. Defilad ogłosili, że doliczyli się kilkunastu tysięcy osób.

Uczestnicy marszu niosą flagę z napisem "Bóg, Honor, Ojczyzna". Widać płonące race.

Relacja z przemarszu na tvnwarszawa.pl

15:27

Prezydent podziękował za udział we wspólnym przemarszu władzom państwowym, żołnierzom, rodzinie marszałka Józefa Piłsudskiego, a także wszystkim pozostałym uczestnikom. Bronisław Komorowski nawiązał do najmłodszego pokolenia, mówił o dzieciach, dla których udział w dzisiejszych obchodach był doskonałą lekcją historii. Zaprosił je na dziedziniec Belwederu, by mogły zobaczyć wyremontowany zabytkowy czołg Renault FT 17 - służył on w polskim wojsku, biorąc m.in. udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.

15:19

Dobiega końca marsz "Razem dla Niepodległej". Prezydent Bronisław Komorowski złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego
Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiegotvn24
15:16

Wielu uczestników przyniosło biało-czerwone flagi, są też np. pojedyncze flagi Ukrainy i Słowacji. Wiele osób ubranych jest w koszulki i szaliki w polskich barwach, rzadziej trafiają się też emblematy klubów sportowych.

Raz po raz słychać wybuchające petardy. Z głośników na pl. Defilad rozbrzmiewają pieśni patriotyczne, np. "Bogurodzica". Tłum skanduje m.in. "Cześć i chwała bohaterom", "Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę", "Duma, duma, narodowa duma". Nad placem lata policyjny śmigłowiec.

Uczestnicy Marszu Niepodległości zbierają się w centrum
Uczestnicy Marszu Niepodległości zbierają się w centrumtvn24
15:13

W tym roku nad bezpieczeństwem czuwa kilka tysięcy policjantów, żandarmów, strażników miejskich. Do miasta ściągnięto dodatkowo blisko 3 tys. policjantów z innych województw. Są to m.in. funkcjonariusze oddziałów prewencji, ruchu drogowego, służby kryminalnej, antyterroryści, minerzy i pirotechnicy.

15:10

Planowana trasa marszu wiedzie ulicami: Marszałkowską, Waryńskiego, Puławską, Goworka, Spacerową, Belwederską, Al. Ujazdowskimi do pl. na Rozdrożu; po drodze zostaną złożone kwiaty pod pomnikami: Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Na koniec marszu zaplanowano przemówienia.

Marsz Niepodległości przechodzi ulicami Warszawy
Marsz Niepodległości przechodzi ulicami Warszawy tvn24
15:10

Ruszył Marsz Niepodległości.

15:05

Marsz organizowany jest przez Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” we współpracy z Młodzieżą Wszechpolską i Obozem Narodowo-Radykalnym. Szef stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz apelował, by nie było asysty policji podczas marszu i by zwarte oddziały policji nie znajdowały się w zasięgu wzroku manifestantów. Podał, że porządku będzie pilnowało kilkuset wolontariuszy - straż Marszu Niepodległości. MSW odpowiadało, że nie jest to możliwe.

14:48

Na Placu Defilad przy Rondzie Dmowskiego zbierają się uczestnicy "Marszu Niepodległości". Za kilka minut pochód ma ruszyć. Organizatorzy przewidują, że weźmie w nim udział ok. 50 tys. osób.

14:46
Rodziny na obchodach Święta Niepodległości
Rodziny na obchodach Święta Niepodległościtvn24
14:45

14:38
14:23

14:11

Prezydent i uczestnicy Marszu "Razem dla Niepodległej" złożyli wieniec pod pomnikiem Wincentego Witosa na Placu Trzech Krzyży.

Prezydent Komorowski pod pomnikiem Witosa
Prezydent Komorowski pod pomnikiem Witosatvn24
14:07

Sebastian Kaleta, prezes stowarzyszenia "Młodzi Dla Polski" o przygotowaniach do "Marszu Niepodległości", organizowanego przez środowiska prawicowe. Pochód ruszy o godz. 15.00 z Ronda Dmowskiego w Warszawie.

14:05

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości w Łodzi odbyły się tradycyjnie na placu archikatedralnym przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wzięły w nich udział władze województwa i miasta, parlamentarzyści oraz grupa mieszkańców Łodzi. Zapalono znicze, które odpalono od ognia niepodległości przywiezionego przez młodzież z cmentarza legionowego w Kostiuchnówce na Wołyniu, gdzie walczyli legioniści Józefa Piłsudskiego. Odbyła się uroczysta zmiana wart, apel poległych i defilada. Po ich zakończeniu część osób przemaszerowała pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Inni udali się na rynek Manufaktury, gdzie odbywa się Piknik niepodległościowy.

14:04

Apel pamięci, pokaz historycznych pojazdów i wystrzał z armaty towarzyszyły w poniedziałek w Poznaniu uroczystościom z okazji Święta Niepodległości. Tego samego dnia poznaniacy świętują imieniny głównej ulicy miasta, z tej okazji jedzą rogale świętomarcińskie.

13:57

- Żyjemy w Polsce wolnej, suwerennej, demokratycznej i bezpiecznej, o jakiej marzyli i jaką budowali wielcy architekci niepodległości 1918 r. - mówił w Katowicach podczas głównej ceremonii Święta Niepodległości wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach wojewoda wskazał m.in., że tego dnia należy pokłonić się wszystkim, którzy na przestrzeni dziejów Polski oddali za nią życie lub ponieśli inne ofiary. Zaznaczył, że 11 listopada to symbol determinacji narodu, który ponad podziałami i różnicami poglądów odbudował swoją państwowość, obronił niezawisłość i podłożył podwaliny pod budowę nowoczesnego państwa.

13:48

Kilka tysięcy osób - dzieci i młodzież szkolna, harcerze, kombatanci i przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich – wzięło udział w Radosnej Paradzie z okazji Święta Niepodległości, która w poniedziałek przeszła przez centrum Wrocławia.

Radosna Parada Niepodległości przeszła wrocławskimi ulicami
Radosna Parada Niepodległości przeszła wrocławskimi ulicamiTVN24 Wrocław

Paradę poprzedziły msza za ojczyznę, której przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny, oraz uroczysty apel na wrocławskim Rynku z udziałem władz wojewódzkich i miejskich oraz wojska i służb mundurowych.

13:37

A na mecie były "fotki z rąsi" :)

"Wynik poniżej 50 minut to mój rekord życiowy"
"Wynik poniżej 50 minut to mój rekord życiowy"tvn24
13:34

13:31

13:30

Gratulujemy!

13:28

13:23

Marsz "Razem dla Niepodległej" już ruszył. Prezydent i uczestnicy pochodu złożyli wieniec przed pomnikiem kard. Wyszyńskiego.

13:22

A w USA dzisiaj Dzień Weterana

13:21
13:20
Dowódcy składają meldunek
Dowódcy składają meldunektvn24
13:11

W czasie biegu premier miał czas na rozmowę? ;)

13:07

Uroczystości na Placu Piłsudskiego dobiegają końca. Za chwilę w trasę wyruszą uczestnicy Marszu Razem dla Niepodległej. Będą zatrzymywać się przy pomnikach wielkich Polaków, gdzie złożą wieńce.

Na czele pochodu będzie jechał historyczny czołg Renault FT 17.

12:52

Kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożyli także ci, którzy w tym roku otrzymali obywatelstwo z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ładny gest :)

12:46

12:43
Hymn Polski na Placu Piłsudskiego
Hymn Polski na Placu Piłsudskiegotvn24
12:37
12:33

Kancelaria Premiera na Twitterze. 10 km w 49 minut i 44 sekundy. Dobry wynik?

12:22

Na Placu Piłsudskiego przemawia prezydent Bronisław Komorowski.

Komorowski: 11 listopada to piękna lekcja patriotyzmu
Komorowski: 11 listopada to piękna lekcja patriotyzmu tvn24
12:21

12:16

Tymczasem we Wrocławiu:

... w Gdańsku:

... Opolu:

... i Krakowie:

12:11
Poniesienie proporca prezydenta RP na Pl. Piłsudskiego
Poniesienie proporca prezydenta RP na Pl. Piłsudskiegotvn24
12:00

Punktualnie w południe rozpoczęła się oficjalna część obchodów Święta Niepodległości. Za chwilę uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Transmisja na żywo w TVN24.

11:50

A wy jak obchodzicie Święto Niepodległości? - pyta kontakt24.tvn24.pl

11:49

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina:

11:48

Z Placu Piłsudskiego twittuje amerykański ambasador w Polsce Stephen Mull:

11:43

W studio TVN24 gościem był Kazimierz Wóycicki, polski publicysta i dziennikarz. Jego rodzice działali w konspiracji w czasie II wojny światowej:

Wóycicki: Dziś możemy rozmawiać o naszej tożsamości
Wóycicki: Dziś możemy rozmawiać o naszej tożsamościtvn24
11:41

Wnuk Marszałka Piłsudskiego o swoich wspomnieniach z dzieciństwa:

Wnuk Piłsudskiego: Dziadek dyktował nocami babci swoje pisma
Wnuk Piłsudskiego: Dziadek dyktował nocami babci swoje pismatvn24
11:32

11:30

O godz. 11.30 rozpoczęła się uroczysta defilada na Placu Piłsudskiego. W południe - odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Uroczysta defilada na Placu Piłsudskiego
Uroczysta defilada na Placu Piłsudskiegotvn24
11:23

Wśród 12 tys. biegaczy dostrzegliśmy znajomą twarz ;)

Premier Donald Tusk w Biegu Niepodległościtvn24
11:18

I historycznie:

11:13

11:09

I wystartowali!!

Punktualnie o godz. 11.11 rozpoczęli 10-kilometrowy bieg uczestnicy Biegu Niepodległości.

Ruszył Bieg Niepodległości. Wśród uczestników premier Donald Tusk
Ruszył Bieg Niepodległości. Wśród uczestników premier Donald Tusktvn24
11:03

Życzenia na swoim fanpage'u na Facebooku, w dodatku po polsku, złożyła Polakom FC Barcelona:

Życzenia od FC BarcelonyFacebook/FC Barcelona
11:02
[object Object]
Nałęcz o Kaczyńskim: Ma plusa. Wolał być 300 km od tej awanturytvn24
wideo 2/30
10:58

Mszę w intencji ojczyzny odprawił na Wawelu metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

10:57

10:51

Życzenia na Twitterze także od ambasadora Francji w Polsce.

10:46

10:44

Życzenia od ambasador Australii w Polsce.

10:38

W Pałacu Prezydenckim o godz. 10.30 rozpoczęło się wręczenie odznaczeń państwowych. Transmisja na żywo na stronie www.prezydent.pl.

Prezydent odznaczył zasłużonych dla Polski
Prezydent odznaczył zasłużonych dla Polskitvn24

Prezydent odznaczył m.in.:

Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski - Jacka Bocheńskiego

Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej - Tomasa Venclovę

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski - Krystynę Mrugalską

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - Andrzeja Grzywacza

10:33

Sejm zaprasza do środka

Jak co roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości, Sejm otworzył swoje drzwi dla zwiedzających. Hall Główny, Sala Kolumnowa, galeria Sali Posiedzeń Sejmu, Korytarz Marszałkowski – wnętrza, znane na co dzień z mediów – są dziś dostępne dla wszystkich. Specjalnie wyznaczona trasa zwiedzania prowadzi przez zakamarki historycznego kompleksu przy ulicy Wiejskiej.

Odwiedzający tradycyjnie mogą zwiedzić galerię Sali Posiedzeń Sejmu, Salę Kolumnową, Korytarz Marszałkowski oraz Hall Główny, w którym znajdują się tablice: upamiętniająca posłów II RP – ofiary II wojny światowej oraz poświęcona parlamentarzystom, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. W Korytarzu Marszałkowskim można obejrzeć salę im. Ignacego Daszyńskiego - marszałka Sejmu II RP, w której na co dzień odbywają się konferencje prasowe posłów.

10:24

11 listopada świętują także partie.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczął Sojusz Lewicy Demokratycznej:

- Gabinet Daszyńskiego to pierwszy rząd wolnej Polski po I wojnie światowej. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, najdalej za dwa lata, będziemy mogli złożyć wieniec pod pomnikiem tego wybitnego socjalisty, parlamentarzysty, polityka, który jako pierwszy w wolnej Polsce formował rząd - powiedział Miller.

Wczoraj Polskie Stronnictwo Ludowe uczestniczyło we mszy świętej w Wierzchosławicach:

10:19

Czy pogoda będzie dzisiaj sprzyjać maszerującym? O tym w tvnmeteo.pl:

10:18

Życzenia Polakom złożył ambasador USA w Polsce Stephen Mull:

10:16

O godz. 10.00 na Wawelu rozbrzmiał dzwon Zygmunta. Zygmunt bije w najważniejsze uroczystości kościelne i narodowe. Rocznie takich okazji jest ok. 30. Oprócz tego dzwon odzywa się w chwilach ważnych dla Krakowa i Polski. Ostatnio bił w czasie uroczystości pogrzebowych Tadeusza Mazowieckiego 3 listopada 2013 roku.

W Krakowie rozbrzmiał dzwon Zygmunta
W Krakowie rozbrzmiał dzwon Zygmuntatvn24
10:02

W Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie trwa msza za Ojczyznę.

09:55

Na stronie internetowej MSW można sprawdzić rozkład wszystkich uroczystości w całej Polsce:

09:46

O tym, jak wykonać kotylion, w poradniku przygotowanym przez Kancelarię Prezydenta:

Jak zawiązać kotylion?
Jak zawiązać kotylion?tvn24
09:45

09:35

Chwalimy się naszym świętem:

09:28

Święto Niepodległości to doskonała okazja do prześledzenia naszych "Dróg do wolności". Tak nazywa się gra miejska, którą organizuje Muzeum Historii Polski. O szczegółach na tvnwarszawa.pl:

09:18

Kancelaria Premiera w biało-czerwonej odsłonie do zobaczenia jeszcze tylko dzisiaj:

09:18

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na swoim Twitterze będzie informować o przebiegu obchodów Święta Niepodległości w Warszawie:

09:05

Święto Niepodległości jest wydarzeniem ważnym i aktualnym - powiedział szef PiS Jarosław Kaczyński w czasie briefingu pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego pod Belwederem.

- Ważne, bo nie było w nowoczesnej historii polski wydarzenia ważniejszego niż odzyskanie niepodległości. Aktualne, bo sprawa polskiej niepodległości jest ciągle aktualna, ciągle stoi. Są siły, które niepodległość podważają. Są to siły wewnętrzne - powiedział.

Szef PiS złożył kwiaty pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego.

Szef PiS złożył wieniec pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego
Szef PiS złożył wieniec pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiegotvn24
09:04

Z okazji Święta Niepodległości na Galerii Katowickiej punktualnie o 5 rano rozbłysła biało-czerwona iluminacja:

W Katowicach rozbłysła biało-czerwona iluminacja
W Katowicach rozbłysła biało-czerwona iluminacjatvn24
09:03

O godz. 9.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta za Ojczyznę w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Modlitwie przewodniczy bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Uczestniczą w niej m.in. prezydent Bronisław Komorowski, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, parlamentarzyści, kombatanci, harcerze i mieszkańcy stolicy.

08:52

Trasy Marszów Dla Niepodległej i Niepodległości oraz Biegu Niepodległości:

Trasy Marszów Dla Niepodległej i Niepodległości oraz Biegu Niepodległościtvn24
08:38

O 11.11 ze skrzyżowania Al. Jana Pawła II i ul. Stawki rusza Bieg Niepodległości. Udział w nim zapowiedział premier Donald Tusk.

08:36

O godz. 8.30 prezydent Bronisław Komorowski złożył wieniec po pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Piłsudskiego.

Prezydentowi towarzyszył minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Mieczysław Gocuł.

Prezydent złożył wieniec po pomnikiem Marszałka Piłsudskiego
Prezydent złożył wieniec po pomnikiem Marszałka Piłsudskiegotvn24
08:31

Dzisiaj mija 95. rocznica odzyskania Niepodległości. Tak obchodziliśmy to święto w czasie II Rzeczpospolitej:

08:25

Prezydent Bronisław Komorowski zaprasza na Twitterze na Marsz "Razem dla Niepodległej" (start ok. 13.15 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego)

08:20

TVN Warszawa pisze o dzisiejszych zmianach w kursowaniu komunikacji miejskiej:

08:14

Obchody Święta Niepodległości:

8:30 - złożenie wieńca przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (Plac Piłsudskiego)

9:00 - uroczysta msza święta za Ojczyznę (Archikatedra św. Jana, ul. Kanonia 6)

10:30 - wręczenie odznaczeń państwowych (Pałac Prezydencki)

11.11 - Bieg Niepodległości na dystansie 10 km, w którym ma wziąć udział 12 tysięcy osób, w tym premier Donald Tusk (start w okolicach skrzyżowania Al. Jana Pawła II i ul. Stawki)

12:00 - uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza

ok. 13:15 - rozpoczęcie Marszu "Razem dla Niepodległej" (ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, i Alejami Ujazdowskimi)

ok. 14:55 - prezydent RP złoży kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze), wystąpienie prezydenta

15:00 - Marsz Niepodległości, organizowany przez Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości" (Rondo Dmowskiego)

08:01

W związku ze zgromadzeniami publicznymi z okazji Święta Niepodległości Komenda Stołeczna Policji uruchomiła w poniedziałek specjalną infolinię. Dzwoniąc na numer telefonu 22 603 80 38 można uzyskać bieżące informacje o utrudnieniach w ruchu drogowym. Komunikaty będą także publikowane na stronie Komendy Stołecznej Policji (www.policja.waw.pl).

Święto Niepodległości będzie uroczyście obchodzone w całym kraju. Oficjalne uroczystości w Warszawie i rozpoczną się rano od mszy św. za Ojczyznę z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. W południe odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele najwyższych polskich władz. Na obchody Święta Niepodległości do Polski przyjedzie prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Po zakończeniu uroczystości z placu Piłsudskiego Traktem Królewskim przejdzie marsz "Razem dla Niepodległej", który ma uhonorować pamięć zasłużonych dla niepodległości, w tym powstańców styczniowych. Prezydent złoży kwiaty przed pomnikami sześciu wybitnych Polaków: kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana Roweckiego "Grota", Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego. Po złożeniu kwiatów pod monumentem marszałka planowane jest wystąpienie prezydenta. W marszu "Razem dla Niepodległej" weźmie również udział premier Donald Tusk.

"Marsz Niepodległości"

Środowiska narodowe uczczą święto 11 listopada "Marszem Niepodległości", który wyruszy o godz. 15 sprzed Pałacu Kultury i Nauki. Marsz organizowany jest przez Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości" we współpracy z Młodzieżą Wszechpolską i Obozem Narodowo-Radykalnym. Organizatorzy zapowiedzieli udział 50 tys. osób.

Partie też świętują

Prawo i Sprawiedliwość rano uczci Święto Niepodległości w Warszawie. Rano planowana jest konferencja prasowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego pod Belwederem, gdzie zostaną złożone też kwiaty. Później politycy PiS oddadzą też hołd twórcom polskiej niepodległości m.in. Romanowi Dmowskiemu, Wincentemu Witosowi, czy Ignacemu Paderewskiemu.

Wieczorem PiS będzie w Krakowie, gdzie przewidziana jest msza św. w Katedrze Wawelskiej, złożenie kwiatów przy grobach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Planowany jest także przemarsz przed Krzyż Katyński. Na ok. godz. 18 zaplanowane jest wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego.

O godz. 10 Leszek Miller oraz wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich wraz z delegacją SLD złożą wieńce przed Bramą Straceń na stokach Cytadeli Warszawskiej.

Atrakcje w stolicy

Z okazji Święta Niepodległości w Warszawie przygotowano wiele atrakcji: defiladę historyczną z udziałem rekonstruktorów, gry miejskie w ramach VIII Przystanku Niepodległość oraz wieczorem V Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego objęty honorowym patronatem prezydenta.

Tegoroczne obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości zbiegają się ze 150. rocznicą powstania styczniowego. Dlatego 11 listopada w Pałacu Prezydenckim zaplanowano rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu na najlepsze obchody rocznicy powstania.

W imieniu prezydenta zostaną też złożone wieńce w miejscach związanych z powstaniem i odzyskaniem niepodległości: przed Bramą Straceń na stokach Cytadeli Warszawskiej, pod Krzyżem Traugutta w Parku im. Traugutta oraz pod pomnikami POW na pl. Małachowskiego i Powstania Styczniowego na Powązkach Wojskowych.

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 | PAP/Jacek Turczyk

Pozostałe wiadomości