Opinia rzecznika TSUE "sprowadza się do obrony patologii w polskim sądownictwie"

TVN24

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o opinii rzecznika TSUEtvn24
wideo 2/57

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest wewnętrznie niespójna, niekonsekwentna, wychodząca poza zakres traktatów Unii Europejskiej, sprowadza się do obrony patologii w polskim sądownictwie - ocenił w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w czwartek opinię na temat nowej, powoływanej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa, w której stwierdził, że "sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych".

OPINIA RZECZNIKA TSUE. CZYTAJ WIĘCEJ >

Z tego powodu, jak ocenił rzecznik, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, której sędziowie są wybierani przez KRS, "nie spełnia wymogów niezawisłości określonych w prawie Unii".

Ziobro: opinia rzecznika TSUE sprowadza się do obrony patologii w polskim sądownictwie

Opinia rzecznika TSUE jest wstępem do wyroku w sprawie. Trybunał zazwyczaj się z nią zgadza, ale może też wydać inny wyrok. Minister Ziobro wykluczył, że trybunał podzieli opinię rzecznika.

- Mój stosunek do tej opinii jest taki, że jest to opinia wysoce wewnętrznie niespójna, niekonsekwentna, wychodząca poza zakres traktatów Unii Europejskiej, ale tak naprawdę sprowadza się ona do obrony de facto patologii w polskim sądownictwie - powiedział Ziobro.

- To jest opinia, z którą się w sposób fundamentalny nie możemy zgodzić - podkreślił szef resortu sprawiedliwości.

Autor: ads/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: