Zbigniew S. nie może opuszczać kraju. Usłyszał zarzut

Zbigniew S. opuścił prokuraturę po kilku godzinach przesłuchania
Zbigniew S. opuścił prokuraturę po kilku godzinach przesłuchania
tvn24
tvn24Zbigniew S. został zatrzymany we wtorek wieczorem

Zbigniew S. został zatrzymany we wtorek wieczorem w sprawie publicznego rozpowszechniania wiadomości ze śledztwa dotyczącego podsłuchów. Po kilkugodzinnym przesłuchaniu opuścił prokuraturę. Usłyszał zarzut bezprawnego upubliczniania informacji z postępowania przygotowawczego. Zastosowano wobec niego środki zapobiegawcze: dozór policji i zakaz opuszczania kraju.

We wtorek wieczorem w mieszkaniu Zbigniewa S. rozpoczęły się czynności stołecznych prokuratorów. Towarzyszyli im policjanci.

S. na swoim profilu na portalu społecznościowym zamieścił krótki wpis o treści: "Policja jest".

Odmówił składania wyjaśnień

Późnym wieczorem rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak poinformował, że S. został zatrzymany.

Przed godziną pierwszą w nocy Zbigniew S. opuścił prokuraturę. Jak powiedział dziennikarzom, usłyszał zarzut bezprawnego upublicznienia informacji ze śledztwa.

Przemysław Nowak powiedział, że S. odmówił składania wyjaśnień.

- Wydał jedynie krótkie oświadczenie. Prokurator zastosował wobec niego środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w tym zakaz prowadzenia działalności polegającej na publicznym rozpowszechnianiu wiadomości z postępowania przygotowawczego, dozór policji i zakaz opuszczania kraju - wyjaśnił.

Udostępniono akta ze śledztwa

W poniedziałek na profilu Zbigniewa S. na jednym z portali społecznościowych opublikowano zdjęcia kilkunastu tomów akt śledztwa w sprawie tzw. afery podsłuchowej, które prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Za publiczne rozpowszechnianie bez zezwolenia materiałów ze śledztwa grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara do lat dwóch pozbawienia wolności. O wszczęcie śledztwa wystąpiła praska prokuratura. Śledztwo to prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Media określają S. mianem "kontrowersyjnego przedsiębiorcy", który prowadzi "prywatną wojnę z policją i państwowymi instytucjami"; piszą też o ciążących na nim wyrokach sądowych za oszustwa. W przeszłości S. był asystentem posłanki Samoobrony Wandy Łyżwińskiej i doradcą Andrzeja Leppera.

Autor: Maciej Duda, Robert Zieliński, db, kg / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości