Zażalenia Tomasza Misiaka i Macieja Wituckiego ws. środków zapobiegawczych nie będą miały biegu procesowego

Autor:
KS\mtom
Źródło:
PAP
Bez aresztu dla Tomasza Misiaka i Macieja Wituckiego. Sąd nakazał jednak inne środki
Bez aresztu dla Tomasza Misiaka i Macieja Wituckiego. Sąd nakazał jednak inne środkiTVN24
wideo 2/9
TVN24Bez aresztu dla Tomasza Misiaka i Macieja Wituckiego. Sąd nakazał jednak inne środki

Złożone przez obrońców podejrzanych o wyłudzenia z PFRON i ZUS, w tym byłego senatora Tomasza Misiaka i prezydenta Konfederacji Lewiatan Macieja Wituckiego, zażalenia na decyzję sądu o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych nie będą miały biegu procesowego. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że wydane przez wrocławski sąd orzeczenie w tej sprawie jest prawomocne.

O tym, że obrona Tomasza Misiaka złożyła zażalenie na decyzję sądu o zastosowaniu wobec byłego senatora środków zapobiegawczych w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 200 tys. zł, dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju, poinformowało w piątek Radio ZET.

Z informacji PAP uzyskanych w biurze prasowym Sądu Okręgowego we Wrocławiu wynika, że do wrocławskiego sądu wpłynęły zażalenia od obrońców wszystkich czterech osób podejrzanych o wyłudzenia z PFRON i ZUS. Oprócz Misiaka to prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki (obaj zgodzili się na podawanie pełnych danych osobowych) oraz Tomasz H. i Iwona S.

Według informacji PAP złożone zażalenie nie będzie miało biegu procesowego, ponieważ postanowienie Sądu Okręgowego wydane 14 listopada ws. środków zapobiegawczych jest prawomocne.

14 listopada wrocławski sąd nie uwzględnił zażalenia prokuratury na niezastosowanie aresztu wobec podejrzanych o wyłudzenia z PFRON i ZUS - b. senatora Tomasza Misiaka, prezydenta Konfederacji Lewiatan Macieja Wituckiego, Tomasza H. i Iwony S. Zastosował jednak wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze: 200 tys. zł poręczenia majątkowego, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. To postanowienie, jak podkreślił wówczas rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu sędzia Marek Poteralski, jest prawomocne.

- Sąd okręgowy uznał, że zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych im czynów, a jednocześnie, że zachodzi uzasadniona obawa bezprawnego utrudniania postępowania z uwagi na wagę czynów i grożącą surową karę - poinformował wówczas rzecznik.

14 października Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Śródmieścia odrzucił wniosek Prokuratury Regionalnej w Szczecinie o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec podejrzanych w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie. Na to postanowienie prokuratura złożyła zażalenie.

Zarzuty wyłudzeń z PFRON i ZUS

Misiak, Witucki oraz Tomasz H. i Iwona S. zostali zatrzymani w połowie października przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. Wszyscy to byli członkowie spółek z branży outsourcingowej. Zatrzymań dokonano w związku ze śledztwem w sprawie wielomilionowych wyłudzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2010-2019.

Zatrzymanym – jak poinformowała wówczas prokuratura – zostały przedstawione zarzuty "dotyczące oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, działania na szkodę pracowników i prania brudnych pieniędzy". Jak podano, działanie na szkodę pracowników dotyczy 22 tys. osób, a szacowana wysokość strat Skarbu Państwa to kwota ponad 42 mln zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:KS\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości