Grupa pruszkowska w rękach policji. Zatrzymano m.in. "Słowika" i "Wańkę"

[object Object]
Zatrzymano członków zarządu tzw. starej grupy pruszkowskiejtvn24
wideo 2/15

Zatrzymano członków zarządu tzw. starej grupy pruszkowskiej, m.in. Andrzeja Z. ps. "Słowik", Janusza P. ps. "Parasol" i Leszka D. ps. "Wańka" - przekazał w środę prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. "Słowik" przebywał na wolności od 2013 r.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej. W jej skład wchodzili członkowie tzw. grupy pruszkowskiej.

Jak informuje prokuratura, osoby te są podejrzane o szereg przestępstw związanych z wyłudzeniem podatku VAT, przestępstw gospodarczych, a także o popełnienie szeregu przestępstw o charakterze kryminalnym związanych z działalnością rozbójniczą. Do zatrzymania 14 osób, jak podał prokurator krajowy, doszło we wtorek.

Czym zajmowała się grupa

Prokuratura Krajowa podała, że w toku jednego ze śledztw prowadzonych przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie przeciwko Arturowi S., podejrzanemu między innymi o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, ustalono, że funkcjonowała również druga, konkurencyjna wobec grupy Artura S., zorganizowana grupa przestępcza, na czele której stał podejrzany Sebastian W. Ochroną interesów tej grupy - jak wykazało śledztwo - zajmowali się między innymi członkowie tzw. grupy pruszkowskiej w tym Andrzej Z. pseudonim "Słowik".

Grupa kierowana przez Sebastiana W. działała pomiędzy sierpniem 2013 roku a styczniem 2017 roku głównie w Warszawie i we Wrocławiu, ale także w innych miastach Polski.

- Jej członkowie dopuścili się szeregu przestępstw karnych skarbowych. Polegały one na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT i podawaniu nieprawdziwych danych w deklaracjach VAT-7 - mówił prokurator Michał Ostrowski, Dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Zatrzymano 14 osób

We wtorek zatrzymano 14 osób, w tym kilku członków tzw. grupy pruszkowskiej. Postawiono im zarzuty udziału lub zakładania i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy, wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami, poświadczania nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a także pobić, rozbojów i wymuszeń rozbójniczych.

Według RMF FM, prokuratura podejrzewa, że gang wyłudził 35 mln zł., a 20 mln zł wyprał.

Z uwagi na to, że zatrzymani byli członkami zbrojnych grup przestępczych, czynności były wykonywane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Warszawie i w Szczecinie, w tym Oddziały Antyterrorystyczne.

Jak dowiedział się reporter TVN24.pl Robert Zieliński, "Słowik" i "Wańka" zostali zatrzymani w Warszawie podczas "mafijnego" spotkania - jak je określają policjanci z CBŚ. W spotkaniu brali udział nie tylko gangsterzy, o których było głośno w latach 90., obecni byli także przedstawiciele młodszego pokolenia, w tym ich synowie - jak np. "Młody Wańka".

Zabójstwo gen. Papały i kierowanie gangiem

Dawni szefowie "Pruszkowa" z lat 90. - Janusz P., Andrzej Z. i Zygmunt R. - już wcześniej byli skazani prawomocnie w oddzielnym procesie za kierowanie.

Przywódca gangu pruszkowskiego Andrzej Z. ps. "Słowik" zamieszany był także w sprawę zabójstwa gen. Papały. W 2013 roku usłyszał wyrok uniewinniający i wyszedł z więzienia.

Autor: agr/kib / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości