"Zarażał siłą spokoju"

Polska

Aktualizacja:
PAPArtur Ziętek był nawigatorem

Na cmentarzu na Firleju w Radomiu pochowany został kapitan pilot Artur Ziętek, który był nawigatorem podczas tragicznego lotu na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą święta w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Radomiu.

W homilii ks. płk Janusz Radzik wspominał tragicznie zmarłego kapitana Ziętka. - Jak przekazują koledzy, przełożeni, przyjaciele był niezwykle ambitnym, odpowiedzialnym i honorowym człowiekiem, dobrym kolegą. Siła spokoju, która od niego biła, zarażała wszystkich dookoła. Niezwykle rodzinny uczuciowy i szlachetny - powiedział o nieżyjącym ks. płk Radzik.

W imieniu ministra obrony narodowej Bogdana Klicha zmarłego pożegnał Jacek Olbracht. O kapitanie Ziętku powiedział, że był świetnym pilotem, odpowiedzialnym, rozważnym lotnikiem.

"Rokował nadzieje na przyszłość"

- Rokował duże nadzieje na przyszłość. Miał wszelkie kwalifikacje ku temu, żeby zrobić karierę w nowoczesnej zawodowej armii. Stało się inaczej. Odejście kapitana Ziętka pozostawiło głęboką lukę w szeregach lotników. Trudno ją będzie zapełnić - podkreślił Olbracht.

Biskup radomski Henryk Tomasik przypomniał o pozostałych ofiarach katastrofy prezydenckiego samolotu. - Tam pod Smoleńskiem spotkały się dwie ofiary. Ta ofiara sprzed 70 laty, która była wynikiem nienawiści i ta ofiara z 10 kwietnia - to owoc miłości, troski o rodaków, troski o pamięć, to wyraz troski o Ojczyznę - mówił bp Tomasik.

Zostawił żonę i dwie córki

Niespełna 32-letni Artur Ziętek pochodził z Radomia. Ukończył Liceum Lotnicze w Dęblinie, a następnie kontynuował naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Od 2007 r. związał swoją drogę służbową z 36. Specjalnym Pułkiem Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Był pilotem drugiej klasy, z ogólnym nalotem 1069 godzin, w tym 59 godzin na Tu-154M w charakterze nawigatora. Dwa miesiące temu latał z rządową pomocą na Haiti. Został pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zostawił żonę Magdalenę i dwie córki: Patrycje i Martę.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP