"Panie ministrze Radziwiłł, idziemy po pana". Liroy-Marzec zapowiada wniosek o wotum nieufności

"Panie ministrze Radziwiłł, idziemy po pana". Liroy-Marzec zapowiada wniosek o wotum nieufności
"Panie ministrze Radziwiłł, idziemy po pana". Liroy-Marzec zapowiada wniosek o wotum nieufności
tvn24
tvn24Poseł Kukiz'15 o wniosku o wotum nieufności dla ministra zdrowia

Mamy jakąś grę niejasną ze strony PiS - powiedział w TVN24 poseł Kukiz'15 Piotr Liroy-Marzec, odnosząc się do prac nad legalizacją medycznej marihuany. Zapowiedział, że klub Kukiz'15 złoży wniosek o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Liroy-Marzec mówił o pracach nad legalizacją medycznej marihuany.

- Dzieje się z naszym projektem to, co było do przewidzenia. Mamy jakąś grę niejasną ze strony PiS. Projekt został zblokowany w podkomisji. Nie zostało przeprowadzone głosowanie, mimo że doszliśmy do porozumienia - mówił Liroy-Marzec.

Ocenił, że "Ministerstwo Zdrowia jest w tej chwili punktem wstydu dla wszystkich Polaków". Dodał, że żąda dymisji ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Zapowiedział, że klub Kukiz'15 złoży wniosek o wotum nieufności wobec ministra. - Panie ministrze Radziwiłł, idziemy po pana - powiedział Liroy-Marzec. Dodał, że klub ma podpisy.

- Przypuszczam, że wszystkie kluby się podpiszą pod tym, ponieważ już każdy ma dosyć tego, co się wyprawia w Ministerstwie Zdrowia - powiedział poseł Kukiz'15.

Jak dodał, "to nie chodzi tylko o medyczną marihuanę, to chodzi o wiele rzeczy, które się ciągną za ministrem i jego ludźmi z ministerstwa".

- Jest to osoba, która bardzo źle doradza panu Jarosławowi Kaczyńskiemu. Stąd się wzięły problemy i stąd było zerwanie wszystkich naszych rozmów, jeśli chodzi o podkomisje i to porozumienie. To jest po prostu hańba dla kraju, że minister Radziwiłł potrafi się wypowiadać w tonie, że "to są dopalacze" - mówił Liroy-Marzec. - Podpisujmy ten projekt ustawy, bo ludzie czekają - dodał. Powiedział, że nie wierzy w obietnice, które pojawiły się po śmierci byłego rzecznika SLD Tomasza Kality. Liroy-Marzec nalega, żeby w prace włączył się prezydent Andrzej Duda.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział we wtorek PAP, że wniosek o odwołanie ministra zdrowia jest już gotowy, a kluby opozycyjne zadeklarowały jego poparcie.

Zgodnie z konstytucją Sejm może wyrazić ministrowi wotum nieufności. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów.

Projekt w Sejmie

Od lutego 2016 r. w Sejmie znajduje się projekt autorstwa Kukiz'15 ws. leczniczej marihuany, który ma umożliwić pacjentom po uzyskaniu zezwolenia samodzielne uprawianie konopi i przygotowywanie przetworów na potrzeby terapii. Warunkiem uprawy byłoby uzyskanie specjalnego zezwolenia. Liroy-Marzec podkreślił, że podkomisja sejmowej komisji zdrowia - zajmująca się projektem - powinna była skończyć swoje prace do końca listopada 2016 r.

Autor: js/ib / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości