TVN24 | Polska

Budowa zapory na granicy z Białorusią. Rzeczniczka Straży Granicznej o postępie prac

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
PAP
Trwa budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej (materiał z 30.03.2022)
Trwa budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej (materiał z 30.03.2022)Straż Graniczna
wideo 2/6
Straż GranicznaTrwa budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej

Budowa zapory na granicy Polski z Białorusią idzie zgodnie z planem. W tej chwili wybudowane jest około 60 kilometrów przęseł zamontowanych na różnych odcinkach - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska. Prace mają zostać zakończone do końca czerwca.

Budowa bariery, która stanie na 186 kilometrach granicy polsko-białoruskiej, ruszyła 25 stycznia. Roboty na wielu odcinkach trwają od rana do późnych godzin wieczornych codziennie, również w niedziele.

- Kolejne etapy budowy bariery są realizowane zgodnie z planem i wykonawcy deklarują, że zakończą prace do końca czerwca - podkreśliła porucznik Anna Michalska. Przekazała, że na pozostałych odcinkach zamontowano już 21 tysięcy pali fundamentowych i ponad 15 tysięcy słupów.

Wskazała, że w tej chwili wybudowane jest około 60 kilometrów przęseł zamontowanych na różnych odcinkach. - W budowę bariery zaangażowanych do tej pory było prawie trzy tysiące osób. Mówię tutaj o wszystkich osobach. I o tych, którzy fizycznie budują zaporę, ale też o dostawcach, którzy tam przyjeżdżają - tłumaczyła. Dodała przy tym, że każdego dnia na budowie zapory pracuje kilkaset osób.

Budowa zapory na granicy z BiałorusiąStraż Graniczna/Twitter

Rzeczniczka Straży Granicznej: służby białoruskie próbują uszkodzić barierę

Rzeczniczka SG powiedziała, że odkąd rozpoczęła się budowa zapory służby białoruskie "za wszelką cenę próbują przeszkodzić pracom". - Na początku, zanim jakiekolwiek przęsła zostały ustawione mieliśmy próby uszkodzenia sprzętów budowlanych. Były też wybijane szyby w maszynach. Nie były to jednak takie uszkodzenia, które przystopowałyby prace - zaznaczyła.

Dodała, że teraz, gdy jest więcej ustawionych przęseł, funkcjonariusze Straży Granicznej zauważyli, że służby białoruskie próbują je uszkodzić, albo robią podkopy pod barierą. - Nie udało im się ani razu pokonać bariery, co świadczy o tym, że jest skuteczna, pomimo tego, że nie jest jeszcze ukończona - powiedziała Michalska.

Przekazała, że uszkodzenia polegały na próbie przecięcia przęseł. - W trakcie takich prób zdążyliśmy zareagować i udaremnić nielegalne przekroczenie - podała.

- Dla nas bariera fizyczna jest ważna, ale to nie jest najważniejszy element w całym systemie ochrony. Dla nas najważniejsza będzie bariera elektroniczna, gdzie będą wykorzystane między innymi czujniki, które będą uniemożliwiały podkopy oraz czujniki nad budową, które będę uniemożliwiały przejście. Dzięki nim będziemy reagować na wszelkie próby podejścia pod barierę czy próby jej uszkodzenia lub pokonania - mówiła.

Porucznik Michalska o projekcie bariery elektronicznej

Poinformowała, że w tej chwili Straż Graniczna oczekuje na dokumentację projektu bariery elektronicznej. - Zgodnie z umową projekt powinien być dostarczony w ciągu 60 dni od podpisania umowy. Z Elektrotimem podpisaliśmy umowę 23 marca, więc do 23 maja ten projekt ma być do nas przesłany - przekazała.

- Po jego otrzymaniu mamy siedem dni na zatwierdzenie projektu i automatycznie wykonawcy mogą ruszyć z instalacją tej bariery elektronicznej. I od zakończenia bariery fizycznej mają 60 dni, aby zakończyć prace dotyczące montowania bariery elektronicznej. Czyli montowanie podsystemów, przyłączeń energetycznych, łączy światłowodowych, transmisyjnych. Również w ciągu tych 60 dni mają uruchomić ją na całej długości - tłumaczyła.

- Natomiast 90 dni od zakończenia bariery fizycznej kompletne zakończenie prac nad budową elektroniczną, czyli tutaj dodatkowo prace kalibracyjne i otwarcie centrum nadzoru w obiektach Straży Granicznej - dodała.

Zapora na granicy z Białorusią ma być gotowa do końca czerwca tego roku. Roboty budowlane wykonują Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex, a stalowe elementy - konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Umowy z tymi firmami Straż Graniczna podpisała 4 stycznia, a ich wartość to razem 1,233 mld złotych. Wraz z umową na perymetrię daje to koszt 1,565 mld złotych.

Granica polsko-białoruskaPAP

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią

Do 30 czerwca 2022 roku obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 roku do 1 marca 2022 roku. Wcześniej na tym terenie od 2 września do 30 listopada 2021 roku był wprowadzony stan wyjątkowy.

Autor:js/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna/Twitter

Pozostałe wiadomości