Polska

Groźne zanieczyszczone powietrze. Władze miast apelują i wprowadzają darmową komunikację

Polska

Groźne zanieczyszczone powietrze. Władze miast apelują i wprowadzają darmową komunikację
TVN 24 Z powodu smogu mieszkańcy powinni unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni

W poniedziałek w całej Polsce nadal przekroczone są normy pyłów. W wielu miastach z powodu smogu komunikacja miejska jest dziś darmowa.

Jak podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska najgorszy stan powietrza jest w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu oraz Kędzierzynie-Koźlu. Normy są wysoko przekroczone również w Warszawie, Otwocku, Kaliszu, Siedlcach, Toruniu, Bydgoszczy i Olsztynie.

Dopuszczalna średnia dobowa norma emisji pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 to 50 mikrogramów na metr sześcienny. Przekroczenie wartości progowej 200 mikrogramów na metr sześc. musi być podane do publicznej wiadomości, natomiast przekroczenie 300 mikrogramów na m sześc. oznacza stan alarmowy, kiedy należy starać się ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu.

Zła sytuacja w Warszawie

Wyniki ze stacji mierzących pyły PM10 i PM2,5 w Warszawie są niższe od niedzielnych, jednak osoby starsze i dzieci powinni unikać wychodzenia z domu.

Z powodu złego stanu powietrza w stolicy ratusz zdecydował o wprowadzeniu dzisiaj darmowych przejazdów komunikacją publiczną.

- Dotyczy to wszystkich dziennych środków komunikacji: tramwajów, autobusów, metra oraz Szybkiej Kolei Miejskiej. Darmowa komunikacja obowiązywać będzie w I i II strefie biletowej, łącznie z liniami L i Ł – powiedział wczoraj tvnwarszawa.pl Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM.

Za darmo pojedziemy także pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Bezpłatne będzie również korzystanie z parkingów Park&Ride.

Natomiast rzecznik urzędu miasta poinformował także, że miejskie Biuro Edukacji roześle do dyrektorów szkół specjalne ostrzeżenie. - Apelujemy, aby wszelkiego rodzaju zajęcia dla dzieci i spacery, które są przewidziane na poniedziałek, były anulowane właśnie w trosce o dzieci - dodał Bartosz Milczarczyk.

Urzędnicy zachęcają także mieszkańców o nie palenie w kominkach, natomiast Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega, że obecna jakość powietrza stanowi zagrożenie zwłaszcza dla osób z chorobami oddechowymi i chorobami układu krążenia.

Poprawa na Śląsku

W centralnej i południowej części woj. śląskiego, gdzie w niedzielę normy pyłu w powietrzu zostały wielokrotnie przekroczone, w poniedziałek spodziewana jest stopniowa poprawa jakości powietrza, jednak w wielu miejscach stężenie pyłów nadal będzie podwyższone - podały służby kryzysowe. "W dniu 9 stycznia - poniedziałek - jakość powietrza będzie sukcesywnie ulegać poprawie, jednakże przewidywana jest nadal możliwość przekroczenia poziomu informowania (200 mikrogramów na m sześc.) ze względu na poziom stężenia PM10 w aglomeracji górnośląskiej, rybnicko-jastrzębskiej oraz w powiecie żywieckim" - podał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W sobotę i niedzielę Zagłębiowski Alarm Smogowy przeprowadził dwa happeningi - w Będzinie i Sosnowcu - podczas których m.in. mierzono stężenie szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Wolontariusze ubrani w maseczki antysmogowe rozdawali ulotki z opisem aktualnej jakości powietrza i informowali o jej wpływie na zdrowie. Była to część kampanii społecznej #ZaglebieBezSmogu.

Bezpłatna komunikacja miejska w Kielcach

W związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza w Kielcach władze miasta zdecydowały o wprowadzeniu w poniedziałek bezpłatnej komunikacji miejskiej dla wszystkich pasażerów - poinformowała rzeczniczka magistratu Anna Ciulęba. "Zachęcamy do pozostawienia samochodów i korzystania z autobusów miejskich" – dodała. W niedzielę rano w stolicy województwa świętokrzyskiego odnotowano znaczne przekroczenie norm zanieczyszczeń w powietrzu. Chodzi m. in. o stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5. Jak wynika z danych pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach, w ciągu dnia sytuacja się poprawiła.

Z powodu smogu mieszkańcy powinni unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni. Dotyczy to przede wszystkim osób szczególnie wrażliwych na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzieży, seniorów i osób dotkniętych chorobami układu oddechowego i krwionośnego czy chorobami alergicznymi skóry i oczu.

Zanieczyszczone powietrze w Krakowie

Silne mrozy i brak wiatru spowodowały, że od kilku dni również mieszkańcy Małopolski oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem. W niedzielę po południu znaczne przekroczenia norm pyłów PM10 odnotowały stacje w największych miastach regionu: Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

Według wskazań z niedzieli z godz. 14 najgorsza sytuacja była w Nowym Sączu, gdzie urządzenia odnotowały stężenie pyłu PM10 na poziomie 231 µg/m3, co oznacza 462 proc. normy. Równie źle było w Nowym Targu, gdzie odnotowano 216 µg/m3, czyli 432 proc. normy. W Krakowie najgorzej było w centrum miasta – pyłomierz na al. Krasickiego wskazał 384 proc. normy, a na ul. Dietla - 294 proc. Duże przekroczenie – 236 proc. było w Tarnowie na stacji przy ul. Bitwy pod Studziankami.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaapelował do mieszkańców miasta i gmin ościennych o stosowanie podstawowych zasad postępowania mogących ograniczyć wielkość emitowanych z gospodarstw domowych zanieczyszczeń pyłowych. "Proszę przede wszystkim tych mieszkańców, którzy ogrzewają swoje mieszkania piecami węglowymi o to, by zwrócili uwagę na jakość używanego węgla i o niespalanie w nich odpadów domowych" - podkreślił.

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce | Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Autor: mart\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości