Dwa dni uroczystości, żałoba narodowa. Ogłoszono szczegóły pogrzebu Jana Olszewskiego

TVN24

Informacje o pogrzebie Jana Olszewskiegotvn24
wideo 2/35

Żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego potrwa od północy z czwartku na piątek do godziny 19 w sobotę - poinformował we wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Przekazał, że uroczystości pogrzebowe potrwają dwa dni i będą miały charakter państwowy.

- Odszedł w ostatnich dniach wielki Polak, wielki patriota, były premier Jan Olszewski, dlatego uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy. Organizatorem pogrzebu będzie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, jako że wśród wielu aktywności społecznych i politycznych, Jan Olszewski był też prezesem Rady Ministrów - mówił Dworczyk podczas wtorkowego briefingu.

- Została podjęta decyzja pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą, że żałoba (narodowa po śmierci Jana Olszewskiego - red.) będzie miała miejsce w piątek i w sobotę: od północy w nocy z czwartku na piątek do godziny 19 w sobotę - przekazał.

Jan Olszewski zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych.

Dodał, że "wszystkie szczegóły związane z organizacją uroczystości pogrzebowych zostały opracowane w porozumieniu z rodziną".

Trumna z ciałem Olszewskiego wystawiona w kancelarii premiera

Dworczyk mówił, jak będzie wyglądał szczegółowy harmonogram uroczystości.

Poinformował, że w piątek o godzinie 9 do KPRM zostanie przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego. Zostanie ona wystawiona w hallu kancelarii premiera, gdzie między godziną 10 a 19 będzie można oddać mu hołd.

O godzinie 18 tego dnia w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie odbędzie się msza żałobna w intencji Olszewskiego. Następnie, około godziny 20, trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Główne uroczystości pogrzebowe Olszewskiego w sobotę

Szef kancelarii sprecyzował, że główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę. - O godzinie 11 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze świętego Jana Chrzciciela, a następnie, między godziną 13 a 13.30, kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy - mówił.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego kondukt przemieści się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie uroczystości się zakończą.

Główne uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego w sobotę
tvn24

Odszedł Jan Olszewski

Jan Olszewski zmarł 8 lutego. Miał 88 lat. Był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, stał na czele rządu w latach 1991-92, a także był m.in. doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Autor: mjz//kg / Źródło: TVN24, PAP

Raporty: