Żałoba narodowa po śmierci premiera Olszewskiego

TVN24

Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiegotvn24
wideo 2/35

W piątek rano w Warszawie rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego. Od północy trwa żałoba narodowa, którą po śmierci byłego premiera zarządził prezydent Andrzej Duda. W sobotę Jan Olszewski spocznie na cmentarzu na Wojskowych Powązkach.

Żałoba narodowa rozpoczęła się o północy w nocy z czwartku na piątek i potrwa do godz. 19 w sobotę.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że szczegóły uroczystości pogrzebowych zostały opracowane w porozumieniu z rodziną byłego premiera. - Odszedł w ostatnich dniach wielki Polak, wielki patriota, były premier Jan Olszewski, dlatego uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy. Organizatorem pogrzebu będzie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, jako że wśród wielu aktywności społecznych i politycznych, Jan Olszewski był też prezesem Rady Ministrów - poinformował minister.

Dwudniowe uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego

W piątek trumna z ciałem Jana Olszewskiego będzie wystawiona w hallu kancelarii premiera, gdzie między godz. 10 a 19 będzie można oddać hołd zmarłemu.

O godz. 18 w kościele świętego Aleksandra na placu Trzech Krzyży odbędzie się msza żałobna w intencji Jana Olszewskiego. O godz. 20 trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.

Główne uroczystości pogrzebowe byłego premiera zaplanowano na sobotę. O godz. 11 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.

Były premier

Jan Olszewski zmarł w ubiegły czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Główne uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego w sobotę
tvn24

Autor: mm//now / Źródło: PAP

Raporty: