Polska

"Żadne wybielanie mu nie pomoże"

Polska

"Żadne wybielanie mu nie pomoże"
TVN 24Piotrowicz pełnił w czasach PRL funkcję prokuratora

Szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz (PiS) zwołał konferencję prasową. - Nigdy nie oskarżałem opozycjonistów, pomagałem im - powtórzył. Sprawę komentują politycy.

14:50

Mazurek (rzeczniczka klubu PiS): poseł Piotrowicz może dwa tygodnie temu mówił co innego, bo to wszystko miało miejsce ponad 30 lat temu

14:50

Mazurek (rzeczniczka klubu PiS): Poseł Piotrowicz bardzo dokładnie się wytłumaczył i przedstawił dowody. Jest ofiarą opozycyjnej nagonki. Niech się tłumaczą ci, którzy mają w swoich szeregach TW.

14:36

Onyszkiewicz: myślę, że PiS nie jest w stanie przyznać się do błędu, także personalnego

Onyszkiewicz: PiS nie jest w stanie przyznać się do błędu
Onyszkiewicz: PiS nie jest w stanie przyznać się do błęduTVN 24
14:35

Onyszkiewicz: Piotrowicz nie oskarżał Pikula, ale był czynny w postępowaniu

14:35

Onyszkiewicz: to nie jest parafka, jaką się zamieszcza na marginesie każdej strony, to jest po prostu podpis pod dokumentem

14:34

Onyszkiewicz: w jego życiorysie jest wiele poważnych znaków zapytania

14:33

Onyszkiewicz (były opozycjonista): na akcie oskarżenia jest podpis Piotrowicza

14:21

Nowoczesna: apelujemy o to, aby ustąpił z funkcji

Nowoczesna: apelujemy o to, aby ustąpił z funkcji
Nowoczesna: apelujemy o to, aby ustąpił z funkcjiTVN 24
14:20

Furgo (Nowoczesna): opierajmy się na faktach - pan Piotrowicz był prokuratorem w stanie wojennym, otrzymał order i podpisał akt oskarżenia pana Pikula

14:11

Grupiński (PO): prokuratorzy wydłużali wtedy ramię służb bezpieczeństwa, nie ma się czym pan Piotrowicz chwalić i żadne wybielanie mu nie pomoże

"Żadne wybielanie mu nie pomoże"
"Żadne wybielanie mu nie pomoże"TVN 24
14:09

Halicki (PO): na szczęście jest pamięć ludzka, żeby zweryfikować te kłamstwa

14:09

Grupiński (PO): tego rodzaju kłamstwa wołają o pomstę do nieba i nie życzymy sobie w Sejmie, żeby tego rodzaju ludzie zasiadali w ławach poselskich

14:08

Grupiński (PO): nie zapobiegł temu, że prokuratura wojskowa przeprowadziła oskarżenie pana Pikula, to są krętactwa

14:08

Halicki (PO): z przewodniczącym Grupińskim nigdy nie będziemy w takich ugrupowaniach, w których jest taka osoba jak Stanisław Piotrowicz

14:07

Halicki (PO): pan poseł Piotrowicz nie tylko nie skorzystał z tego, żeby być przyzwoitym w latach osiemdziesiątych, ale teraz też brnie w kłamstwa

14:06

Grupiński (PO): oczekujemy, że pan Stanisław Piotrowicz po licznych krętactwach złoży mandat, opuści Sejm i oczekujmy, że Jarosław Kaczyński się takiego człowieka pozbędzie

14:05

Grupiński (PO): ze swojego doświadczenia chcę powiedzieć, że każde przesłuchanie zaczynało się od form, jakich użył pan Piotrowicz, że "chcemy panu pomóc" itd.

13:59

Zakończyła się konferencja Stanisława Piotrowicza.

13:59

Piotrowicz przedstawia wniosek z 2000 r.posła SLD do prokuratora generalnego o ukaranie go.

- Z wniosku wynika, że wspierałem ZChN na Podkarpaciu - powiedział.

13:56

Piotrowicz: jest człowiekowi przykro, że ze strony tego, któremu pomogłem na tyle, na ile mogłem, nie mogę liczyć na sprawiedliwe oceny i potwierdzenie prawdy.

13:53

Piotrowicz: przekazuję protokół ze sprawy Pikula dziennikarzom.

13:52

Piotrowicz: najbardziej żałuję tego, że się urodziłem w PRL-u.

13:52

Piotrowicz: druga sprawa polityczna dotyczy pani Jankowskiej, daje ona świadectwo temu, jak się w tamtych czasach zachowywałem.

13:51

Piotrowicz: zostałem zdegradowany do prokuratury rejonowej za to, że nie chciałem w stanie wojennym oskarżać w sprawach politycznych.

13:49

Piotrowicz: podpisałem akt oskarżenia Pikula, bo wiedziałem, że nie będzie skuteczny. Cel, który sobie zamierzyłem, został osiągnięty - sprawę umorzono.

13:49

Piotrowicz: nigdy pana Pikula nie oskarżałem przed sądem.

13:46

Nie mam powodów, aby się wstydzić. Hołdowałem wartościom chrześcijańskim, szacunkiem do drugiego człowieka i zmierzanie prawdy do sprawiedliwości. Zawsze zachowywałem się przyzwoicie - Piotrowicz.

13:45

Piotrowicz: prawdą jest, że byłem prokuratorem okresie PRL, bo urodziłem się i studiowałem w PRL, ale moja praca sprowadzała się do spraw pospolitych. Mój kontakt ws. politycznych to była sprawa Antoniego Pikula i druga sprawa, w której postępowanie umorzyłem.

Piotrowicz: jako prokurator zajmowałem się przestępstwami pospolitymi, a nie sprawami politycznymi
Piotrowicz: jako prokurator zajmowałem się przestępstwami pospolitymi, a nie sprawami politycznymitvn24
13:44

- Panie Antoni, co się stało, że zmienił pan zdanie? - Piotrowicz do Pikula.

Piotrowicz: panie Antoni, co sie stało, że zmienił pan swoje wypowiedzi
Piotrowicz: panie Antoni, co sie stało, że zmienił pan swoje wypowiedziTVN 24
13:44

Piotrowicz: Pikul ciepło się o mnie wypowiadał po wyjściu z aresztu, donoszą o tym świadkowie tamtego zdarzenia. Mówił, że jest mi bardzo wdzięczny, że mu pomogłem.

13:43

Sporządziłem protokół, który miał istotne znaczenie dla umorzenia sprawy. To nie ja, a prokurator wojskowy, oskarżał Pikula i domagał się dla niego kary pozbawienia wolności - Piotrowicz.

Piotrowicz: nie oskarżałem Pikula, robił to prokurator wojskowy
Piotrowicz: nie oskarżałem Pikula, robił to prokurator wojskowytvn24
13:42

Jestem głęboko przekonany, że na umorzenie sprawy miał protokół, który sporządziłem - Piotrowicz.

13:41

W następstwie mojego protokołu sąd wojewódzki zwrócił sprawę prokuraturze, po drugie protokół stał się istotonym powodem, by sąd wojskowy również umorzył postępowanie ws. Pikula.

13:40

Piotrowicz: w prokuratorze wojskowej sporządzono akt oskarżenia wobec Antoniego Pikula. Porucznik Pęcak domagał się dla niego kary pozbawienia wolności na trzy lata. To nie ja jestem autorem aktu oskarżenia.

13:39

Parafowałem nieskuteczny akt oskarżenia Pikula - Piotrowicz.

13:38

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Pikula napisałem protokół, że nie składam wniosków dowodowych ws. Pikula. Zostałem za to zwolniony - Piotrowicz.

13:37

W latach 80. nawiązałem kontakt z obrońcą Pikula i powiedziałem, jak mogę mu pomóc.

Piotrowicz: nawiązałem kontakt z obrońcą pana Antoniego Pikula
Piotrowicz: nawiązałem kontakt z obrońcą pana Antoniego PikulaTVN 24
13:36

Piotrowicz wydaje oświadczenie na temat sprawy Antoniego Pikula.

13:35

Piotrowicz: mówiłem, że nigdy nie oskarżałem opozycjonistów, pomagałem im.

13:34

- Atakuje się mnie za to, że jestem twarzą zmian w Trybunale Konstytucyjnym - Piotrowicz.

13:34

Piotrowicz: jestem najbardziej atakowaną osobą w państwie za to, że pracowałem w prokuraturze, choć wiadomo o tym od 2005 r.

13:33

Rozpoczęła się konferencja prasowa Stanisława Piotrowicza.

Sprawa przeszłości Piotrowicza, od dawna podnoszona przez opozycję, ostatnio wróciła w czasie prac nad projektem PiS wprowadzającym ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz o statusie sędziów Trybunału.

W czasie debaty Jacek Protasiewicz (Europejscy Demokraci) stwierdził, że "Piotrowicz stał tam gdzie ZOMO". Zarzucił byłemu prokuratorowi, że w czasach PRL oskarżał działaczy opozycji.

Dzień później, 2 grudnia, przed głosowaniem wniosku opozycji o odrzucenie projektu, posłowie opozycji pytali Piotrowicza o działacza "Solidarności" z Podkarpacia Antoniego Pikula.

PiS broni swojego posła

Posła PiS bronili partyjni koledzy. Bogdan Rzońca przekonywał z mównicy sejmowej, że Piotrowicz w rzeczywistości pomógł Pikulowi, obecnie wiceburmistrzowi Jasła, i uchronił go przed więzieniem.

Z byłym opozycjonistą rozmawiał reporter "Czarno na białym". Ten zaprzeczył słowom Rzońcy. Reporter dotarł też do akt podkarpackiego oddziału IPN. Wynika z nich, że Stanisław Piotrowicz podpisał się pod aktem oskarżenia przeciwko Pikulowi. Działacz "Solidarności" został oskarżony w stanie wojennym o nielegalne rozprowadzanie ulotek.

- Pan Stanisław Piotrowicz nie udzielał żadnej pomocy ani mnie, ani innym osobom związanym z solidarnościowym podziemiem - powiedział Pikul w programie wyemitowanym 6 grudnia w TVN24.

Brązowy Krzyż Zasługi

W 1984 Piotrowicz otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi, przyznany przez Radę Państwa PRL. W miniony czwartek "Fakty" TVN dotarły do uzasadnienia tej decyzji.

"Jest pracownikiem pilnym i zdyscyplinowanym, ambitnym i wydajnym" – napisano w dokumencie. Można także przeczytać, że "powierzone mu obowiązki wykonuje prawidłowo" i "wiele uwagi poświęca popularyzacji prawa, zwłaszcza w środowiskach młodzieżowych".

Autor: ts//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości