Polska

Za miesiąc głosowanie nad wotum zaufania dla władz PSL

Polska


Szef PSL Janusz Piechociński zapowiedział, że za miesiąc na posiedzeniu Rady Naczelnej partii zostanie przeprowadzona procedura wotum zaufana dla Naczelnego Komitetu Wykonawczego Stronnictwa.

- Podobne działania zostaną podjęte po wyborach samorządowych przez struktury gminne, powiatowe i wojewódzkie – dodał lider PSL. Piechociński wyjaśnił, że każdy szef lokalnych struktur PSL, który nie jest posłem, a także działacze samorządowi partii powinni "potwierdzić swój mandat społeczny". Podkreślił też, że za miesiąc podczas posiedzenia Rady zostanie przeprowadzona "procedura wotum zaufana dla Naczelnego Komitetu Wykonawczego”.

Lider ludowców zapowiedział, że na posiedzeniu rady za miesiąc – po konsultacjach społecznych - zapadnie decyzja dotycząca kształtu systemu dopłat bezpośrednich dla rolników na lata 2015-2020. Warianty rozwiązań ws. dopłat na posiedzeniu Rady ma przedstawić minister rolnictwa Marek Sawicki. Piechociński podkreślił, że chce, by ostateczny kształt systemu dopłat nie był „tylko pomysłem ministrów", ale efektem konsultacji z "z różnymi grupami coraz bardziej zróżnicowanego polskiego rolnictwa" - Oczekuje, że za miesiąc Rada Naczelna stawi się na tej sali i zatwierdzimy to, co minister rolnictwa zaproponuje rządowi – podkreślił Piechociński. Z informacji ze źródeł PAP w Stronnictwie wynika, że Marek Sawicki mówił o swoich propozycjach, które określają jakich gospodarstw ma dotyczyć wsparcie, na posiedzeniu NKW tuż przed sobotnią Radą. - Dyskusja trwała godzinę. Sawicki ma podejście rynkowe i uważa, że należy głównie wspierać te gospodarstwa, które są rozwojowe – powiedział jeden z ludowców.

Mandaty bez zmian

W wyborach do PE PSL uzyskał 6,8 proc. poparcie, co przełożyło się na 4 mandaty w europarlamencie. Również w poprzedniej kadencji PE Ludowcy mieli 4 europosłów. Rada Naczelna PSL jest najwyższą władzą partii pomiędzy kongresami. W jej skład wchodzą m.in. szef partii, prezesi zarządów wojewódzkich oraz przedstawiciele regionalnych organizacji Stronnictwa a także 20 członków wybranych przez kongres. Natomiast wyłaniany spośród członków Rady, Naczelny Komitet Wykonawczy zajmuje się m.in. kierowaniem bieżącą polityką partii - do jego zadań należy też wykonywanie uchwał i postanowień Kongresu i Rady Naczelnej PSL.

Autor: nsz\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości