Z sejmowego kiosku zniknie alkohol

Polska

Aktualizacja:
Fragment filmu Tomasza Sekielskiego "Władcy Marionetek"Fragment filmu "Władcy Marionetek"

Z kiosku w Domu Poselskim musi zniknąć alkohol. Powód? Sklepik znajduje się w odległości mniejszej niż 50 metrów od sejmowej kaplicy, a to niezgodne z obowiązującymi w Warszawie przepisami. Jeszcze do niedawna bliskość kiosku i kaplicy nikomu nie przeszkadzała. Na problem zwrócił uwagę w swoim dokumencie "Władcy Marionetek" dziennikarz TVN Tomasz Sekielski.

W kiosku w Domu Poselskim posłowie mogą bez problemu kupić piwo, koniak, czy nawet egzotyczną tequillę. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że kiosk znajduje się w odległości zaledwie 15 metrów od sejmowej kaplicy.

Tę odległość wymierzył w swoim filmie Tomasz Sekielski z pomocą posła PO Janusza Dzięcioła (niegdyś strażnika miejskiego).

A miało być 50 metrów

Tymczasem zgodnie z uchwałą Miasta Stołecznego Warszawy z 26 października 2006 r., "punkt sprzedaży napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, może być usytuowany w odległości nie mniejszej niż 50 metrów od obiektów kultu religijnego".

Sejmowy kiosk łamie zatem prawo, co w filmie Sekielskiego zgodnie przyznali i poseł Dzięcioł, i urzędniczka z Ratusza.

Sejm umywa ręce

Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu odniosło się do sprawy w dokumancie datowanym na 20 marca br. W oświadczeniu Biuro wyjaśnia, że sprzedaż alkoholu w kiosku "odbywała się dotąd na podstawie zezwolenia wydanego przez Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy na rzecz przedsiębiorcy prowadzącego kiosk na terenie Domu Poselskiego".

Zezwolenie zostało wydane 17 października 2005 roku z terminem ważności do 19 października 2015 roku.

Dalej czytamy, że "Kancelaria Sejmu nie jest stroną w relacjach pomiędzy Prezydentem Warszawy a wspomnianym przedsiębiorcą i jako taka została wieczorem 17 marca 2010 r. jedynie powiadomiona przez Zastępcę Prezydenta o tym, że w kwietniu 2009 r. podjęto postępowanie weryfikujące decyzję z roku 2005, zakończone cofnięciem wyżej wymienionego zezwolenia".

Alkohol jednak zniknie

Zgodnie z pismem przesłanym do Kancelarii Sejmu, decyzja o cofnięciu zezwolenia została wydana 4 stycznia, a następnie podtrzymana 26 lutego 2010 r. przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie.

Alkohol zniknie z kiosku, jednak dopiero wówczas, gdy informacja na ten temat dotrze do zainteresowanego przedsiębiorcy.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fragment filmu Tomasza Sekielskiego "Władcy Marionetek"