Dwie posłanki odeszły z Kukiz'15. "Utrata zaufania" po kryzysie sejmowym

TVN24

Aleksandra Szewczuk / Adrian Grycuk / WikipediaZ nieoficjalnych informacji PAP wynika, że posłanki chcą założyć koło poselskie

Posłanki Magdalena Błeńska oraz Anna Siarkowska zrezygnowały w czwartek z członkostwa w sejmowym klubie Kukiz'15 - poinformował rzecznik ugrupowania Jakub Kulesza. Po ich odejściu klub Kukiz'15 liczy 33 posłów.

- Powodem rezygnacji jest utrata zaufania do klubu po tym, do czego doszło 16 grudnia ubiegłego roku. Do sytuacji, w której większość klubu (Kukiz'15) wzmacniała działania obstrukcyjne, nie biorąc udziału w głosowaniu, a obowiązkiem posła jest głosować - tłumaczyła Siarkowska.

Kryzys sejmowy

16 grudnia ubiegłego roku rozpoczął się na sali sejmowej protest posłów PO i Nowoczesnej, którego powodem były planowane przez marszałka Sejmu zmiany dotyczące zasad pracy dziennikarzy w Sejmie i wykluczenie z posiedzenia posła PO Michała Szczerby. Później posłowie protestowali również w związku z głosowaniami m.in. nad ustawą budżetową na 2017 rok, które odbyły się podczas obrad przeniesionych przez marszałka Sejmu do Sali Kolumnowej. Spośród posłów Kukiz'15 w głosowaniu udział wzięła właśnie Siarkowska oraz Rafał Wójcikowski, który zginął przed miesiącem w wypadku samochodowym. Posłanka dodała, że nie było to pierwszy taki przypadek, gdy politycy Kukiz'15 nie brali udziału w głosowaniu. - Wcześniej podobne działania były podjęte podczas głosowania na jedną z kandydatur na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wówczas większość klubu wyciągnęła karty do głosowania, próbując dokonać obstrukcji - wskazała. Siarkowska dodała, że jeśli chodzi o dalsze plany posłanek, to zakomunikują one je w podczas piątkowej konferencji prasowej.

Chcą założyć koło poselskie

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że posłanki chcą założyć koło poselskie. Zgodnie z regulaminem Sejmu do założenia koła poselskiego potrzeba co najmniej trzech posłów. Prawdopodobnie do koła dołączy też Małgorzata Janowska (niezrzeszona), która weszła do Sejmu na początku lutego tego roku w miejsce Wójcikowskiego. Siarkowska, która do Sejmu startowała z okręgu w Siedlcach, jest przewodniczącą podkomisji do spraw społecznych w wojsku, a także członkinią komisji administracji, parlamentarnego zespołu ds. reform systemowych i wolnorynkowych oraz parlamentarnego zespołu na rzecz prawa do życia. Błeńska jest posłanką z Gdańska. Jest członkinią sejmowych komisji infrastruktury, administracji i spraw wewnętrznych, a także wiceszefową podkomisji do spraw budownictwa, wiceprzewodniczącą parlamentarnego zespołu ds. reform systemowych i wolnorynkowych. Należy też do parlamentarnego zespołu na rzecz prawa do życia. Obie posłanki należą do założonego przez Przemysława Wiplera Stowarzyszenia "Republikanie". Siarkowska jest wiceprezesem tego Stowarzyszenia, a Błeńska koordynator Klubu Republikańskiego Sopot. Do Stowarzyszenia należą też inni posłowie Kukiz'15: Józef Brynkus i Tomasz Jaskóła. Należał do niego też Wójcikowski.

Autor: mart/sk / Źródło: PAP

Raporty: